Próchnica zębów i choroby dziąseł dotykają miliony osób na całym świecie. Jeśli nie są leczone, mogą wywołać poważne dolegliwości ogólnoustrojowe, takie jak cukrzyca, zapalenie zatok, a nawet problemy w sferze emocjonalnej. Kluczową rolę odgrywa tu profilaktyka i skrupulatna higiena jamy ustnej. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu, w jaki sposób kondycja jamy ustnej wpływa na zdrowie organizmu oraz podpowiemy, jak zacząć lepiej dbać o zęby i dziąsła, by utrzymać je w dobrej kondycji i zdrowiu.
Próchnica zębów – kto jest najbardziej narażony?
Na próchnicę narażone są osoby, które przede wszystkim nie dbają prawidłowo o higienę jamy ustnej (myją zęby za krótko i pobieżnie oraz nieregularnie), jednocześnie spożywają znaczne ilości produktów zawierających cukry proste. Przykłady takich słodkości to batoniki, pączki, słodkie przekąski, landrynki i wiele innych. Większe ryzyko wystąpienia próchnicy dotyka również osoby, które cierpią na suchość w ustach (kserostomia), która powstaje na skutek wydzielania mniejszej ilości śliny. Głównym zadaniem śliny jest utrzymanie optymalnego pH w jamie ustnej, dodatkowo jest ona nośnikiem składników mineralnych, niezbędnych do odbudowy szkliwa zębów. Do powstania ubytków przyczynić się może długotrwałe stosowanie niektórych leków, takich jak leki moczopędne czy cytostatyczne. Wady zgryzu, niedoborowa dieta, w której brakuje źródeł wapnia, fosforu, magnezu czy też witamin D, C, A i E także zwiększają ryzyko rozwoju próchnicy. Dodatkowo osoby z refluksem żołądkowym lub cierpiące na cukrzycę są również bardziej narażone.
Choroby dziąseł – powszechny problem
Choroby dziąseł, nazywane również zapaleniem przyzębia, mają swoje źródło w intensywnym rozwoju bakterii. W normalnych warunkach, gdy skrupulatnie troszczymy się o higienę jamy ustnej, ilość tzw. bakterii przyzębia utrzymuje się na właściwym poziomie, niestanowiącym zagrożenia dla zdrowia. Jednak sytuacja diametralnie zmienia się, gdy higiena zębów jest zaniedbana i nieregularna. W takim przypadku nagromadzona płytka nazębna staje się doskonałym pożywieniem dla bakterii przyzębia, co skutkuje ich gwałtownym rozwojem oraz wytwarzaniem szkodliwych substancji. Te związki wywołują silną reakcję zapalną, co objawia się obrzękiem, krwawieniem i bólem dziąseł.
Kolejny problem to kamień nazębny, który tworzy się z niedokładnie usuniętej płytki bakteryjnej. Narastający kamień nazębny powoduje cofanie się dziąseł, co prowadzi do powstania kieszonek dziąsłowych i odsłonięcia szyjek zębowych. Bakterie, które intensywnie się rozmnażają, i postępujący stan zapalny mogą rozprzestrzenić się na tyle, że doprowadzą do uszkodzenia struktur otaczających ząb oraz kości żuchwy.
Konsekwencje zaniedbania higieny jamy ustnej dla zdrowia całego organizmu
Zaniedbanie higieny jamy ustnej może mieć olbrzymie konsekwencje dla naszego zdrowia. Nieleczone zmiany choroby zębów i dziąseł stanowią potencjalne źródło poważnych problemów zdrowotnych. Badania wskazują, że zapalenie przyzębia może zwiększyć ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera. Bakterie, takie jak „Porphyromans gingivalis”, odpowiedzialne za powstawanie poważnych chorób dziąseł, mogą przeniknąć do krwiobiegu, przekroczyć barierę krew-mózg i spowodować uszkodzenia tkanki mózgowej. Dodatkowo nieleczona choroba jamy ustnej może prowadzić do rozwoju innych poważnych schorzeń, takich jak zapalenie mięśnia sercowego, cukrzyca, choroby nerek oraz wiele innych. Podsumowując, stan zdrowia jamy ustnej jest nierozerwalnie związany z ogólnym stanem zdrowia całego naszego ciała. Dlatego regularna i skrupulatna opieka dentystyczna oraz właściwa higiena jamy ustnej są kluczowe nie tylko dla utrzymania zdrowia jamy ustnej, ale też zdrowia całego organizmu.
Szczoteczka soniczna – skuteczny sposób na zapobieganie próchnicy?
W dzisiejszych czasach skuteczna profilaktyka chorób jamy ustnej jest kluczowa dla utrzymania zdrowego uśmiechu i ogólnego dobrostanu organizmu. W tym kontekście szczotka soniczna stanowi rewolucję w codziennej higienie jamy ustnej, oferując liczne zalety dla osób zmagających się z problemami próchnicy, kamienia nazębnego czy stanami zapalnymi dziąseł. Znacząco ułatwia utrzymanie właściwej higieny, szczególnie tym osobom, które mają trudności z odpowiednim myciem zębów.
Szczoteczki soniczne wyróżniają się imponującą prędkością, kilkudziesięciu tysięcy ruchów na minutę, co stanowi olbrzymią różnicę w porównaniu do manualnych szczoteczek, którymi wykonujemy zaledwie 300-600 ruchów w tym samym czasie. Połączenie ruchów wymiatających i fal dźwiękowych, gwarantuje niezwykle dokładne i precyzyjne czyszczenie całej jamy ustnej.
Ciekawą właściwością szczoteczek sonicznych jest także dynamiczny przepływ cieczy, czyli chmura mikrobąbelków, która jest wytwarzana przez fale dźwiękowe i intensywnie poruszające się włókna. Powstała mieszanina dociera do każdego zakamarka w jamie ustnej, penetrując przestrzenie między zębami i oczyszczając kieszonki dziąsłowe z bakterii i płytki nazębnej. W rezultacie szczoteczki soniczne nie tylko skracają czas potrzebny na dokładne umycie zębów, ale także wspierają utrzymanie zdrowia jamy ustnej, stanowiąc niezastąpione narzędzie w codziennej pielęgnacji zębów.
Codzienna higiena jamy ustnej – o czym należy pamiętać?
Pamiętaj, aby myć zęby każdego dnia dwa razy: rano po śniadaniu i wieczorem przed pójściem spać. Stomatolodzy zalecają, aby mycie zębów trwało od 2 do 3 minut. Kluczowym elementem jest dokładne oczyszczenie wszystkich powierzchni zębów, obejmujących zarówno obszary żujące, zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Niezwykle istotne jest również skoncentrowanie się na czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych, gdzie często gromadzi się najwięcej płytki nazębnej. Wspomóc nas w tym mogą różne akcesoria, takie jak irygator do zębów, nić dentystyczna czy szczoteczki międzyzębowe.