W dobie cyfryzacji i smartfonów dzieci mają wiele bodźców zewnętrznych, które przyciągają ich uwagę. To jednak chwilowy sposób na zaciekawienie – dzieci bowiem bardzo szybko się nudzą. Warto poznać kreatywne i wartościowe sposoby na spędzanie czasu z dziećmi z wykorzystaniem treningu mindfulness.
Czym jest mindfulness?
Mindfulness to słowo pochodzące z języka angielskiego, które oznacza uważność. Trening mindfulness to nic innego jak ćwiczenia uważności, stosowane u osób, które mają:
- problemy z koncentracją,
- problemy ze stresem,
- problemy z negatywnymi emocjami.
Pozwalają one na osiągnięcie równowagi emocjonalnej, umożliwiają naukę sztuki koncentracji i relaksu, a także dają możliwość wypracowania umiejętności uspokajania się w sytuacjach stresowych.
Trening uważności nie jest przeznaczony tylko dla osób dorosłych. Takie ćwiczenia można wprowadzić także u dzieci. Ważne jest to, aby odpowiednio zachęcić najmłodszych do tego typu zajęć. Warto w tym celu wykorzystać język korzyści, który będzie atrakcyjny dla malucha. Użycie argumentacji związanej ze świetną zabawą i możliwością spędzania wspólnego czasu może przynieść zamierzone rezultaty.
Jak zachęcić dziecko do mindfulness?
Trening mindfulness prowadzony z dzieckiem to świetny sposób na nudę. Takie praktyki uczą cierpliwości i pomagają w rozwoju empatii. Dzięki wspólnym ćwiczeniom można pogłębić relację między dzieckiem a rodzicem. Aby maksymalnie wykorzystać czas spędzony z dzieckiem na treningu uważności, warto go uatrakcyjniać, wykorzystując różnego rodzaju gadżety. Mogą to być na przykład klocki LEGO.
Uważność wymaga koncentracji – warto więc skupić się na wykonywaniu powtarzalnych czynności. Jedną z takich czynności może być właśnie budowanie zestawów LEGO. Wybór najróżniejszych zestawów na rynku jest bardzo duży i z pewnością każdy znajdzie odpowiedni zestaw dla siebie. Chłopców mogą zainteresować na przykład zestawy Lego Ninjago, które są inspirowane japońską kulturą i historią samurajów. Każdy zestaw jest dostosowany odpowiednio do wieku potencjalnego użytkownika.
Trening uważności z wykorzystaniem klocków LEGO
Budowanie konstrukcji z klocków LEGO to czynność relaksująca, która wymaga jednak zaangażowania umysłowego. Ważne jest to, aby świadomie poświęcać uwagę na układanie klocków. Nie trzeba korzystać z instrukcji LEGO, aby stworzyć z klocków budowlę. Celem nie jest bowiem zbudowanie czegoś konkretnego, tylko sam proces budowy. Nie martw się do przodu o jej efekt końcowy.
Dzieci podczas zabawy zazwyczaj nie myślą o tym, jakie będą jej efekty. Nie zastanawiają się nad tym, co wyjdzie z ich zabawy klockami. Cieszą się z samego procesu tworzenia. Także w ich przypadku klocki LEGO mogą wspomóc trening uważności. Zestawy takie jak Lego City 5+ dają wiele możliwości budowania najróżniejszych konstrukcji. Dla osiągnięcia efektów warto regularnie wracać do treningu mindfulness z wykorzystaniem rekwizytów takich jak właśnie klocki LEGO.
Artykuł sponsorowany