Poradnia w Wołominie

Poniedziałek - Piątek, od 8:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 19:00
Niedziela, od 8:00 do 16:00 (od 1.09.)
ul. Miła 3, 05-200 Wołomin, 3 piętro

Poradnia Warszawa Białołęka

Poniedziałek - Piątek, od 9:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 16:00
ul. Mochtyńska 65, 03-289 Warszawa

Poradnia w Wołominie

Poradnia Warszawa Białołęka

Strona głównaBlogL4 przez Internet – czy każdy lekarz ma uprawnienia do wystawienia zwolnień? Odpowiadamy

L4 przez Internet – czy każdy lekarz ma uprawnienia do wystawienia zwolnień? Odpowiadamy

Kategorie:
Artykuły partnerów

Ze zwolnienia online korzystają najczęściej Ci pracownicy, którzy ze względów zdrowotnych nie mogą zjawić się w przychodni. Czy każdy lekarz ma uprawnienia do wystawienia L4 online? Jak wygląda zwolnienie lekarskie z perspektywy pracownika, a jak widzi je pracodawca? Odpowiadamy na te pytania.

l4 przez Internet online

Zwolnienie online – co warto wiedzieć?

Ze zwolnienia online można skorzystać w sytuacji, gdy nie ma fizycznej możliwości, aby udać się do lekarza. Takie zaświadczenie można uzyskać przez Internet bardzo szybko, nawet w kilka minut i jest ono jak najbardziej legalne. Informacja o zwolnieniu lekarskim jest przesyłana automatycznie do ZUS-u oraz zakładu pracy, dzięki czemu pracownik nie musi donosić żadnych wydrukowanych dokumentów.

Kto wystawia zwolnienie online?

Zwolnienie online (inaczej L4 przez Internet) może wystawić lekarz dowolnej specjalności lub asystent medyczny upoważniony przez lekarza. Każdy, kto chce uzyskać zwolnienie lekarskie przez internet, powinien odwiedzić stronę internetową podmiotu medycznego, który świadczy porady lekarskie online, np. L4online.pl. Następnie trzeba podać proste dane, takie jak:

  • imię i nazwisko pacjenta starającego się o L4,
  • numer PESEL,
  • dane kontaktowe (nr telefonu, adres do korespondencji, adres e-mail),
  • numer NIP zakładu pracy.

Po wypełnieniu formularza pozostaje jedynie poczekanie na kontakt ze strony lekarza.

Kto może ubiegać się o zwolnienie online?

Z L4 przez Internet może skorzystać pracownik etatowy, pod warunkiem zatrudnienia w określonej firmie od co najmniej 30 dni. Zwolnienie online jest dostępne również dla przedsiębiorców oraz osób wykonujących zlecenia na podstawie umowy o dzieło lub zlecenie, z tym że wskazane grupy muszą opłacać dobrowolnie składki na ubezpieczenie chorobowe.

Informacja o zwolnieniu lekarskim – gdzie można ją sprawdzić?

Zwolnienie online pojawia się automatycznie na Internetowym Koncie Pacjenta, dzięki czemu informacja o zwolnieniu lekarskim może zostać wyświetlona przez pacjenta w dowolnym momencie. Aby sprawdzić, jak wygląda zwolnienie lekarskie, wystarczy:

  • uruchomić przeglądarkę internetową i zalogować się na konto IKP (Internetowe Konto Pacjenta),
  • skorzystać z bezpłatnej aplikacji Ministerstwa Zdrowia mojeIKP na smartfona i również zalogować się na konto IKP.

Najważniejsze informacje o zwolnieniu lekarskim, które znajdują się na zaświadczeniu wystawionym online to:

  • kod cyfrowy (1 lub 2, wskazujący na to, czy pracownik musi przebywać przez cały okres trwania zwolnienia online w domu, czy może opuszczać mieszkanie),
  • kod literowy, oznaczający ogólną przyczynę nieobecności w pracy (od A do E),
  • czas trwania zwolnienia lekarskiego (standardowo jest to 7 dni, z możliwością przedłużenia lub skrócenia).

Warto wiedzieć: w sytuacji, gdy pracownik chce wrócić do pracy niż zakłada wystawione dla niego L4 przez Internet, konieczne jest zaświadczenie od lekarza prowadzącego lub Medycyny Pracy (w zależności od czasu przebywania na zwolnieniu).

Jak wygląda zwolnienie lekarskie z punktu widzenia pracodawcy?

Informacja o zwolnieniu lekarskim trafia automatycznie na Internetowe Konto Pacjenta, do ZUS oraz na konto ZUS PUE zakładu pracy. To jednak nie zwalnia pracownika z obowiązku poinformowania pracodawcy o chorobie i nieobecności w pracy. W odróżnieniu jednak od klasycznego L4 tutaj nie trzeba donosić żadnych papierowych zaświadczeń, ponieważ odpowiednie dokumenty już zostały przesłane do zakładu pracy.

Jak wygląda zwolnienie lekarskie z perspektywy zakładu pracy? Na zaświadczeniu znajdują się wyłącznie te informacje, które są niezbędne dla rozliczeń kadrowych. Natomiast dane takie jak kod choroby (przyczyna nieobecności w pracy) objęte są  tajemnicą lekarską i mogą być przeglądane tylko przez lekarza lub pacjenta, którego dotyczy L4 przez Internet. Wyjątek stanowi przebywanie na zwolnieniu w czasie ciąży — wtedy kobieta może ujawnić przyczynę nieobecności w pracy.

Zobacz również

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?
Polub nas na Facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!