Poradnia w Wołominie

Poniedziałek - Piątek, od 8:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 19:00
Niedziela, od 8:00 do 16:00 (od 1.09.)
ul. Miła 3, 05-200 Wołomin, 3 piętro

Poradnia Warszawa Białołęka

Poniedziałek - Piątek, od 9:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 16:00
ul. Mochtyńska 65, 03-289 Warszawa

Poradnia w Wołominie

Poradnia Warszawa Białołęka

Strona głównaBlogCzy medyczna marihuana jest tylko dla chorych? Sprawdzamy

Czy medyczna marihuana jest tylko dla chorych? Sprawdzamy

Kategorie:
Artykuły partnerów

Odkąd medyczna marihuana została w Polsce zalegalizowana, pojawia się wiele kontrowersji związanych ze stosowaniem suszu konopnego, wystawianiem recept itd. Jedno z podstawowych pytań brzmi, kto może otrzymać receptę na medyczną marihuanę, czyli na jakich zasadach odbywa się kwalifikacja do leczenia. Czy legalna marihuana jest tylko dla chorych?

Czym jest i jakie choroby leczy marihuana medyczna?

marihuana medyczna

Marihuana lecznicza w Polsce legalna jest od 2017 roku. Od tego czasu zainteresowanie terapią konopną znacznie wzrosło, poza tym wzrosła wiedza społeczeństwa dotycząca działania kannabinoidów. Leczniczą marihuanę stosuje się dziś z powodzeniem na wiele różnych chorób i dolegliwości. Może być przydatna między innymi w przypadku walki z przewlekłym bólem, poza tym sprawdza się przy schorzeniach onkologicznych i ortopedycznych, a także dermatologicznych, ginekologicznych, gastrologicznych i wielu innych.

Susz konopny przepisywany jest przy jaskrze i epilepsji, a także przy zespole jelita drażliwego, dyskopatii oraz przy stwardnieniu rozsianym. Stosuje się go też przy chorobie Parkinsona i chorobie Alzheimera, poza tym znajduje zastosowanie przy nerwicy, lękach oraz przy migrenie. Niejednokrotnie leczniczą marihuanę stosuje się również przy zaburzeniach snu, poza tym sprawdza się przy zaburzeniach apetytu i wielu innych dolegliwościach. Ostatecznie decyzję o przepisaniu pacjentowi leczniczej marihuany zawsze podejmuje lekarz.

Kto może stosować medyczną marihuanę?

Biorąc pod uwagę, czym jest i jak leczy marihuana medyczna, w Polsce została zalegalizowana do użytku medycznego, jednak wyłącznie pod warunkiem posiadania wystawionej przez lekarza e-recepty. Susz konopny lekarz może przepisać jednak nie tylko stacjonarnie, ale również zdalnie, przykładowo na stronie CentrumMarihuany.pl. Tam po stacjonarnych konsultacjach pacjentom przepisywana jest medyczna marihuana, a nerwica to tylko jedno z licznych wskazań do terapii. Wcześniej trzeba przejść kwalifikację do leczenia, czyli w ocenie lekarza mieć wskazania do leczenia konopnego i jednocześnie nie mieć do niego przeciwwskazań. Należy jednak wiedzieć, że lista dotycząca tego, jakie choroby leczy medyczna marihuana, jest bardzo długa, natomiast lista przeciwwskazań krótka.

Receptę na medyczną marihuanę może wystawić każdy lekarz uprawniony do wystawiania recept RPW z wyjątkiem lekarza weterynarii. Bardzo ważne jest jednak, aby terapia konopna prowadzona była pod okiem doświadczonego specjalisty, a nie przypadkowego medyka, który o leczeniu kannabinoidami niewiele wie. Lekarz powinien bowiem nie tylko sprawdzić, czy dana osoba kwalifikuje się do terapii konopnej, ale również ustalić odpowiednią dla pacjenta terapię, w tym dawkowanie i schemat leczenia. Lekarz powinien też nadzorować przebieg terapii i w razie potrzeby wprowadzać w nim modyfikacje.

Czy lecznicza marihuana jest tylko dla chorych?

Należy mieć na uwadze, że medyczna marihuana nie jest przeznaczona do stosowania w celach rekreacyjnych – jak sama nazwa wskazuje, stosuje się ją w celach medycznych, gdy jest to uzasadnione stanem pacjenta i zatwierdzone przez lekarza. Jest bardzo długa lista chorób, w przypadku których wykorzystywana jest medyczna marihuana. Ta jednak nie jest stosowana wyłącznie przy chorobach bezpośrednio, ale też przy niektórych dolegliwościach towarzyszących schorzeniom bądź ich leczeniu. Mowa, chociażby o problemach z apetytem czy mdłościach oraz innych dolegliwościach, które niejednokrotnie towarzyszą np. pacjentom onkologicznym i leczonym za pomocą chemioterapii bądź radioterapii.

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?
Polub nas na Facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!