Strona głównaBlogŁagodny stres. Jak sobie z nim radzić?

Łagodny stres. Jak sobie z nim radzić?

Autor:
Opublikowano:19.03.2025
Kategorie:
Artykuły partnerów

Jeżeli zdarza Ci się odczuwać lekki stres, to jeszcze nic strasznego – początkowo jest to tylko sygnał ostrzegawczy, który potrafi działać nawet mobilizująco. Jeśli jednak objawy stresu zostaną zbagatelizowane, a jego poziom ciągle narasta, może się okazać, że zacznie Ci naprawdę doskwierać. Sprawdź, jak zadziałać prewencyjnie!

jak radzić sobie z łagodnym stresem

Techniki relaksacyjne – skuteczne metody

Łagodny stres należy redukować, by nie zamienił się w większy i przewlekły, który prowadzi do zaburzeń psychicznych, a także objawów psychosomatycznych czy poważnych chorób. Jedną z metod relaksacyjnych polecanych przez specjalistów jest oddychanie systemem 4-7-8.

Polega ona na tym, że świadomie kontrolujesz oddech – bierzesz wdech przez 4 sekundy, przytrzymujesz powietrze na 7 sekund, a 8 sekund to czas trwania wydechu. Powtarzasz takie ćwiczenie kilka, kilkanaście razy i poziom stresu zostaje znacznie zredukowany.

Inna opcja to medytacja i mindfulness. Skupienie się na sobie, na swoich emocjach, próba mapowania tego, co dokładnie czujesz, świadome czucie swojego ciała podczas kilkunastu minut spędzonych w ciszy – wszystko to doskonale zmniejsza napięcie organizmu.

W technikach relaksacyjnych często pomagają suplementy diety, np. te oferowane przez kliniki konopne, jednak warto skonsultować to ze specjalistą, nim zaczniesz używać czegokolwiek na własną rękę.

Wysiłek fizyczny – nieoceniona pomoc

Regularny wysiłek fizyczny wpływa doskonale na zmniejszanie wydzielania kortyzolu, czyli hormonu stresu. Ponadto w mózgu podczas wysiłku zachodzą procesy biochemiczne, które prowadzą do poprawy samopoczucia, zwiększenia odporności na stres i ukojenia nerwów.

Dopamina, serotonina, endorfiny – neuroprzekaźniki i hormony wytwarzane podczas ćwiczeń pomogą Ci się zrelaksować i w trakcie, i po treningu. Nie musisz od razu biegać maratonów – wystarczy regularny ruch w postaci długich spacerów, krótkich biegów czy kilkunastominutowych sesji jogi lub pilatesu.

Warto wybrać się także na treningi grupowe. Pomagają one nawiązywać relacje, co także wpływa pozytywnie na samopoczucie, a dodatkowo w grupie łatwiej jest motywować się nawzajem.

Dieta i regeneracja

Szalenie ważnym aspektem radzenia sobie ze stresem jest kontrolowanie tego, co jemy. Magnez i witaminy z grupy B realnie wpływają na to, jak się czujesz. Dodatkowo warto ograniczyć spożywanie kofeiny i cukru – obie te substancje działają pobudzająco, co w połączeniu ze stresem wywołuje efekt odwrotny do zamierzonego. Zamiast skupienia odczuwasz więc nerwowość i możesz doprowadzić do problemów ze snem.

Możesz także sprawdzić, czy nie masz przypadkiem wskazań do terapii konopnej, np. tutaj: https://medcanclinics.pl/wskazania-do-terapii-konopnej/. Lekarze często decydują się na wprowadzenie tego rodzaju terapii w przypadku niektórych osób odczuwających stres.

Herbaty ziołowe, orzechy, dużo warzyw, strączki, tłuste ryby – wszystko to powoduje, że równowaga hormonalna w Twoim organizmie jest znacznie łatwiejsza do utrzymania. Unikaj także pokarmów, które podnoszą poziom kortyzolu, czyli wyżej wspomnianych słodyczy, wysoko przetworzonego jedzenia, fast-foodów i mocno solonych przekąsek.

W walce ze stresem warto działać prewencyjnie, jeszcze zanim jego poziom zacznie realnie utrudniać Ci życie!

Artykuł sponsorowany

Czytaj więcej porad Moniki Chrapińskiej-Krupa

Najnowsze artykuły

Czy pesymista może być szczęśliwy? Odkryj sposoby na radość z życia!

Czy pesymista może być szczęśliwy? Odkryj sposoby na radość z życia!

27.03.2025
Love bombing a miłość? Jak rozpoznać bombardowanie miłością?

Love bombing a miłość? Jak rozpoznać bombardowanie miłością?

11.02.2025
Jak składać życzenia urodzinowe? Psychologia, inspiracje, porady

Jak składać życzenia urodzinowe? Psychologia, inspiracje, porady

10.01.2025
Incel: Mimowolny celibat. Przyczyny, skutki i możliwości wsparcia

Incel: Mimowolny celibat. Przyczyny, skutki i możliwości wsparcia

04.01.2025
Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?Polub nas na facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!Udostępnij ten artykuł