Strona głównaBlogMiopia – co to jest krótkowzroczność?

Miopia – co to jest krótkowzroczność?

Autor:
Opublikowano:29.12.2022
Kategorie:
Artykuły partnerów

Postęp technologiczny sprzyja rozwojowi w każdej dziedzinie. Niestety jak się okazuje, nadmierne korzystanie z urządzeń elektronicznych, ma również swoje negatywne konsekwencje. Patrzenie w ekrany telefonów czy tabletów, powodują wady wzroku, z którymi aktualnie mierzy się spora część populacji na całym świecie. Jedną z najczęściej występujących chorób oczu jest miopia.

Objawy krótkowzroczności pojawiają się przede wszystkim u dzieci. Dlatego tak ważne jest podjęcie w odpowiednim czasie działań służących korekcji krótkowzroczności. Tylko w ten sposób można liczyć na poprawę ostrości wzroku. Czym jest miopia i jak rozpoznać jej pierwsze objawy?

krótkowzroczność miopia

Co to jest miopia?

Krótkowzroczność, czyli miopia jest jedną z najczęściej występujących wad wzroku w ostatnim czasie. Osoby dotknięte chorobą cierpią na nieostre widzenie przedmiotów, znajdujących się dalej przy jednoczesnym wyraźnym widzeniu z bliska. Ta wada wzroku wynika z niedopasowania długości gałki ocznej do jej mocy optycznej, przez co promienie świetlne skupiają się przed siatkówką, a nie jak to powinno mieć miejsce – na niej. W konsekwencji czego, patrząc na obiekty znajdujące się dalej, powstaje rozmyty obraz. Od gałki ocznej zatem zależy stopień miopii. O małej krótkowzroczności można mówić, gdy stopień wynosi ok -3 dioptrii, duża natomiast ma wartość powyżej -6 dioptrii.

Krótkowzroczność plagą XXI wieku

W ostatnich latach, lekarze potwierdzają znaczący przyrost pacjentów, u których niezbędne jest leczenie krótkowzroczności. Szacuje się, że miopia do 2050 roku, dotknie ponad połowę ludzkości. Wadę wzorku dostrzega się szczególnie u dzieci w wieku wczesnoszkolnym, a może się rozwijać nawet do 25 roku życia.

Przyczyny krótkowzroczności

Czynnikiem, który w największym stopniu powoduje krótkowzroczność jest genetyka. Miopia to wada wzroku, na którą w pierwszej kolejności narażone jest potomstwo pary z krótkowzrocznością. Okazuje się jednak, że nie tylko genetyka może być przyczyną tej choroby oczu. W dużej mierze wpływ na jej rozwój ma także środowisko i wykonywane na co dzień czynności. Miopia może być bowiem konsekwencją zbyt długiej pracy wzrokowej np. podczas korzystania z komputera, telefonu czy innych przenośnych urządzeń elektronicznych. Nasila się także z racji ograniczonego kontaktu ze 'światem zewnętrznym’, czyli braku spacerów czy zbyt rzadkiego wychodzenia na dwór.

Objawy krótkowzroczności

Dostrzeżenie pierwszych objawów miopii nie jest proste szczególnie jeśli chodzi o dzieci. Dlatego warto stale obserwować zachowanie podopiecznych, by w porę zareagować i podjąć odpowiednie kroki. Najczęściej pojawiającym się sygnałem o wadzie wzroku jest mrużenie oczu podczas patrzenia w dal. Inne objawy, to problem z koncentracją czy bóle głowy. Dzieci samodzielnie nie zawsze zasugerują rodzicom powyższe dolegliwości. Kluczową więc rolę odgrywa obserwacja i profilaktyka. Regularne badanie wzroku pozwoli wdrożyć leczenie. Nieleczona krótkowzroczność, może z czasem prowadzić do poważnych chorób oczu w tym m.in. zaćmy, jaskry, a w skrajnych przypadkach nawet do ślepoty.

W jaki sposób zapobiegać miopii?

Oprócz okularów korekcyjnych, których celem jest zapobieganie postępowi wady wzroku, istnieją również inne metody dążące do poprawy stanu oczu. Lekarze często zalecają pacjentom korzystanie z soczewek kontaktowych. Jednym ze sposobów jest także ortokorekcja, czyli zakładanie soczewek na noc. Istotną kwestię szczególnie w przypadku dzieci stanowią działania spowalniające rozwój choroby takie jak spędzanie czasu na świeżym powietrzu i ograniczanie zbyt długiej pracy wzrokowej na urządzeniach elektronicznych. Więcej na temat można przeczytać na stronie: https://miopia.pl/krotkowzrocznosc/.

Krótkowzroczność jest problemem XXI wieku. Z roku na rok, obserwuje się wzrost liczby osób dotkniętych tą wadą wzroku. Nieleczona niestety będzie postępować, a z czasem może doprowadzić do poważnych chorób oczu. Dlatego też tak ważne jest dostrzeżenie jej objawów w porę i podjęcie odpowiednich kroków zaradczych.

 

Czytaj więcej porad Moniki Chrapińskiej-Krupa

Najnowsze artykuły

Jakie słowa działają na mężczyzn? Gotowe komplementy dla faceta

Jakie słowa działają na mężczyzn? Gotowe komplementy dla faceta

20.11.2024
Depresja – Objawy, przyczyny, leczenie i pomoc

Depresja – Objawy, przyczyny, leczenie i pomoc

14.11.2024
Oferta dla szkół i przedszkoli

Oferta dla szkół i przedszkoli

17.10.2024
Terapia z patyczakami – Innowacyjne podejście do terapii

Terapia z patyczakami – Innowacyjne podejście do terapii

23.09.2024
Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?Polub nas na facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!Udostępnij ten artykuł