Nie od dzisiaj wiadomo, że zapachy mają wielką moc. Dobierając odpowiedni aromat, możesz pozbyć się napięcia oraz stresu, a są to czynniki wywołujące w dzisiejszych czasach wiele poważnych chorób. Kiedy taka aromaterapia pomoże i jak przygotować ją w zaciszu czterech ścian?
Problemy, którym zaradzisz stosując aromaterapię
Pierwsze wzmianki o leczeniu zapachami pojawiają się w historii starożytnych Chin, Indii, Persji oraz Egiptu. Pachnące wyciągi pozyskiwane na drodze destylacji już wtedy pomagały przywrócić spokój i równowagę. W dzisiejszych czasach tę metodę leczniczą wykorzystuje się nie tylko w celu zminimalizowania stresu. Często olejki eteryczne stosowane są np. w przypadku kataru lub kaszlu. Pamiętajmy jednak, że zapachy nie poradzą sobie z poważnymi problemami psychicznymi, ale mogą wspomagać terapię prowadzoną przez specjalistę. Dobrym przykładem jest tu uzależnienie ofiary od swojego oprawcy. W tej sytuacji bardzo ważne jest walczenie ze stresem i znalezienie dobrego sposobu na zmniejszenie napięcia, a w tej roli świetnie sprawdzi się aromaterapia. Jeśli jesteś ciekawy, czym jest syndrom sztokholmski, więcej informacji na tej temat znajdziesz na blogu Wapteka.pl.
Jakie zapachy wybrać do kąpieli leczniczych?
Zaglądając do sklepów z olejkami eterycznymi, możesz dostać zawrotu głowy. Esencjonalne wyciągi są pozyskiwane z kwiatów, ziół, jak również z niepozornych roślinek, które do tej pory mogłeś uważać za chwasty. Aby dobrze wybrać zapach, powinieneś określić cel, jaki chcesz osiągnąć dzięki aromaterapii. Mięta, goździk, rozmaryn, eukaliptus i sosna pomogą Ci uporać się z katarem lub kaszlem. Na bóle głowy doskonale zadziała lawenda, jałowiec oraz geranium. Bezsenność i zdenerwowanie zwalczysz dzięki olejkowi cytrynowemu bądź melisowemu. Z oziębłością seksualną pożegnasz się, stosując wyciąg z ylang. Na osłabioną odporność najlepszy będzie natomiast tymianek i jodła syberyjska. Jak widzisz, produktów do aromaterapii jest naprawdę dużo, więc warto skorzystać z porady specjalisty, który pomoże wybrać najlepsze rozwiązanie dla Ciebie.
Aromaterapia w domowym zaciszu
Abyś mógł skorzystać z dobroczynnych właściwości zapachów, nie musisz inwestować w drogie dyfuzory. Aromatyczne olejki i sole do kąpieli to doskonałe rozwiązanie dla zapracowanych ludzi, którzy cenią sobie dobre, budżetowe sposoby na walkę z różnymi dolegliwościami. W przypadku większości esencji zapachowych doskonale sprawdza się dodanie kilku kropli do ciepłej wody. Zanim jednak wskoczysz do wanny wypełnionej aromatycznym płynem, upewnij się, że konkretny olejek można stosować w ten właśnie sposób i nie podrażni Twojej skóry. Niektóre preparaty mogą wywołać wysypkę. Poza tym dobrze, byś pamiętał, że olejki nie rozpuszczają się w wodzie. Dobrze jest więc połączyć ekstrakt z solą himalajską, ale fantastycznie egzamin zdadzą gotowe, aromatyzowane sole do kąpieli, które są zmieszane w idealnych proporcjach z olejkami. Kilkanaście minut w takiej kąpieli pomoże Ci się uporać z najróżniejszymi dolegliwościami, a na dodatek z wanny wyjdziesz zrelaksowany.
Inne sposoby na domową aromaterapię
Kąpiel to jeden z najlepszych sposobów na domową aromaterapię, jednak z różnych względów niektórzy poszukują rozwiązań alternatywnych. W takiej sytuacji fantastycznie sprawdzi się inhalacja, zapalanie świec sojowych z dodatkiem aromatycznych esencji lub używanie dyfuzorów zapachowych. Nie musisz jednak wydawać dużych kwot, by w Twoim domu roztaczał się cudowny aromat tymianku, gdy członkom rodziny doskwiera katar. Wystarczy, że do garnka z gorącą wodą nalejesz kilka kropli olejku i taką miksturę ustawisz w bezpiecznym miejscu, by spokojnie parowała. Do wspomnianych świec także możesz dolać parę kropelek aromatycznego produktu. Migoczący płomień, dzięki któremu zapach będzie roztaczał się we wnętrzu, może być też fantastycznym towarzystwem w czasie kąpieli.
Aromaterapia to metoda lecznicza znana już od wieków. Odpowiednie stosowanie olejków eterycznym może sprawić, że zrelaksujesz się po ciężkim dniu, a dziecko błyskawicznie wyleczysz z infekcji górnych dróg oddechowych.