Poradnia w Wołominie

Poniedziałek - Piątek, od 8:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 19:00
Niedziela, od 8:00 do 16:00 (od 1.09.)
ul. Miła 3, 05-200 Wołomin, 3 piętro

Poradnia Warszawa Białołęka

Poniedziałek - Piątek, od 9:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 16:00
ul. Mochtyńska 65, 03-289 Warszawa

Poradnia w Wołominie

Poradnia Warszawa Białołęka

Strona głównaBlogKsiążki psychologiczne: jakie są ich rodzaje?

Książki psychologiczne: jakie są ich rodzaje?

Kategorie:
Artykuły partnerów

Nauka, jaką jest psychologia, odgrywa bardzo ważną rolę w możliwości zrozumienia zachowań każdego człowieka. Dzieli się ona na kilka dziedzin, poświęconych jej poszczególnym działom, co przekłada się na różnorodność sprzedawanych książek psychologicznych. Jakie dokładnie są ich rodzaje? Kiedy i po którą książkę o psychologii sięgnąć? Chętnie podpowiemy! Zajrzyj poniżej i przekonaj się, jakie są rodzaje książek psychologicznych.

książki psychologiczne

Książki o tematyce psychologicznej to publikacje, po którą może sięgać zarówno naukowiec, jak i osoba interesująca się tego typu tematyką hobbystycznie. A to wszystko dzięki dużej różnorodności, która pozwala na wybór między publikacjami specjalistycznymi, jak i tymi podstawowymi, zrozumiałymi dla laików.

Jakie są dziedziny psychologii?

Jak każda nauka, tak i psychologia, nie może istnieć bez nauk towarzyszących. Wiele jej mechanizmów wywołanych jest przez inne dziedziny, wśród których wyróżnia się m.in. biologię, socjologię czy filozofię. Psychologia, czerpiąc z innych nauk, zyskuje szansę na szersze spektrum poznania, a tym samym lepsze zrozumienie danej jednostki. Jakie dokładnie są to dziedziny? Wyróżnia się dwie główne:

Psychologia teoretyczna

Głównym zadaniem psychologii teoretycznej jest wykrywanie i poznawanie praw, jakie rządzą człowiekiem. Najważniejsze działy w tej dziedzinie to psychologia ogólna, społeczna oraz rozwojowa. Wyróżnia się tu jednak również m.in. dział psychologii genetycznej czy porównawczej.

Psychologia stosowana

Rolą psychologii stosowanej jest badanie przejawów różnorodnej aktywności danej jednostki, które przekładają się na jej prawidłowy rozwój oraz życie społeczne. Dziedzina ta obejmuje m.in. psychologię wychowawczą, środowiskową, penitencjarną, zdrowia i kliniczną.

Rodzaje książek psychologicznych a dziedziny psychologii

Książki o psychologii człowieka podzielić można na wiele kategorii, najczęściej jednak związane są one z konkretnymi działami tej nauki. Internetowa księgarnia PWN jest jednym z miejsc, w którym z łatwością odnajdziesz literaturę związaną z psychologią teoretyczną i stosowaną, której właśnie szukasz. Dostępny tu jest bowiem przejrzysty podział, który ułatwi Ci znalezienie kategorii odpowiadającej Twoim potrzebom. Dzięki niemu dopasujesz wybór do oczekiwań, zależnie od tego, czy potrzebne są Ci np. podręczniki do psychologii, czy interesuje Cię zakup literatury wspierającej samorozwój.

Jakie to kategorie? Polecane książki psychologiczne znajdziesz w podziale na rodzaje np. według kategorii:

  • metodologia badań psychologicznych;
  • historia i teoria psychologii;
  • psychologia poznawcza,
  • psychologia społeczna;
  • techniki psychologii i psychoterapii.

Poza oczywistym podziałem na literaturę teoretyczną i stosowaną, rodzaje książek psychologicznych wyróżnić można również w podziale na popularne kategorie tematyczne. Znajdziesz tu różnorodne woluminy ukierunkowane np. na psychologię rodziny i małżeństwa, skupiające się m.in. na problemach dorastających dzieci czy tych związanych z życiem intymnym. Równie często książki psychologiczne dzielone są ze względu na tematykę emocjonalną, na jakiej się skupiają, np. miłości i szczęściu, przemocy, stresie czy cierpieniu, samotności i lękach.

Może to być także podział na książki skupiające się na relacjach interpersonalnych, a także na konkretnych osobowościach. Często wyróżnia się również kategorie związane z książkami psychologicznymi wspierającymi samorealizację i karierę.

Jak wybrać najlepsze książki psychologiczne?

Jakie książki psychologiczne warto przeczytać? Wiele zależy od tego, co Cię interesuje. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z psychologią, najlepszym wyborem będzie lektura kilku woluminów wprowadzających w tę dziedzinę nauki. Sięgnij po którąś z pozycji mówiących o metodologii badań psychologicznych oraz historii i teorii psychologii, by poznać jej podstawy.

Zależnie od tego, czy Twój dalszy rozwój pod kątem wiedzy psychologicznej, związany jest ze studiowaniem tego kierunku, czy ze zwykłą ciekawością, wybór kolejnej książki może się odrobinę różnić. W pierwszym przypadku sięgnij po woluminy zalecane przez profesorów, w drugim — wybór zależy wyłącznie od Twojego zainteresowania.

Pamiętaj, że najlepsza książka psychologiczna to ta, która będzie odpowiadała Twoim aktualnym potrzebom poznawczym. Postaw na interesującą Cię tematykę, ale jednocześnie nie zapominaj o takich autorach, jak Sigmund Freud czy Philip Zimbardo, a szybko poznasz przeróżne tajniki psychologii.

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?
Polub nas na Facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!