Poradnia w Wołominie

Poniedziałek - Piątek, od 8:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 19:00
Niedziela, od 8:00 do 16:00 (od 1.09.)
ul. Miła 3, 05-200 Wołomin, 3 piętro

Poradnia Warszawa Białołęka

Poniedziałek - Piątek, od 9:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 16:00
ul. Mochtyńska 65, 03-289 Warszawa

Poradnia w Wołominie

Poradnia Warszawa Białołęka

Strona głównaBlogŁysiczka lancetowata – wszystko, co musisz o niej wiedzieć!

Łysiczka lancetowata – wszystko, co musisz o niej wiedzieć!

Kategorie:
Artykuły partnerów

Łysiczka lancetowata to grzyb należący do grzybów psylocybinowych (halucynogennych), który zawiera substancje psychoaktywne. Jak rozpoznać łysiczkę? Z czym można ją pomylić? Jakie objawy wywołuje jej spożycie? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule.

łysiczka lancetowata co to jest

Łysiczka lancetowata – czym jest?

Łysiczka lancetowata to grzyb zawierający psylocybinę, czyli substancję psychoaktywną, która wykazuje działanie halucynogenne. Efekt działania psylocybiny na układ nerwowy jest podobny (choć znacznie słabszy) do tego, który wywołuje LSD. Łysiczka jest jednym z najpopularniejszych gatunków grzybów psylocybinowych.

Łysiczka lancetowata – występowanie

Łysiczka lancetowata najczęściej rośnie w Ameryce Południowej, Nowej Zelandii i Australii, a także w Europie (głównie Belgia, Bułgaria, Austria). Jej występowanie w Polsce jest rzadkie, ale jeśli już ją spotkamy, możemy ją zauważyć między innymi na łąkach, polach, poboczach dróg czy obrzeżach lasów. Nie spotkamy jej natomiast w lasach iglastych ani liściastych.

Jak wygląda łysiczka lancetowata?

Będąc w temacie łysiczki lancetowatej, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jak ją rozpoznać. Łysiczka posiada długi, smukły i twardy trzon oraz stożkowaty kapelusz z ostrym wierzchołkiem, którego średnica waha się zwykle od 0,5 do 2,5 cm. Kapelusz może przybierać kolor od brązowego po ciemnooliwkowy. Ciekawostką jest fakt, że owocniki łysiczki przy zbieraniu brudzą ręce na niebiesko. Dzięki temu można w prosty sposób odróżnić ją od innych grzybów.

Z czym można pomylić łysiczkę lancetowatą?

Rozpoznanie łysiczki lancetowatej może być trudne dla początkujących amatorów mykologii. W związku z tym warto dowiedzieć się, z czym można pomylić ten gatunek grzybów. Łysiczka bardzo często jest mylona z kołpaczkami, które nie tylko są podobne, ale także rosną w tych samych miejscach (przede wszystkim na łąkach). Kołpaczki w wielu przypadkach rosną tuż obok łysiczek. Aby odróżnić od siebie te dwa rodzaje grzybów, warto zwrócić uwagę na następujące aspekty:

  • Trzon – w przypadku łysiczki jest elastyczny, a u kołpaczka – prosty i łamliwy.
  • Blaszki – u łysiczki są one ciemniejsze niż u kołpaczka.
  • Kapelusz – w przypadku łysiczki ma on ostry wierzchołek.
  • Wielkość – kołpaczki są w stanie osiągać znacznie większe rozmiary niż łysiczki.

Łysiczki lancetowate – jakie objawy powoduje ich spożycie?

Łysiczki lancetowate są zaliczane do grzybów halucynogennych. Ze względu na zawarte w nich substancje psychoaktywne traktowane są jako środek odurzający. Pomimo, że ten gatunek występuje w Polsce bardzo rzadko, warto wiedzieć, jakie objawy mogą wystąpić u osoby, która spożyła grzyby psylocybinowe. Należy mieć przy tym na uwadze, że każdy organizm jest inny i może inaczej reagować na grzyby halucynogenne. Po spożyciu łysiczki lancetowatej mogą pojawić się między innymi:

  • Napady lęku i paniki;
  • Napady śmiechu;
  • Spowolnione reakcje;
  • Zmiana widzenia kolorów;
  • Nudności, wymioty, biegunka;
  • Przyspieszone bicie serca;
  • Spadek ciśnienia tętniczego;
  • Zmienność nastrojów.

Psylocybina – działanie lecznicze

Spożywanie łysiczki lancetowatej, ze względu na jej właściwości psychoaktywne, jest w Polsce zabronione. Zawarta w łysiczce psylocybina ma jednak zastosowanie w leczeniu niektórych chorób. Może być skuteczna w przypadku takich przypadłości jak na przykład:

  • Depresja – spożywanie łysiczki może być skutecznym wsparciem leczenia depresji u osób, które nie reagują na standardową farmakoterapię.
  • Migrena, klasterowy ból głowy – spożywanie łysiczki może zmniejszać odczuwanie bólu i częstotliwość napadów choroby.
Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?
Polub nas na Facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!