Każdy z nas powinien wiedzieć, jak udzielić pierwszej pomocy. Wypadki zdarzają się codziennie i dotyczy to zarówno zdarzeń rozgrywających się w domu i jego sąsiedztwie, jak również sytuacji, z jakimi zetknąć się możemy w pracy czy na ulicy. Warto wówczas zachować zimną krew. Na szczęście kursy pierwszej pomocy są coraz łatwiej dostępne. Kierują na nie pracodawcy, realizowane są w szkołach, można również wykupić je prywatnie. Na ich tle wyróżnia się niewątpliwie kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy. Co to jest za rodzaj kursu? Czym różni się od standardowego? Wyjaśniamy.
1. Czym są kursy kwalifikowanej pierwszej pomocy?
2. Jak przebiega kurs w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy?
3. Co dają kursy KPP?
Przybliżając temat, możemy wyjaśnić, że kursy KPP dają większe uprawnienia niż zwykłe kursy pierwszej pomocy, a program kursu bardziej szczegółowy. Program kursu bazuje na rozporządzeniu i ustawie o Państwowym Ratownictwie Medycznym.
Czym są kursy kwalifikowanej pierwszej pomocy?
Kurs KPP, czyli kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy, to podstawowe szkolenie przeznaczone dla pracowników jednostek współpracujących z systemem ratownictwa medycznego, takich jak strażacy, policjanci, strażnicy miejscy, strażnicy graniczni czy wojskowi.
Ile trwa kurs KPP? Zawsze obejmuje on 66 godzin zajęć opartych na programie przygotowanym przez Ministerstwo Zdrowia. W trakcie szkolenia uczestnicy zdobywają podstawową wiedzę medyczną, która może im pomóc w przyszłości w ratowaniu życia. Kurs ten jest również doskonałym rozwiązaniem dla osób spoza wymienionych zawodów, które chcą być przygotowane na sytuacje kryzysowe i umieć samodzielnie udzielić pomocy poszkodowanym.
Jak przebiega kurs w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy?
Kwalifikowany kurs pierwszej pomocy składa się z części teoretycznej, podczas której uczestnict zdobywają podstawy wiedzy od wykładowców oraz części praktycznej. W części praktycznej odbywają się symulacje psychologiczne i taktyczne. Ostatniego dnia kursu uczestnicy mogą sprawdzić swoją wiedzę w praktyce podczas symulacji medycznej, gdzie muszą działać pod presją czasu. Kurs kończy się egzaminem państwowym, a każda osoba, która zda egzamin, otrzymuje zaświadczenie o uzyskaniu tytułu Ratownika.
Co dają kursy KPP?
Szkolenie KPP z pewnością przygotowuje do wykonywania bardziej zaawansowanych działań ratowniczych niż kompetencje uzyskane w standardowym kursie pierwszej pomocy. Po jego ukończeniu zdobędziesz wszechstronną wiedzę niezbędną do ratowania ludzkiego życia i odpowiedniego reagowania w sytuacjach zagrożenia. Osoby, które pomyślnie zdadzą egzamin końcowy, będą gotowe do samodzielnego przeprowadzania akcji ratunkowych i poradzenia sobie w trudnych sytuacjach zarówno pod względem wiedzy, jak i psychicznie.
Podczas szkoleń zdobywa się wiedzę na temat:
- opatrywania ran,
- ochrony przed wychłodzeniem lub przegrzaniem,
- ewakuacji z miejsca zdarzenia,
- wsparcia psychicznego,
- resuscytacji krążeniowo-oddechowej,
- tamowania krwotoków,
- segregacji medycznej.
Jak widać, warto wziąć udział w kursie, nawet jeśli nie jest to dla Ciebie obowiązkowe zawodowo. Nigdy nie wiesz, kiedy będziesz odpowiedzialny za życie drugiej osoby. Każda osoba prywatna może ukończyć kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy, co jest szczególnie korzystne dla tych, którzy planują podjęcie pracy w policji, straży pożarnej, WOPR, TOPR czy wojsku. Posiadanie certyfikatu kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz tytułu ratownika stanowi znaczący atut podczas rekrutacji. Kursy KPP są również przydatne dla zawodowych kierowców, którzy spędzają dużo czasu w trasie i mogą być pierwszymi osobami na miejscu wypadku drogowego.