Suplementacja kolagenu to sposób na zadbanie zarówno o swoją urodę, jak i o ogólną kondycję oraz samopoczucie. Kolagen stanowi główne białko strukturalne w tkance łącznej. Występuje między innymi w skórze, chrząstce stawowej, ścięgnach, rogówce czy naczyniach krwionośnych. Jeżeli wybierzesz wysokiej jakości preparat z zaufanego źródła, możesz osiągnąć pożądane rezultaty. Jednak żeby suplement z kolagenem działał efektywnie, należy stosować go zgodnie z sugestiami producenta.
Artykuł zewnętrzny
Wybierz przyswajalny hydrolizat kolagenu
Osoby rozważające suplementację kolagenu często sięgają po hydrolizat. Najwygodniejszy kolagen do picia stanowi proszek do rozpuszczenia w wodzie. Kolagen hydrolizowany poddano obróbce enzymatycznej. Rozpad molekuły przy udziale wody gwarantuje uzyskanie tzw. peptydów kolagenowych, które w formie proszku są lepiej rozpuszczalne i mają szansę przeniknąć przez ściany jelit. Mają niską masę cząsteczkową, ok. 1-10 kDa. Miej na uwadze, że najlepiej przyswajalne są te poniżej 5 kDa. Jak dowodzą badania, stosownie hydrolizatu dostarcza aminokwasów specyficznych dla sieci kolagenowej w bezpieczny i skuteczny sposób.
Wybierz kolagen rybi
Na rynku dostępne są kolageny o różnym pochodzeniu, zarówno zwierzęcym, jak i roślinnym. Wśród nich najlepszym działaniem na skórę charakteryzuje się jednak kolagen rybi. Ze względu na rzadsze wiązania chemiczne jest lepiej przyswajalny. Z kolei jego profil aminokwasów uznaje się za najbardziej zbliżony do kolagenu ludzkiego, co gwarantuje pożądaną biokompatybilność. Ponadto kolagen rybi ma również niską immunogenność, dlatego zmniejsza ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej. Jeśli interesuje Cię wysokiej jakości hydrolizat kolagenu rybiego, sprawdź kolagen naturalny na Wybieramykolagen.pl. Eksperci stworzyli ranking najlepszych produktów na rynku, które charakteryzują się atrakcyjnym stosunkiem ceny do jakości.
Dowody na skuteczność suplementacji kolagenu rybiego
- Sprawdzono, jak działa kolagen do picia z rybiej łuski tilapii (Oreochromis mosambicus) suplementowany jako 20 ml hydrolizatu dziennie. Przez 12 tygodni zażywały go zdrowe kobiety w wieku 30-60 lat. Po tym czasie odnotowano u nich poprawę nawilżenia skóry twarzy.
- Pod lupę wzięto także kolagen do picia w ampułkach. Hydrolizat zawierający 2,5 g peptydów kolagenowych połączono z ekstraktem z owoców aceroli, witaminą C, cynkiem, biotyną i witaminą E. Taki suplement przez 12 tygodni zażywało 36 zdrowych kobiet w wieku 35 lat lub starszym. Po kuracji ich skóra po kuracji wykazała większą gęstość, nawilżenie, gładkość i elastyczność.
Dawkowanie kolagenu do picia
Stosuj się do zaleceń, które znajdziesz na opakowaniu lub w ulotce suplementu diety. Zwykle rekomendowana dawka kolagenu wynosi 2-10 g na dobę. Trudno przedawkować sam kolagen, choć należy mieć na uwadze, że trawienie białka obciąża przewód pokarmowy. W kwestii dawkowania kolagenu do picia większych restrykcji mogą wymagać substancje dodatkowe zawarte w suplemencie. To przykładowo witaminy i składniki mineralne, których RWS nie powinno się przekraczać. Koniecznie zweryfikuj, czy nie stosujesz ich dodatkowo w innych preparatach. Jeżeli przyjmujesz leki, skonsultuj się z lekarzem.
Uwaga: W przypadku niektórych zdiagnozowanych schorzeń lekarz może zalecić przyjmowanie wyższej dawki kolagenu niż producent suplementu diety. Nigdy nie należy jednak robić tego na własną rękę, gdy produkt zawiera inne witaminy i minerały, bo nadmiar niektórych z nich może być niekorzystny.
Kiedy pić kolagen – rano czy wieczorem?
W tej kwestii zdania są sporne, ponieważ nie przedstawiono jeszcze żadnych wyników badań na ten temat. Część osób uważa, że kolagen najlepiej pić rano, inni rekomendują picie kolagenu do posiłku, ponieważ wyższy poziom kwasu solnego w żołądku ułatwia trawienie. Pamiętaj jednak, że kolagen to białko, więc zasady picia kolagenu powinny być takie same jak zasady picia odżywek białkowych. Wedle nich kolagen najlepiej spożywać przed aktywnością fizyczną. Gwarantuje ona lepsze ukrwienie i skuteczniejsze wchłanianie aminokwasów w organizmie. Weź jednak pod uwagę także inne składniki, które mają wpływ na to, kiedy najlepiej pić kolagen. Uważaj na substancje dodatkowe w swoim suplemencie. Przykładowo witamina D i witamina B przyjmowane przed snem mogą powodować problemy z zasypianiem.
Z czym warto łączyć kolagen do picia?
Jeżeli zależy Ci na jak najlepszym działaniu kolagenu, który suplementujesz, najlepiej łączyć go ze składnikami takimi jak:
- witamina C – uczestniczy w syntezie włókien kolagenowych i chroni te już powstałe przed degradacją,
- witamina A – stymuluje skórę do regeneracji, wspomagając tworzenie nowych włókien kolagenowych,
- cynk – stanowi składnik enzymów uczestniczących w syntezie kolagenu,
- miedź – ma wpływ na enzym odpowiedzialny za tworzenie wiązań poprzecznych w kolagenie (oksydazę lizylową),
- krzem – wchodzi w skład kolagenu, spajając oddzielne włókna białka strukturalnego,
- siarka – przeciwdziała zanikaniu kolagenu w organizmie.
Wymienione składniki odżywcze warto uwzględnić w codziennym jadłospisie. Mogą także występować w składzie suplementu diety. Dobry suplement na stawy i urodę to preparat wieloskładnikowy. Jego recepturę powinny wzbogacać składniki o podobnych właściwościach, co kolagen, między innymi:
- kwas hialuronowy – ma silne działanie higroskopijne, dzięki czemu przyczynia się do prawidłowego nawilżenia i elastyczności tkanki łącznej,
- biotyna – wpływa na syntezę białek i wchłanianie witamin z grupy B, które przyczyniają się do zdrowej kondycji skóry, włosów oraz paznokci,
- witamina E – chroni organizm przed wolnymi rodnikami, które uszkadzają włókna kolagenowe,
- glukozamina – wspiera regenerację chrząstek,
- chondroityna – zwiększa wytrzymałość tkanki łącznej w organizmie.
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, stosując kolagen do picia?
- Kluczem do skuteczności suplementowanego kolagenu jest systematyczność. Wybrany preparat należy przyjmować codziennie przez co najmniej 3 miesiące. Pierwsze efekty możesz zauważyć już po 4-7 tygodniach.
- Poza kolagenem do picia zwiększ spożycie także samej wody. Staraj się pić co najmniej 2 litry wody dziennie, a jeśli uprawiasz sport, pij jej jeszcze więcej. Woda wspiera transport składników odżywczych w organizmie i działanie enzymów uczestniczących w syntezie kolagenu. Ponadto ułatwia usuwanie odpadów syntezy białka strukturalnego, takich jak kwas mlekowy i inne produkty przemiany materii. Niedostateczne nawodnienie nie tylko zmniejsza syntezę kolagenu, ale również prowadzi do jego degradacji w organizmie.
Artykuł zewnętrzny
Badania, do których odnosi się redakcja:
- Benito-Ruiz P, Camacho-Zambrano MM, Carrillo-Arcentales JN, Mestanza-Peralta MA, Vallejo-Flores CA, Vargas-López SV, Villacís-Tamayo RA, Zurita-Gavilanes LA. A randomized controlled trial on the efficacy and safety of a food ingredient, collagen hydrolysate, for improving joint comfort. Int J Food Sci Nutr. 2009;60 Suppl 2:99-113. doi: 10.1080/09637480802498820. Epub 2009 Feb 11. PMID: 19212858.
- 3. León-López A, Morales-Peñaloza A, Martínez-Juárez VM, Vargas-Torres A, Zeugolis DI, Aguirre-Álvarez G. Hydrolyzed Collagen-Sources and Applications. Molecules. 2019 Nov 7;24(22):4031. doi: 10.3390/molecules24224031. PMID: 31703345; PMCID: PMC6891674