Poradnia w Wołominie

Poniedziałek - Piątek, od 8:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 19:00
Niedziela, od 8:00 do 16:00 (od 1.09.)
ul. Miła 3, 05-200 Wołomin, 3 piętro

Poradnia Warszawa Białołęka

Poniedziałek - Piątek, od 9:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 16:00
ul. Mochtyńska 65, 03-289 Warszawa

Poradnia w Wołominie

Poradnia Warszawa Białołęka

Strona głównaBlogMów o hejcie, milcz do hejtera! Jak przeciwdziała się hejtowi i cyberprzemocy?

Mów o hejcie, milcz do hejtera! Jak przeciwdziała się hejtowi i cyberprzemocy?

Kategorie:
Artykuły partnerów

Niecałe 53 lata temu, dokładnie w grudniu 1969 roku, za pomocą sieci ARPANET przesłano pierwszą elektroniczną wiadomość. Zamiast słowa “login” do odbiorcy dotarło tylko początkowe “lo”. Dopiero po godzinie udało się przesłać całą wiadomość. Gdyby tak współcześni hejterzy też mieli takie problemy, a ich agresywne i złośliwe komentarze kończyłyby się na dwóch literach! Czyż Internet nie byłby lepszym miejscem?

Zorganizowane działania przeciw hejtowi

masz moc na hejt

W tym artykule zajmiemy się tylko jednym z problemów dzisiejszego Internetu, czyli cyberprzemocą, a w szczególności hejtem. Na szczęście wiele organizacji i prywatnych firm zauważa ten problem i prowadzi liczne działania, w szczególności nakierowane na edukację i wsparcie dzieci oraz młodzieży.

Przykładem takiej inicjatywy jest akcja Masz moc na hejt ubezpieczyciela UNIQA i Instytutu Polska Przyszłości im. Stanisława Lema. W jej ramach przeprowadzone zostaną warsztaty w szkołach dla uczniów, rodziców i nauczycieli, przygotowano materiały edukacyjne. Dodatkowo UNIQA wprowadziła ubezpieczenie na wypadek hejtu w Internecie w pakiecie NNW szkolnego.

Akcję przeciwko hejtowi zorganizowała także Fundacja Orange. Wraz z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę oraz patronatem Ministerstwa Cyfryzacji przygotowano porady dla dzieci, młodzieży i rodziców dotyczące przeciwdziałania hejtowi, scenariusze lekcji oraz kurs dla rodziców “Bezpiecznie tu i tam”. Celem akcji jest pokazanie, że z problemem hejtu nie trzeba mierzyć się samemu.

Z kolei Akademia NASK, to inicjatywa Państwowego Instytutu Badawczego NASK. Jej celem jest popularyzowanie wiedzy na temat nowych technologii cyfrowych, a także edukowanie, by Internet był bezpiecznym i przyjaznym miejscem. Działania instytutu opierają się na wielu kampaniach społecznych skierowanych do dzieci i nauczycieli, np. Projekt “Cyberlekcja” czy SELMA. Powstała także pomoc telefoniczna dla dzieci i młodzieży – 116 111 – oraz dla rodziców i nauczycieli – 800 100 100.

Szczegółowe informacje na temat przykładowych działań związanych z przeciwdziałaniem hejtowi znajdziesz w poradniku na https://mubi.pl/poradniki/kampanie-przeciwko-hejtowi-w-internecie/.

Jakie zagrożenia niesie hejt?

Niestety co jakiś czas w mediach pojawiają się newsy na temat samobójstwa lub próby samobójstwa nastolatka bądź młodego człowieka, której przyczyną był hejt. To dzieci i młodzież są najbardziej narażone na cyberprzemoc, w tym tę bardzo groźną przemoc rówieśniczą (bullying). Dlaczego hejt i inne formy cyberprzemocy są tak niebezpieczne?

Długotrwałe doświadczanie cyberprzemocy, w tym także hejtu, sprawia, że ofiara czuje się coraz bardziej osaczona i bezsilna. Może to doprowadzić do obniżenia poczucia własnej wartości, pojawienia się problemów zdrowotnych oraz psychicznych. Hejt, który ma na celu poniżanie i wyśmiewanie, to bardzo duży stres dla ofiary, dlatego mogą się u niej pojawić problemy ze snem, bóle głowy czy brzucha.

Niestety najbardziej wrażliwe osoby doświadczone hejtem, przeżywają traumę, która wpływa na ich przyszłe życie. Walka ze stanami lękowymi o obniżonym poczuciem wartości może wymagać w takich przypadkach pomocy psychologicznej bądź psychiatrycznej.

Jak przeciwdziałać hejtowi?

Wiele akcji przeciwko hejtowi skupia się na edukacji. Organizowane są warsztaty dla uczniów, rodziców i nauczycieli. Przygotowywane są specjalne lekcje poświęcone zagadnieniom cyberprzemocy oraz hejtu. Dzięki takim inicjatywom tłumaczy się problem cyberprzemocy, uwrażliwia na takie zagrożenia i uczy, jak sobie z nimi radzić. Czy rodzice dziecka mogą w jakiś inny sposób zwiększyć ochronę na wypadek hejtu?

„Ubezpieczyciel UNIQA wprowadził do swojej oferty NNW szkolnego dodatkową ochronę dziecka. W ramach ubezpieczenia na wypadek hejtu ubezpieczyciel pokryje koszty m.in. pomocy prawnej (adwokata, rzeczoznawcy, biegłego), postępowania sądowego, usługi specjalisty IT czy konsultacji z psychologiem. Dodatkowe ubezpieczenie kosztuje 25 zł rocznie” – wylicza Tomasz Sowa redaktor w mubi.pl.

Gdy dziecko zostanie ofiarą hejtu, to rodzice powinni z nim spokojnie porozmawiać, wesprzeć i poradzić, by nie odzywało się do hejtera. Warto zachować także treści o charakterze hejtu. Jeśli sprawcą była osoba ze szkoły czy klasy, to rodzic powinien udać się do placówki, by wyjaśnić sprawę.

W skrajnych przypadkach, gdy dziecko czuje się zagrożone lub rodzic podejrzewa przestępstwo, to może zgłosić sprawę na policję. Jeśli posiada ubezpieczenie na wypadek hejtu, to powinien skontaktować się również z ubezpieczycielem, który może zapewnić pomoc w złożeniu zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?
Polub nas na Facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!