Strona głównaBlogMiopia – co to jest krótkowzroczność?

Miopia – co to jest krótkowzroczność?

Autor:
Opublikowano:29.12.2022
Kategorie:
Artykuły partnerów

Postęp technologiczny sprzyja rozwojowi w każdej dziedzinie. Niestety jak się okazuje, nadmierne korzystanie z urządzeń elektronicznych, ma również swoje negatywne konsekwencje. Patrzenie w ekrany telefonów czy tabletów, powodują wady wzroku, z którymi aktualnie mierzy się spora część populacji na całym świecie. Jedną z najczęściej występujących chorób oczu jest miopia.

Objawy krótkowzroczności pojawiają się przede wszystkim u dzieci. Dlatego tak ważne jest podjęcie w odpowiednim czasie działań służących korekcji krótkowzroczności. Tylko w ten sposób można liczyć na poprawę ostrości wzroku. Czym jest miopia i jak rozpoznać jej pierwsze objawy?

krótkowzroczność miopia

Co to jest miopia?

Krótkowzroczność, czyli miopia jest jedną z najczęściej występujących wad wzroku w ostatnim czasie. Osoby dotknięte chorobą cierpią na nieostre widzenie przedmiotów, znajdujących się dalej przy jednoczesnym wyraźnym widzeniu z bliska. Ta wada wzroku wynika z niedopasowania długości gałki ocznej do jej mocy optycznej, przez co promienie świetlne skupiają się przed siatkówką, a nie jak to powinno mieć miejsce – na niej. W konsekwencji czego, patrząc na obiekty znajdujące się dalej, powstaje rozmyty obraz. Od gałki ocznej zatem zależy stopień miopii. O małej krótkowzroczności można mówić, gdy stopień wynosi ok -3 dioptrii, duża natomiast ma wartość powyżej -6 dioptrii.

Krótkowzroczność plagą XXI wieku

W ostatnich latach, lekarze potwierdzają znaczący przyrost pacjentów, u których niezbędne jest leczenie krótkowzroczności. Szacuje się, że miopia do 2050 roku, dotknie ponad połowę ludzkości. Wadę wzorku dostrzega się szczególnie u dzieci w wieku wczesnoszkolnym, a może się rozwijać nawet do 25 roku życia.

Przyczyny krótkowzroczności

Czynnikiem, który w największym stopniu powoduje krótkowzroczność jest genetyka. Miopia to wada wzroku, na którą w pierwszej kolejności narażone jest potomstwo pary z krótkowzrocznością. Okazuje się jednak, że nie tylko genetyka może być przyczyną tej choroby oczu. W dużej mierze wpływ na jej rozwój ma także środowisko i wykonywane na co dzień czynności. Miopia może być bowiem konsekwencją zbyt długiej pracy wzrokowej np. podczas korzystania z komputera, telefonu czy innych przenośnych urządzeń elektronicznych. Nasila się także z racji ograniczonego kontaktu ze 'światem zewnętrznym’, czyli braku spacerów czy zbyt rzadkiego wychodzenia na dwór.

Objawy krótkowzroczności

Dostrzeżenie pierwszych objawów miopii nie jest proste szczególnie jeśli chodzi o dzieci. Dlatego warto stale obserwować zachowanie podopiecznych, by w porę zareagować i podjąć odpowiednie kroki. Najczęściej pojawiającym się sygnałem o wadzie wzroku jest mrużenie oczu podczas patrzenia w dal. Inne objawy, to problem z koncentracją czy bóle głowy. Dzieci samodzielnie nie zawsze zasugerują rodzicom powyższe dolegliwości. Kluczową więc rolę odgrywa obserwacja i profilaktyka. Regularne badanie wzroku pozwoli wdrożyć leczenie. Nieleczona krótkowzroczność, może z czasem prowadzić do poważnych chorób oczu w tym m.in. zaćmy, jaskry, a w skrajnych przypadkach nawet do ślepoty.

W jaki sposób zapobiegać miopii?

Oprócz okularów korekcyjnych, których celem jest zapobieganie postępowi wady wzroku, istnieją również inne metody dążące do poprawy stanu oczu. Lekarze często zalecają pacjentom korzystanie z soczewek kontaktowych. Jednym ze sposobów jest także ortokorekcja, czyli zakładanie soczewek na noc. Istotną kwestię szczególnie w przypadku dzieci stanowią działania spowalniające rozwój choroby takie jak spędzanie czasu na świeżym powietrzu i ograniczanie zbyt długiej pracy wzrokowej na urządzeniach elektronicznych. Więcej na temat można przeczytać na stronie: https://miopia.pl/krotkowzrocznosc/.

Krótkowzroczność jest problemem XXI wieku. Z roku na rok, obserwuje się wzrost liczby osób dotkniętych tą wadą wzroku. Nieleczona niestety będzie postępować, a z czasem może doprowadzić do poważnych chorób oczu. Dlatego też tak ważne jest dostrzeżenie jej objawów w porę i podjęcie odpowiednich kroków zaradczych.

 

Czytaj więcej porad Moniki Chrapińskiej-Krupa

Paraliż senny co to jest? Postacie z paraliżu sennego

Paraliż senny co to jest? Postacie z paraliżu sennego

Sauna – jak korzystać z sauny?

Sauna – jak korzystać z sauny?

WWO: Wysoka wrażliwość, wysoko wrażliwe osoby, kim są WWO?

WWO: Wysoka wrażliwość, wysoko wrażliwe osoby, kim są WWO?

Rodzina zastępcza – z jakimi problemami może się zmagać?

Rodzina zastępcza – z jakimi problemami może się zmagać?

Najnowsze artykuły

Samiec sigma. Przewodnik po niezależnym wilku samotniku

Samiec sigma. Przewodnik po niezależnym wilku samotniku

04.04.2025
Czy pesymista może być szczęśliwy? Odkryj sposoby na radość z życia!

Czy pesymista może być szczęśliwy? Odkryj sposoby na radość z życia!

27.03.2025
Love bombing a miłość? Jak rozpoznać bombardowanie miłością?

Love bombing a miłość? Jak rozpoznać bombardowanie miłością?

11.02.2025
Jak składać życzenia urodzinowe? Psychologia, inspiracje, porady

Jak składać życzenia urodzinowe? Psychologia, inspiracje, porady

10.01.2025
Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?Polub nas na facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!Udostępnij ten artykuł