W dzisiejszych czasach L4 zaczyna rozstawać się z papierową formą. Elektroniczne zwolnienia umożliwiają szybszą weryfikację, czy pracownik jest czasowo niezdolny do pracy. Takie zaświadczenie lekarskie wystawia się po konsultacji lekarskiej, która może odbyć się zarówno stacjonarnie w gabinecie lekarskim, jak i w formie teleporady – w uzasadnionych przypadkach, w takich jak, gdy ogólny stan zdrowia pacjenta uniemożliwia mu opuszczenie domu. Obecnie coraz częściej lekarze korzystają z systemu informatycznego pozwalającego na automatyczne wystawianie zaświadczeń. Dzięki temu Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), pracodawca czy Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) mogą sprawniej zweryfikować niezdolność do pracy osoby przebywającej na zwolnieniu lekarskim online.
L4 online – co w sytuacji, gdy nie ma Internetu?
Chociaż procedura wystawiania zwolnienia lekarskiego online zwykle przebiega szybko, mogą zdarzyć się sytuacje, w których pacjent nie będzie w stanie uzyskać zaświadczenia lekarskiego online, między innymi z powodu braku dostępu do Internetu w gabinecie lekarskim. W takiej sytuacji pracownik powinien powiadomić pracodawcę o swojej nieobecności najpóźniej do drugiego dnia nieobecności w miejscu pracy. Aby proces wystawienia L4 online przebiegał sprawnie, konieczne jest wprowadzenie podstawowych danych pacjenta, między innymi numer PESEL, który ułatwia lekarzowi automatyczne uzupełnianie pozostałych wymaganych informacji, takich jak: imię, nazwisko, adres zamieszkania pacjenta, historię badań medycznych itd.
L4 online – ile czasu można być na zwolnieniu lekarskim online?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, pracownik może przebywać na zwolnieniu lekarskim przez maksymalnie 182 dni. W przypadku choroby związanej z gruźlicą lub ciąży, okres ten może zostać wydłużony do 270 dni. Według Kodeksu Pracy, art. 92. § 1, po upływie 33 dni zwolnienia lekarskiego pracownik otrzymuje 80% wynagrodzenia od pracodawcy. Wyjątkami są ciąża, wypadek przy pracy lub operacji związanej z dawstwem komórek, tkanek oraz narządów – wówczas przysługuje pracownikowi 100% wynagrodzenia. Po upływie tego okresu, jeśli pracownik nie jest w stanie wrócić do pracy, otrzymuje zasiłek chorobowy wypłacany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) albo przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) na pozostały czas trwania zwolnienia lekarskiego online. W przypadku dalszej niedyspozycji do pracy, pracownik może ubiegać się o świadczenie rehabilitacyjne, które przysługuje mu przez następnych 12 miesięcy, pod warunkiem przeprowadzenia odpowiednich badań medycznych w celu weryfikacji ogólnego stanu zdrowia.
Kto wystawia zwolnienie lekarskie online?
Zwolnienie lekarskie online może wystawiać każdy lekarz, jednak nie tylko lekarze mają możliwość wystawienia takiego zaświadczenia. Upoważnieni asystenci medyczni, którzy zostali wskazani przez lekarza przeprowadzającego badanie, mogą wprowadzać dane pacjenta do systemu informatycznego. System ten umożliwia sprawne oraz szybkie wystawianie L4 online, a także pozwala na łatwiejszą wymianę informacji miedzy pracodawcą, ZUS albo KRUS a pacjentem.
Czy pracownik może być zwolniony z pracy, przebywając długo na zwolnieniu lekarskim?
Zgodnie z przepisami Kodeksu Pracy, art. 53, pracodawca ma prawo rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia w kilu przypadkach. Gdy pracownik jest niezdolny do pracy przez ponad 3 miesiące, a jego staż pracy w firmie nie przekracza 6 miesięcy. Z kolei pracodawca ma prawo zakończyć umowę, jeśli niezdolność do pracy trwa dłużej niż maksymalny czas, w którym pracownik otrzymuje wynagrodzenia oraz zasiłek chorobowy, czyli w okresie 182 dni albo 270 dni, zależnie od sytuacji. Pracodawca może rozwiązać umowę również po upływie 3 miesięcy korzystania ze świadczenia rehabilitacyjnego przez pracownika, pod warunkiem, że minęło co najmniej 6 miesięcy od rozpoczęcia pracy albo od wystąpienia wypadku przy pracy czy choroby zawodowej.
Kontrola podczas zwolnienie lekarskiego jest możliwa?
Zdawać by się mogło, że teleporada medyczna umożliwiająca uzyskanie L4 online nie oznacza jednogłośnie, iż pewne organy nie mogą skontrolować osoby przebywającej na zwolnieniu lekarskim online. Kontrola zwolnień lekarskich przysługuje zarówno Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), pracodawcy czy Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS). W ramach tej kontroli sprawdzane jest, czy osoba na zwolnieniu lekarskim nie angażuje się w aktywności, które są sprzeczne z zasadami L4 online, takie jak wyjazdy, dodatkowa praca zarobkowa czy inne działania. Celem kontroli jest sprawdzenie, czy pracownik wykorzystuje zwolnienie lekarskie online zgodnie z jego przeznaczeniem – czyli na odpoczynek oraz leczenie. W przypadku stwierdzenia naruszenia, pracownik może zostać ukarany zwolnieniem dyscyplinarnym.
Jak wygląda e-zwolnienie?
Zwolnienie lekarskie online (e-ZLA) musi zawierać przede wszystkim podstawowe dane tożsamościowe pacjenta, między innymi imię, nazwisko, numer PESEL, adres zamieszkania. Lekarz jest zobowiązany wprowadzić informacje dotyczące niezdolności pacjenta do pracy, w tym okres, na jaki wystawiane jest zwolnienie lekarskie online. W razie hospitalizacji należy również wskazać odpowiednie daty pobytu w szpitalu, jeśli miejsce udzielania świadczeń lekarskich odbywa się w szpitalu. W zwolnieniu lekarskim online (e-ZLA), występuje kod literowy określający przyczynę niezdolności do pracy – wyróżnia się pięć kodów: A, B, C, D oraz E. Kod A oznacza nawracające się choroby, Kod B – ciążę, kod C – nadużycie alkoholowe, kod D odnosi się do gruźlicy, a kod E – do chorób zakaźnych rozwijających się dłużej niż 14 dni lub do takich chorób, których objawy pojawiają się po upływie dwóch tygodni. Pozostałe dane zawarte w zwolnieniu lekarskim online dotyczą danych lekarza: jego imienia, nazwiska oraz identyfikatora. Reszta informacji dotyczy także płatnika – rodzaju identyfikatora, numerów: NIP, PESEL oraz serię i numer paszportu.
Dlaczego zwolnienie lekarskie online to nadal L4?
Określenie „L4” wywodzi się od pierwotnej formy papierowej zaświadczenia lekarskiego. Litera „L” symbolizuje słowo „lekarz” lub „lekarski”, natomiast cyfra „4” oznacza numer wzoru dokumentu, jakim jest zaświadczenie lekarskie. W systemie elektronicznym formularz zwolnienia lekarskiego jest oznaczane jako – ZUS-ZLA-4. Mimo że papierowa forma została zastąpiona przez elektroniczną, to potoczna nazwa „L4” wciąż jest powszechnie używana przez Polaków.
Sfałszowane zwolnienie lekarskie online?
Podrabianie zaświadczeń lekarskich online w dobie internetowej może być stosunkowo proste. Wraz z rozwojem technologicznym wiele działań, w tym fałszowanie dokumentów można przeprowadzić przy użyciu zaawansowanych narzędzi komputerowych. Natomiast każde zwolnienie lekarskie online (e-ZLA) wystawione jest systemie ZUS PUE, co znacząco ogranicza ryzyko fałszerstwa. Jeśli istnieje podejrzenie fałszerstwa zaświadczenia lekarskiego online, należy zgłosić sprawę do lekarza w celu wyjaśnienia sytuacji. Nieprawidłowo wystawione zaświadczenie lekarskie może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych, w tym kary grzywny lub kary pozbawienia wolności.