Poradnia w Wołominie

Poniedziałek - Piątek, od 8:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 19:00
Niedziela, od 8:00 do 16:00 (od 1.09.)
ul. Miła 3, 05-200 Wołomin, 3 piętro

Poradnia Warszawa Białołęka

Poniedziałek - Piątek, od 9:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 16:00
ul. Mochtyńska 65, 03-289 Warszawa

Poradnia w Wołominie

Poradnia Warszawa Białołęka

Strona głównaBlogJakie znaczenie ma pole elektromagnetyczne i w jaki sposób je zmierzyć?

Jakie znaczenie ma pole elektromagnetyczne i w jaki sposób je zmierzyć?

Kategorie:
Artykuły partnerów

Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, jaki wpływ na zdrowie ma pole elektromagnetyczne. Wielu z nas myśli, że oddziaływanie tego pola na człowieka i jego środowisko pracy może być niekorzystne. W jaki sposób możemy zmierzyć parametry pola elektromagnetycznego?

miernik_emf

Występowanie pola elektromagnetycznego: Czym ono jest?

Tak naprawdę pole elektromagnetyczne jest naturalną siłą fizyczną. Jej źródłem jest człowiek czy zwierzęta. W takim wypadku mówimy o naturalnym polu elektromagnetycznym. Niestety, wyróżniamy także sztuczne pole. Choć często o tym nie wiemy, jego źródłem jest chociażby gniazdko elektryczne. Co ciekawe fale radiowe również wliczają się do sztucznych pól elektromagnetycznych. Innymi nazwami pola elektromagnetycznego, określonymi w Prawie ochrony środowiska (ustawa z dnia 27.04.2001 roku) są: pole elektryczne czy pole magnetyczne. Ich zakres obejmuje od 0 Hz do 300 GHz. We wspomnianym dokumencie zamieszczono też opis tego, jak chronić się przed sztucznymi polami elektromagnetycznymi.

Wpływ pola elektromagnetycznego na zdrowie człowieka

Wpływ pola elektromagnetycznego na zdrowie budzi ogromne zainteresowanie. Do tej pory nie potwierdzono, że jest on szkodliwy dla człowieka. Mimo to Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wciąż przeprowadza badania, by przekonać się czy pole elektromagnetyczne może wywoływać takie objawy, jak chociażby bezsenność, zmęczenie itp. Organizacja bezustannie monitoruje promieniowanie elektromagnetyczne, żeby ustalić odpowiednie normy bezpieczeństwa związane z przebywaniem w otoczeniu pola elektromagnetycznego sztucznego.

Ustalone przez WHO, bezpieczne dla zdrowia wartości pola elektromagnetycznego, pomagają zorientować się, jaka moc urządzeń elektrycznych jest zdrowa dla człowieka. Jednakże niektóre źródła pola elektromagnetycznego o ogromnej mocy (używane np. w przemyśle), mogą wywołać efekt termiczny. Polega on na podniesieniu temperatury ciała człowieka. Aby wiedzieć, czy pole elektromagnetyczne wydzielane z maszyn itp. ma moc dopuszczalną, bezpieczną dla człowieka, trzeba zaopatrzyć się w profesjonalne mierniki pola elektromagnetycznego, najlepiej miernik Milerd.

Milerd HiRange

Miernik pola elektromagnetycznego

Pomiar pola elektromagnetycznego jest możliwy dzięki miernikom pola magnetycznego. Znajdziemy je na stronie https://www.milerd.pl/produkty/milerd-hirange/. W jaki sposób działają?

Miernik pola elektromagnetycznego

Miernik umożliwia samodzielną detekcję pola elektromagnetycznego. Dzięki pomiarom, wiemy jakie natężenie ma badane pole magnetyczne oraz elektryczne, jednak warto wiedzieć, że niemalże wszystkie modele mierzą promieniowanie chwilowe. Oznacza to, że pomiar wykonywany jest na podstawie poziomu promieniowania sprzed kilku ostatnich sekund. W związku z tym urządzenie nie pokaże nam, jaką łączną dawkę promieniowania pola elektromagnetycznego przyjęliśmy w ciągu paru godzin. Tylko jeden model miernika jest w stanie zsumować poziom promieniowania przyjętego przez człowieka, przedmiot czy nawet miejsce w ciągu kilku godzin lub dni. Profesjonalnym urządzeniem do wykonywania dokładnych pomiarów jest Milerd HiRange.

Oddziaływanie pola elektromagnetycznego na człowieka budzi kontrowersje. Jedni twierdzą, że będąc narażonymi na wysokie natężenie promieniowania elektromagnetycznego, doświadczają bólu głowy i podobnych objawów. Jednakże badania przeprowadzone przez WHO i podobne organizacje zdrowotne, nie potwierdzają, że pole elektromagnetyczne rzeczywiście źle działa na człowieka. Mimo tego, aby pozostać bezpiecznym, należy korzystać z miernika i przekonać się, czy badany obiekt nie przekracza określonego przez WHO maksymalnego natężenia promieniowania elektromagnetycznego.

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?
Polub nas na Facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!