Poradnia w Wołominie

Poniedziałek - Piątek, od 8:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 19:00
Niedziela, od 8:00 do 16:00 (od 1.09.)
ul. Miła 3, 05-200 Wołomin, 3 piętro

Poradnia Warszawa Białołęka

Poniedziałek - Piątek, od 9:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 16:00
ul. Mochtyńska 65, 03-289 Warszawa

Poradnia w Wołominie

Poradnia Warszawa Białołęka

Strona głównaBlogKiedy stosuje się hipnozę w psychoterapii?

Kiedy stosuje się hipnozę w psychoterapii?

Kategorie:
Artykuły partnerów

Hipnoza w dalszym ciągu wielu osobom kojarzy się, z czymś tajemniczym, magicznym, czy też z wiedzą i umiejętnościami manipulacji, które zostały opanowane przez niewielu. Budzi ona wiele wątpliwości, zarówno tych dotyczących bezpieczeństwa, jak i etycznych. Nie trzeba się jej jednak bać. Czytaj dalej, a dowiesz się, kiedy stosuje się hipnozę w psychoterapii!

Czym jest hipnoza?

hipnoza zastosowanie

Hipnoza to pewien rodzaj transu, który jest całkowicie naturalnym zjawiskiem. Pojawia się on w stanie relaksu, kiedy to umysł rozpoczyna pracę na niższych częstotliwościach fal mózgowych, np. moment przed zaśnięciem. Świadomość wówczas odpoczywa, natomiast większą aktywnością wykazuje się podświadomość.

Według definicji hipnoza to taki stan świadomości, podczas którego występuje zaburzona percepcja, zwiększona zdolność reagowania na sugestie, a do tego stanu wprowadza specjalna procedura zwana indukcją hipnotyczną. Stosowanie tej metody w psychoterapii nosi nazwę hipnoterapii.

Warto zaznaczyć, że człowiek jest w stanie funkcjonować na wielu poziomach świadomości. Pomiędzy pełną świadomością a snem występują jeszcze 3 inne rodzaje transu:

  • stan fantazjowania — najlżejszy z transów hipnotycznych;
  • umiarkowany trans — polega na wyobrażaniu sobie czegoś przy jednoczesnym ograniczaniu kontaktów z zewnętrznymi bodźcami;
  • głęboki trans — można podczas niego doznawać halucynacji, a cechuje się podwyższoną podatnością na przekazywane sugestie.

Kiedy warto wybrać hipnoterapię?

Hipnoza jest szeroko stosowana podczas sesji terapeutycznych, podczas których wykorzystuje się jej siłę sugestii. Co więcej, jej korzystne działanie zostało potwierdzone wieloma badaniami klinicznymi. Warto jednak zaznaczyć, że aby hipnoterapia przyniosła oczekiwane rezultaty, pacjent musi, nie dość, że wyrazić na nią zgodę, to również wykazywać chęć i pozytywne nastawienie do niej.

Hipnoterapia może być skutecznie wykorzystywana w walce z takimi przypadłościami jak:

  • leczenie lęków oraz fobii – wykorzystanie hipnozy polega na przekazywaniu pacjentowi sugestii, dzięki którym zmniejsza się częstotliwość występowania tych lęków. Terapia jest szczególnie efektywna w leczeniu fobii społecznych, które mocno utrudniają pacjentowi codzienne funkcjonowanie;
  • pomoc w procesie odchudzania – hipnoterapia poprzez przekazywanie odpowiednich sugestii, nie tylko pomaga pacjentowi schudnąć, ale również zwalcza i łagodzi pojawiające się chwile zwątpienia i kryzysów w terapii odchudzającej;
  • leczenie nerwicy – hipnoza pozwala na dotarcie do źródła problemu i wyeliminowanie go, dzięki czemu pacjent jest w stanie odzyskać równowagę psychiczną;
  • leczenie uzależnień – jest skuteczną metodą, która wspomaga terapię indywidualną lub grupową;
  • leczenie zaburzeń snu – hipnoterapia potrafi pomóc w zaburzeniach snu, dzięki dojściu do sedna problemu i wyeliminowaniu go;
  • hipnoterapia w leczeniu psychiatrycznym – pomaga w zwalczaniu sytuacji stresowych, adaptacyjnych czy depresyjnych, stanowiąc uzupełnienie leczenia psychiatrycznego.

Zobacz również artykuł „Hipnoza regresyjna – na czym polega? Czy jest skuteczna?

Kiedy hipnoterapia nie jest wskazana? 

Będąc w stanie hipnozy, człowiek pozostaje w pełni świadomym przez cały czas jej trwania. Nie zapada w sen, jak powszechnie się uważa i nie jest narażony na występowanie skutków ubocznych, ponieważ one po prostu nie występują. Są jednak pewne przypadki, które nie pozwalają na przeprowadzenie tej terapii.

Nie można jej stosować u osób:

  • upośledzonych umysłowo;
  • cierpiących na psychozy;
  • posiadających zaburzenia osobowości;
  • cierpiących na choroby psychiczne.

Ponadto warto zaznaczyć, że hipnoza nie będzie skuteczna u osób, które nie wierzą w jej działanie albo też nie chcą, nie potrzebują pomocy. W tych przypadkach terapia po prostu nie zadziała.

Jak widać, stosowanie hipnoterapii może przynieść wiele pozytywów i wspomóc leczenie wielu, opisywanych wcześniej, schorzeń, które skutecznie potrafią utrudnić normalne i komfortowe funkcjonowanie. Hipnoza dochodzi do sedna problemu, a dzięki sile sugestii potrafi wpłynąć na nawyki pacjenta i z jego pomocą zmienić jego życie. Warto z niej skorzystać z przekonać się samemu, że naprawdę może pomóc.

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?
Polub nas na Facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!