Poradnia w Wołominie

Poniedziałek - Piątek, od 8:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 19:00
Niedziela, od 8:00 do 16:00 (od 1.09.)
ul. Miła 3, 05-200 Wołomin, 3 piętro

Poradnia Warszawa Białołęka

Poniedziałek - Piątek, od 9:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 16:00
ul. Mochtyńska 65, 03-289 Warszawa

Poradnia w Wołominie

Poradnia Warszawa Białołęka

Strona głównaBlogMiażdżyca – co to za choroba? Jakie są objawy? Jak jej zapobiegać i leczyć?

Miażdżyca – co to za choroba? Jakie są objawy? Jak jej zapobiegać i leczyć?

Kategorie:
Artykuły partnerów

Miażdżyca to przewlekła choroba dużych i średnich tętnic, która cechuje się tworzeniem w ich ścianach tzw. blaszek miażdżycowych. Borykają się z nią głównie osoby po pięćdziesiątce, choć pojawiające się wówczas objawy są efektem stylu życia we wcześniejszych dekadach. Jakie są przyczyny miażdżycy oraz jej symptomy? Jak można jej zapobiegać? Do czego prowadzi miażdżyca i w jaki sposób przebiega jej leczenie? Tego właśnie dowiesz się z naszego artykułu. Zapraszamy do lektury!

Co powoduje miażdżycę?

objawy miażdżycy

Zmiany miażdżycowe w ścianach naczyń krwionośnych stanowią proces całkowicie naturalny. Z upływem czasu prowadzą one do stopniowego zwężenia światła tętnic, a więc ograniczenia przepływu naczyniowego. Niektóre czynniki jednak wpływają na przyspieszenie tego procesu i nasilają rozwój choroby miażdżycowej. Przyczyny miażdżycy można podzielić na niemodyfikowalne i modyfikowalne. Te pierwsze to przede wszystkim predyspozycje genetyczne i przekroczenie 50. roku życia, a także płeć męska, a w przypadku kobiet – menopauza. Na ich pojawienie się nie mamy żadnego wpływu, nie możemy ich także wyeliminować.

Inaczej sytuacja przedstawia się z czynnikami modyfikowalnymi. Związane są one z szeroko rozumianym stylem życia. Mowa tu o nadwadze i otyłości, siedzącym trybie życia, braku regularnej aktywności fizycznej, nieodpowiedniej diecie, paleniu tytoniu czy permanentnym stresie. Innym rodzajem modyfikowalnych czynników powstawania miażdżycy są te związane ze współistniejącymi chorobami. Chodzi tu o nadciśnienie tętnicze, stan przedcukrzycowy lub cukrzycę, zakażenia bakteryjne i wirusowe, podwyższone stężenie homocysteiny, obniżony poziom cholesterolu LDL i podwyższony poziom cholesterolu LDL. Zapobieganie miażdżycy wiązać będzie się zatem ze zmianami codziennych nawyków (m.in. z rzuceniem palenia, przejściem na zbilansowaną dietę czy podejmowaniem regularnej aktywności fizycznej) oraz z leczeniem innych chorób.

Objawy miażdżycy – tego nie możesz przegapić

Objawy miażdżycy w dużej mierze zależeć będą od ogólnego stanu zdrowia pacjenta, jego wieku czy też stopnia zaawansowania choroby. W większości przypadków miażdżyca przez lata rozwija się całkowicie bezobjawowo. Symptomy pojawiają się z reguły po 50. roku życia, kiedy to choroba jest już zaawansowana, a naczynia krwionośne są zwężone o około połowę. Najczęściej występujące objawy miażdżycy, na które koniecznie trzeba zwrócić uwagę to: duszność, bóle w klatce piersiowej (najpierw tylko po wysiłku, później także i w spoczynku), ciągłe uczucie zmęczenia, bóle w dolnych partiach pleców, zawroty głowy, zaburzenia erekcji, zimne i zdrętwiałe dłonie i stopy i wrażenie dezorientacji.

Do czego prowadzi miażdżyca?

Lekceważona, nieleczona bądź też leczona nieodpowiednio miażdżyca skutkować będzie poważnymi i groźnymi nie tylko dla zdrowia, ale i życia człowieka powikłaniami. Najczęściej pojawiające się konsekwencje miażdżycy to choroba niedokrwienna serca, niewydolność krążeniowa, zaburzenia rytmu serca, zawał mięśnia sercowego, udar mózgu, przewlekłe niedokrwienie nerek, niewydolność nerek, zatorowość płucna, martwica tkanek i niedrożność przewodu pokarmowego.

Miażdżyca – leczenie

Leczenie miażdżycy wiąże się z przyjmowaniem leków rozszerzających światło naczyń krwionośnych, zapobiegających powstawaniu zakrzepów oraz usprawniających przemianę tłuszczów. W przypadku znacznego zaawansowania choroby konieczne może okazać się leczenie operacyjne. Metody chirurgiczne, o których tu mowa to: by-passy, balonikowanie, plastyka endowaskularna (z wszczepieniem stentu) i endarterektomia. Oczywiście leczenie miażdżycy nie może obejść się bez wspomnianych już przy okazji omawiania zapobiegania tej chorobie zmian w codziennych nawykach.

 

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?
Polub nas na Facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!