Poradnia w Wołominie

Poniedziałek - Piątek, od 8:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 19:00
Niedziela, od 8:00 do 16:00 (od 1.09.)
ul. Miła 3, 05-200 Wołomin, 3 piętro

Poradnia Warszawa Białołęka

Poniedziałek - Piątek, od 9:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 16:00
ul. Mochtyńska 65, 03-289 Warszawa

Poradnia w Wołominie

Poradnia Warszawa Białołęka

Strona głównaBlogNajlepsze maski na bezdech senny – pomagamy w wyborze maski CPAP

Najlepsze maski na bezdech senny – pomagamy w wyborze maski CPAP

Kategorie:
Artykuły partnerów

Dokuczają Ci problemy z bezdechem sennym, ale nie wiesz, jaką maskę oddechową wybrać? Pomożemy Ci w tym – wybierając produkt, jakim jest maska CPAP, należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych czynników. Z poniższego tekstu dowiesz się, czym charakteryzują się poszczególne typy masek.

Maski CPAP do leczenia bezdechu sennego

maski cpap

W przypadku leczenia bezdechu sennego maski CPAP są niezastąpione, gdyż mają one na celu wspomaganie oddychania podczas snu przy użyciu aparatu CPAP – Continous Positive Airway Pressure. Dzięki tej masce powietrze jest w stanie trafiać bezpośrednio do dróg oddechowych osoby chorej.

Czym jest bezdech senny?

Bezdech senny to stan, w którym tkanki miękkie górnych dróg oddechowych częściowo się zapadają, co bezpośrednio prowadzi do zablokowania dróg oddechowych albo do ustania wentylacji płuc podczas snu na czas dłuższy niż 10 sekund. O zespole bezdechu sennego można mówić, jeżeli te przerwy pojawiają się częściej niż 10 razy w ciągu 1 godziny.

Jak działa maska CPAP?

Używanie aparatów CPAP to główna metoda leczenia bezdechu sennego. System CPAP polega na stosowaniu podczas snu specjalnego urządzenia, które składa się z pompy powietrznej oraz specjalnej maski. Dzięki stałemu podtrzymywaniu ciśnienia powietrza przez pompę pacjent może spokojnie oddychać i przez to jego sen jest zdrowy i regenerujący.

Maski na bezdech senny wyposażone są we wbudowane porty wydechowe, przez które odprowadzane jest wydychane powietrze. Kolejnym elementem maski jest uprząż, na którą składają się elastyczne paski i tylny wspornik. Uprząż umożliwia komfortowe i bezpieczne dopasowanie maski, a także pozwala ją utrzymać w odpowiednim miejscu przez całą noc.

Modele masek CPAP

Na rynku dostępne są 3 rodzaje masek CPAP: maski ustno-nosowe, maski nosowe i maski donosowe.

Maska CPAP pełnotwarzowa

Maska pełnotwarzowa, czyli maska ustno-nosowa, obejmuje zarówno nos, jak i usta. Jest szczególnie zalecana osobom, które oddychają z otwartymi ustami. Maska ta sprawdzi się także w przypadku, gdy pacjent ma krzywą przegrodę nosową, polipy, alergię lub jest przeziębiony.

Jednak zanim pacjent wybierze dany model, polecamy najpierw sprawdzić, w którym miejscu znajduje się przyłącze do węża – w okolicy twarzy lub na szczycie głowy. Wybór zależy od pozycji, w jakiej śpi pacjent.

Wśród dostępnych masek do aparatów CPAP obejmujących całą twarz, na szczególną uwagę zasługuje model Amara Gel, który jest niezwykle lekki. Jego podstawę stanowią żelowe poduszki, które wpływają na zwiększenie komfortu użytkowania tej maski. Drugi produkt, zasługujący na uwagę, to model Mirage Quattro, który zapewnia szczelność i komfort użytkowania oraz posiada system „ustaw i zapomnij” na części mocującej maskę, który ułatwia jej ponowne założenie.

Maska nosowa

Maska nosowa jest najczęściej stosowanym modelem w leczeniu bezdechu sennego. Maska CPAP nosowa ma nieco mniejsze rozmiary niż maska pełnotwarzowa, co bezpośrednio przekłada się na jej wygodniejsze użytkowanie. Maska nosowa to idealne rozwiązanie dla osób cierpiących na klaustrofobię, aczkolwiek nie poleca się stosowania tego modelu u osób, które w nocy oddychają przez usta. Nosowy rodzaj maski przesyła powietrze wyłącznie do nosa, ale jest nieco większy niż model donosowy. Maska nosowa obejmuje przestrzeń od górnej wargi po grzbiet nosa.

Model donosowy

Maska CPAP donosowa jest najwygodniejsza w użyciu, gdyż ma najlżejszą konstrukcję i umożliwia swobodne poruszanie się podczas snu. Ten rodzaj maski dostarcza powietrze pod ciśnieniem tylko do nosa za pomocą specjalnej małej nakładki umieszczanej tuż pod nim i  wtłacza powietrze bezpośrednio do nozdrzy.

Jak wybrać odpowiednią maskę do terapii CPAP?

Konstrukcja maski CPAP oraz sposób jej zakładania i ściągania to podstawowe parametry, którymi należy się kierować podczas wyboru odpowiedniego modelu, który ma pomóc w leczeniu bezdechu sennego. Równie ważna jest szczelność maski – nie może ona wywoływać tzw. przecieków, czyli przepuszczać powietrze, gdyż doprowadzi to do wybudzenia się śpiącego pacjenta. Przekłada się to bezpośrednio na efektywność terapii i komfort użytkownika.

Materiał, z którego wykonane są maski, również jest bardzo ważny. Modele żelowe są szczególnie polecane, gdyż dopasowują się do kształtu twarzy i tworzą stabilną, nieprzepuszczalną powłokę. Dodatkowo, maska powinna być wykonana z materiału antyalergicznego.

starszy mężczyzna korzystający z aparatu CPAP

Jak dopasować i używać maskę CPAP?

Przed ostatecznym wyborem maski stosowanej w leczeniu bezdechu sennego warto udać się do specjalisty, gdyż niezwykle ważne jest dobranie maski, która będzie dopasowana do twarzy i zapewni swobodę ruchu. Należy pamiętać, aby nie kierować się ceną urządzenia – najważniejsze jest dopasowanie, wygoda i skuteczność leczenia.

Dopasowanie rozmiaru poduszki, która w trakcie stosowania urządzenia, nachodzi na nos, to jedna z kluczowych kwestii. Poduszki te dostępne są w różnych rozmiarach, pomocne w dopasowaniu wielkości będą szablony, które kładziemy bezpośrednio pod nosem i wtedy z łatwością można sprawdzić, jaki rozmiar będzie idealny.

Podczas zakładania maski, należy pamiętać, aby nie zapinać uprzęży zbyt ciasno. Idealnie, jeżeli pomiędzy paskami uprzęży a twarzą może zmieścić się kciuk. Gdy maska przylega zbyt mocno do głowy, pojawia się ból lub zaczerwienienie.

Maskę CPAP finalnie regulujemy w pozycji leżącej, gdyż to właśnie podczas snu maska ma zapewniać pacjentowi pełną wygodę.

Jeśli podczas użytkowania produktu pacjent odczuwa nieszczelności, to oznacza, że wybrano poduszkę w złym rozmiarze.

Nie wolno zapominać o czyszczeniu i dezynfekcji maski. Przed założeniem urządzenia, najpierw należy je dokładnie umyć. Twarz również należy oczyścić. Warto wybrać model, który umożliwi higieniczne używanie maski bez względu na częstotliwość jej użytkowania.

Pacjentowi, któremu w trakcie użytkowania maski, doskwiera suchość w ustach i przesuszenie błony śluzowej nosa, polecana jest maska wyposażona w nawilżacz.

Idealnie dobrana maska CPAP nie uciska, nie zsuwa się, zapewnia prawidłowe ciśnienie i przepływ powietrza oraz komfort podczas terapii.

Zakładanie maski

Maskę zakłada się na czubek głowy, podkładka powinna być umieszczona tuż pod nosem, a uprząż powinna znajdować się z tyłu głowy. Następnie maskę układa się w jak najwygodniejszej dla pacjenta pozycji. Bardzo ważne jest, aby łącznik kolankowy się nie przesuwał.

Maska CPAP a bezdech senny

Maski CPAP pozwalają zniwelować objawy bezdechu sennego i zapewniają zdrowy, regenerujący sen. Dobór odpowiedniego modelu maski ma ogromne znaczenie dla komfortu użytkowania aparatu CPAP oraz skuteczności terapii. Maska nie powinna w żadnym razie uwierać ani być nieszczelna. Zdecydowanie najlepiej wybierać modele wykonane z żelu, który dopasowuje się do kształtu twarzy i zapewnia dużą wygodę.

Zobacz również

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?
Polub nas na Facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!