Poradnia w Wołominie

Poniedziałek - Piątek, od 8:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 19:00
Niedziela, od 8:00 do 16:00 (od 1.09.)
ul. Miła 3, 05-200 Wołomin, 3 piętro

Poradnia Warszawa Białołęka

Poniedziałek - Piątek, od 9:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 16:00
ul. Mochtyńska 65, 03-289 Warszawa

Poradnia w Wołominie

Poradnia Warszawa Białołęka

Strona głównaBlogGdzie może szukać pomocy osoba uzależniona?

Gdzie może szukać pomocy osoba uzależniona?

Kategorie:
Artykuły partnerów

Jeśli borykasz się z uzależnieniem bądź problem ten dotyczy bliskiej osoby, warto jak najszybciej skorzystać z pomocy, która jest szansą na powrót do normalnego życia. Należy pamiętać, że nigdy nie jest zbyt późno, aby zdecydować się na terapię leczenia uzależnień, jednak wiele osób nie wie, gdzie szukać wsparcia. Dowiedz się już dziś, w jakich miejscach możesz znaleźć pomoc w takich przypadkach i dlaczego warto skorzystać z ich oferty i tym samym leczenia, które choć dobrowolne, jest dostępne dla każdego.

Czym jest uzależnienie i jakie są rodzaje?

leczenie uzależnień

Warto zacząć od tego, że uzależnienie to choroba, która może dotknąć każdego z nas, niezależnie od wieku, płci, stylu życia, zawodu czy statusu. Zdanie sobie sprawy z nałogu jest pierwszym krokiem do wyleczenia, jednak jednocześnie najtrudniejszym. Uzależnienie utrudnia prawidłowe funkcjonowanie fizyczne, psychiczne oraz społecznie, przynosi wiele szkód, negatywnie wpływa na relacje międzyludzkie, a także na zdrowie i samopoczucie.

Według definicji uzależnienie powoduje konieczność zdobycia danej substancji lub wykonania jakiejś czynności za wszelką cenę, nie zważając na żadne okoliczności. To przekroczenie pewnej granicy, jednocześnie oznaczające zniewolenie od przyjemności. Ta silna potrzeba, kompulsywna chęć robienia konkretnych rzeczy bądź korzystania z nich, wprowadza osobę uzależnioną w błędne koło, z którego trudno wyjść.

Uzależnienia psychiczne

Uzależnienie psychiczne objawia się wzmożoną potrzebą zażywania substancji uzależniających lub wykonywania określonych czynności, co wywołuje silne emocje, jednak nie prowadzi do poważnych fizjologicznych następstw. Najczęściej pojawia się potrzeba poszukiwania środka bądź dostarczenia sobie bodźców kosztem własnego zdrowia i całego otoczenia. Mogą pojawić się różnego rodzaju natręctwa, nerwice i obsesje, co prowadzi do psychicznego wyniszczenia. Najczęściej zaburzenia dotyczą nadmiernego grania w gry komputerowe, korzystania z Internetu, masturbacji, seksu, odżywiania, pracoholizmu, pornografii, zakupów, słodyczy czy samookaleczania.

Uzależnienia fizyczne

Uzależnienie fizyczne polega na silnej potrzebie spożywania określonej substancji, która daje pewnego rodzaju ukojenie, wpływając na organizm. Mowa między innymi o łatwiejszym zasypianiu czy minimalizowaniu bólu głowy bądź odczuwaniu błogiej przyjemności po przyjęciu niektórych specyfików. Po jej nagłym odstawieniu zwykle pojawiają się negatywne symptomy, nie tylko w postaci nasilonych dolegliwości czy większych problemów z bezsennością, ale także wymioty, dreszcze, zaburzenia świadomości, pobudzenie psychoruchowe, napady drgawkowe, drżenie mięśni, podwyższenie ciśnienia, urojenia, omamy, niepokój, lęk i agresja. Do najpopularniejszych substancji uzależniających zalicza się alkohol, nikotynę, leki i narkotyki.

ośrodek leczenia uzależnień

Dlaczego warto skorzystać z terapii?

Nowoczesne formy terapii uzależnień i sposób prowadzenia zajęć jest bardzo komfortowy dla pacjentów, a to właśnie ich samopoczucie jest najważniejsze dla specjalistów. Dzięki skutecznemu leczeniu można poczuć się wolnym i spełnionym – takie uczucie jest niezwykle ważnym fundamentem, pozwalającym na nowo odbudować swoje życie, a także dającym możliwość wkroczenia w przyszłość z zupełnie czystą głową i nową, pustą kartą, na której można zapisać plany na przyszłość z dużym optymizmem. Ponadto udana terapia pozwala na odbudowanie utraconych więzi i relacji przez nałóg, a także daje poczucie kontroli i panowania nad sobą, niezależnie od tego, czy dotyczył on narkotyków, alkoholu, leków czy hazardu.

Celem terapii jest przede wszystkim zdanie sobie sprawy z problemu i uświadomienie jego skali oraz tego, jak bardzo rujnuje życie chorej osoby oraz bliskich znajdujących się w jego otoczeniu. Ponadto nauczy rozpoznawać głód nałogu oraz radzenie sobie z nim za pomocą skutecznych narzędzi. Terapia to szansa wyjścia na prostą i odzyskania nowego życia, które mamy tylko jedno. Właśnie z tego względu warto o nie walczyć do końca.

Gdzie szukać pomocy?

Osoby uzależnione mogą szukać pomocy w różnych miejscach, dlatego też wiele osób zadaje sobie pytanie, które z nich wybrać: ośrodek leczenia uzależnień prywatny czy prowadzony w ramach NFZ? W drugim przypadku historia choroby jest zarejestrowana w bazie danych, natomiast prywatny ośrodek leczenia uzależnień gwarantuje pełną anonimowość, a także wiele innych profitów, dlatego łączy w sobie znacznie więcej zalet. Warto wybrać ten z nich, w którym zatrudnione osoby mają odpowiednie kompetencje i doświadczenie w prowadzeniu terapii oraz zapewniają indywidualne podejście do każdego klienta.

Ponadto w niektórych z nich można skorzystać z kompleksowej terapii, która nie polega wyłącznie na spotykaniu się z terapeutą, ale także z możliwością zdecydowania się na kilkutygodniowy turnus turnusu w danym ośrodku, który oferuje pobyt w komfortowych warunkach. Mowa o zakwaterowaniu, noclegach i wyżywieniu, a także o możliwości skorzystania z zajęć dodatkowych i różnych aktywności, oczywiście poza opieką doświadczonych profesjonalistów i wzięciu udziału w skutecznym programie leczenia. W przygotowaniu poradnika pomógł Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień, z którego pomocy warto skorzystać.

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?
Polub nas na Facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!