Strona głównaBlogJakie krzesło do biurka wybrać dla Twojej pracy? Praktyczny poradnik

Jakie krzesło do biurka wybrać dla Twojej pracy? Praktyczny poradnik

Autor:
Opublikowano:20.02.2025
Zaktualizowano:20.02.2025
Kategorie:
Artykuły partnerów

Jeśli na co dzień spędzasz długie godziny przy biurku (jest to typowe np. w przypadku wielogodzinnej pracy w trybie home office, ale także podczas nauki do egzaminów itp.), zapewne bardzo dobrze zdajesz sobie sprawę z tego, że krzesło/fotel do pracy powinno być z jednej strony wygodne, z drugiej zaś funkcjonalne. Znalezienie takiego mebla to niestety dość trudne zadanie, a jednocześnie bardzo ważna decyzja, od której będzie w dużej mierze zależeć Twoje samopoczucie oraz, co jest chyba znacznie ważniejsze, zdrowie.

krzesło obrotowe profilowe

Dobre siedzisko do pracy to takie, które:

  • dopasowuje się do Twojej sylwetki,
  • pozwala Ci uniknąć problemów z bólem pleców,
  • dobrze prezentuje się w danym pomieszczeniu.

Zastanówmy się nad tym, jak wybrać krzesło czy fotel do biurka, by był to taki mebel, który będzie Ci służyć przez lata? To nie jest wcale takie proste… ale jak najbardziej realne. Na jakie aspekty warto zwrócić uwagę?

Komfortowe krzesło do pracy to podstawa. Komfortowe… to znaczy jakie?

Tym, na co powinno się zwrócić uwagę na etapie wyboru krzesła czy fotela do pracy przy biurku, jest komfort. Zasada w tym zakresie jest bardzo prosta: jeśli po kilku godzinach – lub nawet po upływie kwadransa czy dwóch – siedzenia odczuwasz ból w okolicach pleców, szyi lub nóg, wniosek jest bardzo prosty: taki mebel się nie sprawdza.

Dobre krzesło czy fotel do pracy musi przede wszystkim zapewniać odpowiednie podparcie ciała. Taki stan rzeczy oznacza, że konieczna jest możliwość regulacji wysokości siedziska. Dzięki możliwości ustawienia wysokości dostosowanie krzesła do swojego wzrostu będzie znacznie prostszym zadaniem, co nie pozostanie bez wpływu na wygodę nawet w przypadku wielogodzinnej pracy.

Nie bez znaczenia jest opcja regulacji kąta oparcia, z możliwością blokady, za pomocą której ustawia się pożądany kąt. Rozwiązanie to pozwoli Ci się zrelaksować oraz odpocząć w przerwie między pracą.

Rzecz jasna, możliwość regulacji wysokości siedziska to ważny, ale nie jedyny element – cenna jest również regulacja głębokości siedziska. Dzięki temu zagwarantujesz sobie, że Twoje uda będą odpowiednio podparte, a i stopy ustabilizują się na podłożu.

krzesło obrotowe3

Twardość siedziska

Twardość siedziska również nie jest bez znaczenia. Jeśli bowiem jest ono zbyt twarde, poczujesz, jak bardzo drętwieją Ci nogi. Wbrew pozorom zbyt miękkie siedzisko do pracy również nie jest optymalnym rozwiązaniem, a to z uwagi na fakt, że po pewnym czasie zaczniesz się mimowolnie garbić; w dłuższej perspektywie będzie to miało fatalne skutki.

Jak wybrać krzesło/fotel do pracy? Materiał, z którego wykonane jest siedzisko, również ma znaczenie

Kolejna kwestia, którą trzeba wziąć pod uwagę, to materiał, z jakiego wykonane jest dane siedzisko. Jeśli zależy Ci na tym, by mebel cechował się jednocześnie wygodą oraz elegancją, postaw na obicie z weluru. Welur to bowiem taki materiał, który jest z jednej strony przyjemny w dotyku, z drugiej zaś prezentuje się niezwykle estetycznie i elegancko – a zatem, jest to idealne rozwiązanie np. w przypadku wnętrz urządzonych w stylu glamour czy boho.

To jednak jeszcze nie wszystko, ponieważ welur jest również odporny na ścieranie. Tego typu fotele biurowe z Edinos wciąż mogą dobrze się prezentować (oczywiście, jeśli będzie regularnie czyszczone).

Welur bardzo dobrze się prezentuje, ale jeśli masz tendencję do nadmiernego pocenia się czy czeka cię praca w upalne dni, warto zdecydować się na alternatywne rozwiązanie. Jednym z nich jest krzesło wykonane z użyciem siatki z ultramikrowłókien – dzięki niej oparcie fotela skutecznie przepuszcza powietrze.

krzesło obrotowe2

Jak wybrać dobre siedzisko do pracy? Krzesło obrotowe, czyli wygoda w każdym kierunku

Jeśli masz odpowiednio duże pomieszczenie do pracy, w którym możesz sobie pozwolić na dużą swobodę ruchu, pewne jest jedno: krzesło obrotowe to absolutne must-have szczególnie do pracy przy biurkach komputerowych. Dzięki temu możesz bowiem sprawnie obracać się w fotelu, mając łatwy dostęp np. do:

  • drukarki,
  • niszczarki,
  • dokumentów znajdujących się na komodzie.

Podparcie dla lędźwi i nie tylko – to również jest kluczowe dla zdrowia

Podczas wyboru krzesła do pracy w biurze nie powinno się zapominać o podparciu dla lędźwi. Nowoczesne krzesła biurowe powinny umożliwiać regulację podparcia, co nie pozostaje bez wpływu na komfort podczas pracy. Dobrze wyprofilowane podparcie dla lędźwi sprawi, że Twój kręgosłup zostanie odpowiednio odciążony, dzięki czemu uda Ci się uniknąć w przyszłości wielu problemów zdrowotnych.

Jeśli chodzi o podparcie, ważny jest regulowany zagłówek, ponieważ będziesz mógł dzięki temu łatwo dostosować go do wysokości Twojej głowy (to bardzo ważne zwłaszcza wtedy, gdy z danego fotela korzystają osoby o różnym wzroście). Właściwie dobrany zagłówek pozwoli Ci odciążyć szyję oraz kręgosłup oraz utrzymać naturalną postawę ciała.

krzesło obrotowe4

Jakie krzesło i fotel do pracy w biurze? Kolorystyka – kwestia, która ma znaczenie

Kolor siedziska do pracy w biurze może wydawać się jedynie drugorzędną kwestią w przypadku mebli roboczych. W pewnym sensie tak… ale niekoniecznie oznacza to, że w ogólnie powinno się brać pod uwagę estetyki. Praktyka ostatnich lat pokazuje, że sporym zainteresowaniem cieszą się stonowane barwy, w tym w szczególności odcienie:

  • brązu,
  • beżu,
  • szarości.

Dlaczego właśnie takie warianty kolorystyczne zyskują na popularności? Odpowiedź jest dość prosta: ponieważ siedzisko w takim kolorze bardzo wpasowuje się w biura – zarówno te nowoczesne, jak i klasyczne – zapewniając w ten sposób przyjazną, a zarazem profesjonalną atmosferę. To jeszcze nie wszystko, ponieważ trzeba mieć na uwadze względy praktyczne, a mianowicie to, że ciemniejsze kolory są po prostu bardziej praktyczne (mniej na nich widać zabrudzenia).

Wygodne podłokietniki – nie powinno się o nich zapominać o nich

Wybierając krzesło do pracy w biurzesprawdź, czy można regulować podłokietniki. Generalna zasada jest bardzo prosta: im więcej możliwości regulacji podłokietników, tym lepiej. Ciekawym rozwiązaniem są podłokietniki z miękkim wykończeniem, ponieważ nie będą Cię one obcierały podczas długiego siedzenia.

krzesło obrotowe1

Fotel (krzesło) do pracy. Dlaczego ergonomia jest tak ważna?

Ergonomia to słowo, z którym zapewne spotkałeś się już niejeden raz. Nie bez powodu, jest to bowiem kwestia, której nie sposób pominąć. Dobre, ergonomiczne krzesło powinno zapewniać Ci komfort przez cały dzień pracy. Takie opisane w naszym tekście elementy jak:

  • regulacja wysokości,
  • regulacja siedziska,
  • podparcie lędźwiowe,
  • zagłówek,

mają na celu zapewnienie odciążenie poszczególnych partii Twojego ciała, w tym w szczególności pleców (kręgosłupa), nóg oraz łokci. Wybierając odpowiednie siedzisko do pracy w biurze, zapewnisz sobie to, że nawet po wielu godzinach pracy Twój organizm nie będziesz zbyt silnego zmęczenia. Jest to korzyść, obok której trudno przejść obojętnie.

Wniosek, jaki stąd płynie, jest bardzo prosty: jeśli choć trochę zależy Ci na zdrowiu oraz komforcie podczas pracy, absolutnie nie oszczędzaj na krześle. Zakup dobrego mebla to inwestycja, która w dłuższej perspektywie się zwróci, i to z nawiązką.

Czytaj więcej porad Moniki Chrapińskiej-Krupa

Najnowsze artykuły

Czy pesymista może być szczęśliwy? Odkryj sposoby na radość z życia!

Czy pesymista może być szczęśliwy? Odkryj sposoby na radość z życia!

27.03.2025
Love bombing a miłość? Jak rozpoznać bombardowanie miłością?

Love bombing a miłość? Jak rozpoznać bombardowanie miłością?

11.02.2025
Jak składać życzenia urodzinowe? Psychologia, inspiracje, porady

Jak składać życzenia urodzinowe? Psychologia, inspiracje, porady

10.01.2025
Incel: Mimowolny celibat. Przyczyny, skutki i możliwości wsparcia

Incel: Mimowolny celibat. Przyczyny, skutki i możliwości wsparcia

04.01.2025
Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?Polub nas na facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!Udostępnij ten artykuł