Elektroniczne zwolnienie lekarskie to forma obowiązująca od grudnia 2018 r. Rozwiązanie to zapewniło pacjentom wiele korzyści. Można uzyskać L4 w ramach zdalnej porady lekarskiej, co wiąże się z oszczędnością czasu i pieniędzy, nie ma potrzeby dostarczać dokumentu do pracodawcy i istnieje możliwość wglądu w jego zawartość dzięki IKP. Zapoznaj się z najważniejszymi informacjami na temat L4 online.
Czy pacjent musi stawić się u lekarza, aby uzyskać L4?
E-zwolnienie lekarskie to obok e-skierowania do lekarza lub na badania, e-recepty na leki czy zaopatrzenie medyczne kolejne rozwiązanie, jakie zapewnia rozwój telemedycyny. Pacjent, który z uwagi na zły stan zdrowia nie może pracować, ma prawo ubiegać się o zwolnienie lekarskie zarówno w ramach wizyty bezpośredniej, jak i zdalnej, w tym konsultacji online lub przez telefon. Zwolnienie lekarskie przez telefon realizowane jest na takich samych zasadach, co przez internet – na podstawie badania podmiotowego, czyli wywiadu oraz analizy przekazanej dokumentacji medycznej (np. historii przebytych chorób, wyników badań), a w razie potrzeby zleconych badań czy wizyty tradycyjnej.
Czy pacjent musi dostarczyć L4 do zakładu pracy?
L4 online zostaje automatycznie przekazane do zakładu pracy, o ile pracodawca posiada profil na Platformie Usług Elektronicznych. Zazwyczaj na drugi dzień zwolnienie lekarskie staje się widoczne na jego koncie i dzięki temu pracownik nie musi dostarczać dokumentu lub prosić o to inną osobę. Wyjątek stanowi sytuacja, w której pracodawca nie ma profilu na Platformie Usług Elektronicznych. Wówczas pracownik zobowiązany jest przedłożyć dokument w ciągu 7 dni.
Czy pacjent może otrzymać zwolnienie w formie papierowej?
Elektroniczne zwolnienie lekarskie na prośbę pacjenta może zostać wydrukowane przez lekarza i opatrzone jego podpisem. Jeśli chory zapomniał o to poprosić w placówce medycznej, może samodzielnie wydrukować wystawione przez lekarza zwolnienie. Znajduje się ono na Internetowym Koncie Pacjenta. Można się na nie zalogować na stronie https://pacjent.gov.pl/.
Jak sprawdzić, do kiedy trwa zwolnienie lekarskie?
Jeśli pacjent zapomniał, do jakiego dnia przebywa na zwolnieniu lekarskim, może sprawdzić czas jego obowiązywania na dwa sposoby. Po pierwsze może skontaktować się z pracownikiem działu kadr swojej firmy i poprosić go o sprawdzenie terminu na Platformie Usług Elektronicznych pracodawcy. Po drugie może skorzystać ze swojego profilu na Internetowym Koncie Pacjenta. Tam znajdzie całą swoją historię chorobową.
Ile dni wstecz może obowiązywać L4 online?
Z wagi na złe samopoczucie czy czas oczekiwania na konsultację lekarską pacjent nie zawsze w danym dniu może ubiegać się o zwolnienie lekarskie. Przyjęte jest, że okres niezdolności do pracy może obejmować do 3 dni poprzedzających dzień, w którym zostało wystawione L4 online.
Ile płatne jest L4?
Zwolnienie lekarskie online jest tak samo honorowane, jak dokument w wersji tradycyjnej. Osoba przebywająca na L4 otrzymuje 80% wynagrodzenia. Kobietom ciężarnym oraz osobom, które są na zwolnieniu ze względu na wypadek w pracy lub w drodze do pracy, przysługuje 100% wynagrodzenia.