Wraz z biegiem czasu, stajemy się coraz bardziej świadomi procesów, które rządzą naszym życiem. Lubimy dyskutować o tym, jak mechanizmy psychiczne warunkują nasze podejście do relacji z innymi, kariery zawodowej i związków. Przy różnych okazjach wykonujemy testy predyspozycji, zastanawiamy się, jak uchronić siebie i swoich bliskich przed trudnymi przeżyciami psychicznymi i przynajmniej w części kontrolować to, co dzieje się w naszych głowach. Tymczasem wiele z poszukiwanych przez nas odpowiedzi jest już od dawna zawarta w książkach.
Książki psychologiczne — to skarbnica praktycznej wiedzy
Książki psychologiczne to gratka dla każdego, kto pragnie zgłębić tajniki wyjątkowego świata ludzkiego umysłu. Zanurzanie się w wiedzy, która dotyczy każdego z nas bez wyjątku jest niesłychanie fascynującą przygodą — bo kto nie lubi dowiadywać się czegoś więcej o sobie samym? Ponadto obserwacja zjawisk psychologicznych może być bardzo pouczającą lekcją pokory, otwartości na innych ludzi oraz empatii.
Kiedy czujemy, że w naszej codzienności zachodzą procesy, których nie rozumiemy, albo cały czas spotykają nas niechciane sytuacje, które łączy pewien wzorzec — dobra książka psychologiczna dostosowana do naszego poziomu terminologicznego zaawansowania — może szybko i dokładnie pomóc w zrozumieniu zarzewia problemu, z którym przychodzi nam się zmagać. Książki nie mogą być oczywiście zamiennikiem terapii u zawodowego psychologa, ani nawet namiastką leczenia — ze względu na zbyt duże ryzyko błędnego zrozumienia procesów psychicznych przez laika w dziedzinie psychologii. Dobrze dobrana lektura może jednak skierować uwagę czytelnika na nowe tory, otworzyć przed nim nieprzetarte ścieżki autorefleksji i zachęcić do dalszej eksploracji niesamowitych zagadnień psychologii.
Psychologia to temat coraz bardziej dostępny, oswojony i doceniany
Książki naukowe z zakresu różnych dyscyplin psychologii, klasyczne teksty, które legły u podstaw rozwoju psychologii, jako samodzielnej dyscypliny naukowej, a także liczne wydawnictwa popularnonaukowe i poradniki — cieszą się ogromnym zainteresowaniem coraz liczniejszego grona odbiorców. Tematyka wydawnictw z pogranicza psychologii jest niesłychanie szeroka i różnorodna.
Wynika to nie tylko z popularyzowania się zawodu psychologa, który w realiach polskiego społeczeństwa potrzebował kilku dekad więcej na zadomowienie się w powszechnym odbiorze, niż np. w Stanach Zjednoczonych czy krajach Europy Zachodniej. Przede wszystkim coraz lepiej zdajemy sobie sprawę z tego, że nasze procesy mentalne mają bezpośredni wpływ na codzienne funkcjonowanie — nie tylko w aspekcie uzupełniającym, ale w zupełnie podstawowych kwestiach, do których możemy zaliczyć zdrowy sen, poziom pobudzenia nerwowego, bezprzeszkodowe działanie narządów ciała oraz ogólniej — zdrowie psychosomatyczne.
Chcesz pogłębić wiedzę psychologiczną dla dobra swoich bliskich?
Często zadajemy sobie pytania, co zrobilibyśmy, gdyby… i nie potrafimy udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Mając intuicję, że delikatne kwestie natury psychicznej często wymykają się osądom osób niezwiązanym profesjonalnie z tą tematyką, powinniśmy z ostrożnością podchodzić do wypowiadania się w kwestiach cudzych wyborów, powinności lub scenariuszy rozwiązania konkretnych kryzysów. Pomimo że trudno jest udzielić porady bliskiej osobie, która boryka się z problemem powodującym komplikacje na polu psychicznym, to wspierając się dobrą książką psychologiczną, możemy w podstawowym stopniu zaznajomić się ze sposobami myślenia o danym problemie.
Wspaniałym pomysłem jest także wsparcie drugiej osoby rozważnie dobranym prezentem w postaci dobrej książki — choć taki wybór dobrze jest skonsultować ze specjalistą. Istnieje wiele szczegółowych opracowań ważnych psychologicznych tematów jak relacje partnerskie, poszukiwanie mocnych stron własnej osobowości, poradniki dotyczące wychowania dzieci oraz książki pomocne w trudnych sytuacjach życiowych, jak utrata pracy, rozwód czy żałoba. Lektura, która prezentuje perspektywę specjalisty psychologii na konkretną sprawę, to dobry punkt wyjścia do odnalezienia się na polu samoświadomości. Wchodząc w świat obiektywnych rozważań autorytetów z zakresu tej dziedziny — sprawiamy, że coraz bardziej prawdopodobna jest konfrontacja z naszymi własnymi problemami w gabinecie psychologa z krwi i kości, skąd już najprostsza droga do poprawy naszego stanu.
Duże natężenie zewnętrznych systemów funkcjonowania w postaci platform społecznościowych, coraz bardziej sformalizowane formy współpracy służbowej i wiele innych czynników charakteryzujących naszą współczesność, często powoduje sytuacje niepokoju, zagubienia i chęci odnalezienia pewnego gruntu do budowania swojego dobrostanu psychicznego przez wielu z nas. Olbrzymi księgozbiór, do którego mamy obecnie dostęp — zawiera nie tylko strategie, porady i zasady funkcjonowania naszej konstrukcji psychicznej.
Odpowiednio użyte książki, mogą być narzędziem poszerzającym horyzonty, lustrem ukazującym nam skomplikowaną naturę ludzkiej psychiki i punktem odniesienia w sytuacjach, kiedy trudno o obiektywne podejście. Jedno jest pewne — o psychologii warto jest czytać, aby wiedzieć więcej o sobie.