Naturalny pokarm kobiecy jest najlepszym źródłem ważnych dla zdrowia i prawidłowego rozwoju dziecka składników. Ma idealny pod względem jakościowym i ilościowym skład, który zmienia się systematycznie, w miarę potrzeb rosnącego malucha. Nie każda kobieta może jednak karmić piersią, a wówczas pozostają mleka modyfikowane dla dzieci. Są to produkty o składzie opracowanym przez specjalistów, które mają odpowiadać na potrzeby żywieniowe najmłodszych. Czy mleko modyfikowane dla dziecka jest dobre? Jakie mleko modyfikowane wybrać i jak je podawać? Informacje na ten temat zebraliśmy poniżej.
Czy dziecko musi pić mleko modyfikowane?
Zgodnie z zaleceniami WHO (ang. World Health Organization) niemowlę powinno być karmione wyłącznie mlekiem matki przez minimum pierwszych 6 miesięcy jego życia. Mleko matki jest idealne, jeśli chodzi o skład, a przy tym perfekcyjnie dostosowane do zmieniających się potrzeb niemowląt. Jeśli kobieta jest zdrowa i zdrowo się odżywia, karmiąc zdrowe dziecko piersią, nie ma potrzeby wprowadzania do jego diety mleka modyfikowanego. Jeśli jednak kobieta nie może karmić piersią lub po jakimś czasie zdecyduje się na odstawienie malucha od piersi (np. w związku z powrotem do pracy), maluchowi trzeba będzie wprowadzić mieszankę modyfikowaną, aby dostarczać do jego organizmu składniki ważne dla zdrowia i rozwoju. Mieszanka modyfikowana jest ważna również dla dziecka, które ma stopniowo rozszerzaną dietę, a nawet dla dziecka, w którego diecie dominują już pokarmy stałe. Może być również niezbędna w przypadku dzieci z problemami zdrowotnymi, w tym alergią czy nietolerancją.
Czy mleko modyfikowane jest dobre dla dziecka?
Nie ma dla dziecka nic lepszego od mleka matki. To właśnie naturalny pokarm matki ma najbardziej odpowiedni skład, jeśli chodzi o potrzeby zdrowotne i rozwojowe dziecka. Mieszanka sztuczna nigdy nie zastąpi mleka matki, jednak karmienie piersią nie zawsze jest możliwe, a wówczas mleko modyfikowane dla dziecka o dobrym składzie to podstawa. Dostępne na rynku mleka modyfikowane dla dzieci cenionych marek nie mają przypadkowych czy „oszczędnych” składów. Są opracowywane przez specjalistów, by w jak największym stopniu odpowiadać mleku matki, wpisując się w potrzeby rosnącego dziecka. Są zatem dobre dla najmłodszych, choć oczywiście nie zastąpią mleka matki.
Jakie mleko modyfikowane dla dziecka wybrać?
Wybór mleka modyfikowanego dla dziecka nie jest sprawą prostą i należy zwrócić uwagę na wiele parametrów. Przede wszystkim istotny jest skład mieszanki modyfikowanej i działanie jej składników. Nie bez znaczenia mogą być również walory smakowe – zdarza się, że dzieci nie chcą pić jednego rodzaju mleka modyfikowanego, podczas gdy już mleko konkurencyjnej marki piją bardzo chętnie. Kolejna bardzo istotna kwestia to stan zdrowia dziecka – jeśli mamy w domu dziecko ze skłonnością do alergii, dziecko z nietolerancją lub malucha, który ma często problemy z układem pokarmowym (kolka, biegunki, zaparcia, ulewanie), warto wybór mleka modyfikowanego skonsultować z pediatrą – być może będzie w tym przypadku konieczna mieszanka specjalistyczna.
Jak podawać dziecku mleko modyfikowane?
Wybór odpowiedniej dla dziecka mieszanki modyfikowanej jest bardzo ważny, jednak nie jest to wszystko, czego powinien dopilnować rodzic. Bardzo istotną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest też to, aby mleko modyfikowane było dziecku podawane w odpowiednich ilościach. Ważne jest prawidłowe przygotowanie mleka, czyli zgodne z proporcjami podanymi przez producenta na opakowaniu. Na opakowaniu znajdziemy informację o ilości mleka, które dziecko w danym wieku powinno otrzymywać dziennie, a także informacje o wielkości pojedynczej porcji, a także proporcje wody i proszku, które należy zmieszać.
Rodzic przy przygotowywaniu mleka modyfikowanego dziecku powinien zwrócić uwagę nie tylko na wspomniane proporcje, ale też na higienę przygotowywania i podawania dziecku mieszanki. Ważne jest wcześniejsze umycie rąk, a także wyparzenie butelki, smoczka itd. Woda wykorzystywana do przygotowania mleka powinna być świeżo przegotowana i ostudzona do odpowiedniej temperatury. Nigdy nie podgrzewamy ponadto dziecku mleka w mikrofali, gdyż grozi to poparzeniem. Nie należy również zostawiać niewypitej przez dziecko jednorazowo porcji mleka „na później”, gdyż nie będzie się już nadawała do spożycia.