Poradnia w Wołominie

Poniedziałek - Piątek, od 8:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 19:00
Niedziela, od 8:00 do 16:00 (od 1.09.)
ul. Miła 3, 05-200 Wołomin, 3 piętro

Poradnia Warszawa Białołęka

Poniedziałek - Piątek, od 9:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 16:00
ul. Mochtyńska 65, 03-289 Warszawa

Poradnia w Wołominie

Poradnia Warszawa Białołęka

Strona głównaBlogLeczenie alkoholizmu – jak to wygląda krok po kroku?

Leczenie alkoholizmu – jak to wygląda krok po kroku?

Kategorie:
Artykuły partnerów

Alkoholizm to jedna z chorób, która może dotknąć każdego. Nie ma tu znaczenie wiek, płeć ani status społeczny. Jego leczenie bywa procesem długotrwałym i często trudnym. Najważniejsze w tym wszystkim jest podjęcie decyzji o rozpoczęciu terapii. To kluczowy krok do odzyskania kontroli nad własnym życiem. Dowiedz się, jak wygląda leczenie alkoholizmu krok po kroku.

jak wygląda leczenie alkoholizmu krok po kroku

Krok pierwszy – uświadomienie sobie problemu

Pierwszym krokiem na drodze do trzeźwości i wyjścia z nałogu jest uświadomienie sobie problemu i przyznanie się przed samym sobą, a także najbliższymi, że potrzebujemy pomocy. To trudne, gdyż uzależnienie od alkoholu przynosi nie tylko ogromny wstyd, ale poczucie winy. Im wcześniej podejmiemy leczenie alkoholizmu, tym większe mamy szanse na powodzenie terapii.

Krok drugi – konsultacja z lekarzem

Leczenie alkoholizmu warto rozpocząć od konsultacji z lekarzem psychiatrą lub specjalistą ds. uzależnień. W trakcie wizyty pacjent opowiada o swoim problemie, a specjalista próbuje ocenić jego stan zdrowia psychicznego i fizycznego. Na podstawie takiego wywiadu dobierana jest odpowiednia terapia w specjalistycznej placówce, jak np. prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu.

Krok trzeci – detoksykacja

Jest to proces fizjologiczny mający na celu usunięcie z organizmu substancji toksycznych, jakie mogą się gromadzić w przypadku przewlekłego spożywania alkoholu. Przeprowadzana jest pod kontrolą lekarza, który decyduje o jej przebiegu i dawce farmakologicznego wsparcia. Detoksykacja może trwać kilka dni i objawiać się u pacjenta różnymi dolegliwościami np. bólami głowy, nudnościami czy bezsennością.

Krok czwarty – terapia psychologiczna

To nieodłączny element leczenia alkoholizmu. Celem takiej terapii jest zmiana nieprawidłowych wzorców zachowań i myślenia, a także wyeliminowanie czynników utrzymujących nałóg. Psychoterapeuta pomaga pacjentowi zrozumieć przyczyny uzależnienia i wypracować strategie radzenia sobie ze stresem i emocjami. Terapia zostaje dopasowana do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Krok piąty – terapia grupowa

Daje ona możliwość wymiany doświadczeń, a przede wszystkim wsparcia emocjonalnego z innymi osobami, które borykają się z nałogiem. Spotkania odbywają się pod okiem terapeuty lub specjalisty ds. uzależnień. Tworzą doskonałą przestrzeń, w której pacjenci mogą uczyć się od siebie nawzajem.

Leczenie alkoholizmu to trudne i czasochłonne zadanie. Podjęcie terapii może przynieść wiele korzyści – zarówno dla pacjenta, jak i jego najbliższych. Wyjście z nałogu jest szansą na odzyskanie kontroli nad własnym życiem.

Partnerem artykułu jest ośrodek leczenia uzależnień Terapia Przy Lesie – https://www.terapiaprzylesie.pl/

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?
Polub nas na Facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!