Poradnia w Wołominie

Poniedziałek - Piątek, od 8:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 19:00
Niedziela, od 8:00 do 16:00 (od 1.09.)
ul. Miła 3, 05-200 Wołomin, 3 piętro

Poradnia Warszawa Białołęka

Poniedziałek - Piątek, od 9:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 16:00
ul. Mochtyńska 65, 03-289 Warszawa

Poradnia w Wołominie

Poradnia Warszawa Białołęka

Strona głównaBlogCzego boją się ludzie, którzy cierpią z powodu zaburzeń lękowych i ataków paniki?

Czego boją się ludzie, którzy cierpią z powodu zaburzeń lękowych i ataków paniki?

Kategorie:
Artykuły partnerów

Wszyscy żyjemy z lękiem. Jednak w życiu osoby, która cierpi na zaburzenia lękowe (potocznie nerwicę lękową), lęk jest na znacznie wyższym poziomie. Może przeradzać się w ataki paniki( zaburzenia lękowe z lękiem napadowym) albo towarzyszyć stale w codziennym funkcjonowaniu( zaburzenia lękowe uogólnione).

czego boją się ludzie

Jaki wygląda życie w lęku z zaburzeniami lękowymi i atakami paniki?

Jeśli są to ataki paniki może taka osoba unikać pewnych miejsc lub okoliczności, które kojarzą jej się z lękiem albo ograniczyć znacznie swoje funkcjonowanie w jakimś zakresie, w skrajnych przypadkach nawet zrezygnować z wychodzenia z domu.

Jakość życia osoby, która cierpi na zaburzenia lękowe jest zdecydowanie obniżona. Osoby doświadczające silnego przewlekłego lęku znajdują się w stanie ciągłej gotowości, stale obserwują bardzo bacznie siebie i swoje ciało, sprawdzając jak się czują oraz czy nie nadchodzi kolejny atak nerwicy. To jest stała mobilizacja i skanowanie własnego ciała. Wysiłki i energia życiowa skupione są na lęku i na tym co robić i jak się uspokoić gdy nadejdzie atak paniki. Bywa, że ataki paniki pojawiają się w nocy za czym idzie niewyspanie i zmęczenie wraz z pogorszonym funkcjonowaniem w ciągu dnia.

Czego boją się osoby, które cierpią z powodu ataków paniki i zaburzeń lękowych?

Czego się boją? Tak naprawdę najbardziej samego lęku, kolejnego ataku paniki, wizja doświadczenia którego jest ogromnie przerażająca. Próbują zatem robić wszystko aby uniknąć i złego samopoczucia i odczuwania lęku. Pierwszy atak paniki często kończy się wizytą na pogotowiu- nikt przecież nie ma pewności co robić i co dzieje się z jego ciałem. I ta właśnie niepewność w nazwaniu, określeniu tego co się dzieje prowadzi do kolejnych ataków.

Lęk przed lękiem

Gdy lęk zaczyna poszerzać swój obszar występowania, niepewność wyzwala już nie tylko zapytanie co się z tym kimś w sytuacji ataku paniki dzieje, ale także pytanie o to gdzie/ w jakim miejscu i kiedy. A odpowiedź jaka jawi się tej osobie jest tylko jedna: wszędzie i o każdej porze.

Lęk narasta, a to z kolei prowadzi do tzw. „lęku przed lękiem”

Jednak pomimo tego, że ataki paniki wyglądają bardzo groźnie budząc skojarzenie z atakiem serca, jest to wszystko bardzo nieprzyjemne, ale nie stanowi zagrożenia dla przeżywającej je osoby.

Jeśli nie mamy takiej pewności warto oczywiście skorzystać z pomocy lekarskiej- niech lekarz ustali diagnozę.

Jak odróżnić lęk, którego doświadcza każdy od lęku w zaburzeniach lękowych?

Ponadto ludzie boją się choroby, samotności, utraty swojej pozycji zawodowej lub społecznej, śmierci, przemijania, starzenia, kalectwa. Martwią się o losy bliskich, przyszłość jawi się jako niepewna i to również budzi lęk. Są to lęki, których może mniej lub bardziej doświadczać każdy człowiek.

Jednak osoba z zaburzeniami lękowymi może zamartwiać się tym wszystkim nieustannie w takim stopniu, że codzienne trudności i decyzje piętrzą się i wydają nie do pokonania. Dzień spędza na analizowaniu i rozpatrywaniu ewentualnych planów „B”, które mogą zapobiec wyobrażonym, niezliczonym nieszczęściom jakie mogą się przytrafić. Przy czym nawet to co jest najmniej prawdopodobne jawi się jako realne zagrożenie.

Każdy czasem się czymś martwi. I jeśli to martwienie prowadzi do obmyślenia jakiejś strategii rozwiązania problemów, pozwalając na przeanalizowanie problemu w szerszej perspektywie może być całkiem produktywne.

Nikt nie będzie zaniepokojony tym, że ma gorsze samopoczucie przez kilka dni, ale jeśli zaczynamy doświadczać silnego napięcia, martwić się i odczuwać obawy dotyczące codziennych wydarzeń i trudności w sposób, który utrudnia lub paraliżuje codzienne funkcjonowanie może to świadczyć o objawach zaburzeń lękowych.

Podsumowanie

Podsumowując obawy w zaburzeniach lękowych mają charakter uporczywy, osoba pochłonięta martwieniem się, nie może go przerwać ani zaznać uspokojenia. Towarzyszy temu przewlekły lęk i napięcie, które nie są spowodowane czynnikami lub okolicznościami zewnętrznymi. Objawy te mogą wpływać na sen, a napięcie może kumulować się w ciele i być odczuwane w postaci bólu głowy, karku lub innych części ciała.

Zobacz również

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?
Polub nas na Facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!