Poradnia w Wołominie

Poniedziałek - Piątek, od 8:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 19:00
Niedziela, od 8:00 do 16:00 (od 1.09.)
ul. Miła 3, 05-200 Wołomin, 3 piętro

Poradnia Warszawa Białołęka

Poniedziałek - Piątek, od 9:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 16:00
ul. Mochtyńska 65, 03-289 Warszawa

Poradnia w Wołominie

Poradnia Warszawa Białołęka

Strona głównaBlogNawilżacz powietrza – pomoc w sezonie grypy i przeziębień

Nawilżacz powietrza – pomoc w sezonie grypy i przeziębień

Kategorie:
Artykuły partnerów

W okresie przedświątecznym doszło do znaczącego wzrostu zachorowań na grypę i przeziębienia, szczególnie wśród najmłodszych. Ryzyko zarażenia można ograniczyć poprzez stosowanie zdrowej diety i odpowiedni ubiór, ale także dzięki utrzymaniu prawidłowej wilgotności powietrza. Pomoże w tym dobry nawilżacz.

nawilżacz powietrza pomoc w sezonie grypowym

Wilgotność powietrza a zdrowie

Nawilżacz powietrza jest bardzo przydatny w sezonie grypy i przeziębienia, ponieważ na podstawie badań przeprowadzonych przez naukowców z Yale można stwierdzić, że suche powietrze przyczynia się do częstszych i dłuższych chorób. Związane z nim problemy to:

  1. Nieprawidłowa praca rzęsek w błonie śluzowej nosa
    W wyniku kontaktu z suchym powietrzem dochodzi do zaburzenia pracy rzęsek obecnych w śluzówce nosa. Ich zadanie polega na oczyszczaniu wdychanego powietrza. Zakłócenie tego procesu oznacza, iż do organizmu trafia więcej patogenów.
  2. Osłabienie działania mechanizmów obronnościowych
    W normalnych warunkach zarażone komórki uwalniają interferony i białka sygnalizacyjne, których obecność ostrzega komórki sąsiednie o istniejącym zagrożeniu. Kiedy oddychamy suchym powietrzem, proces ten ulega zaburzeniu.
  3. Wydłużenie czasu naprawy uszkodzeń spowodowanych przez wirusa
    Przy niskiej wilgotności czas naprawy mikrouszkodzeń spowodowanych przez wirusa ulega wydłużeniu. W praktyce oznacza to dłuższy czas powrotu do zdrowia.

Warto dodać, iż wyższa podatność na choroby wirusowe i bakteryjne to nie jedyny skutek przesuszenia powietrza. Inne problemy zdrowotne, które można zaobserwować przy zbyt niskim poziomie nawilżenia powietrza to:

  • drapanie w gardle i suchy kaszel,
  • zaczerwienienie, pieczenie i łzawienie oczu,
  • problemy skórne, takie jak przesuszenie, swędzenie,
  • łupież skóry głowy,
  • pogorszenie kondycji włosów.

Nie każdy nawilżacz służy zdrowiu!

Niestety obecność nawilżacza powietrza nie zawsze pozytywnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Ważny jest wybór odpowiedniego urządzenia, jak również prawidłowe korzystanie z niego.

Nawilżacze ewaporacyjne i ultradźwiękowe

Obecnie w sprzedaży dostępne są głównie nawilżacze ewaporacyjne i ultradźwiękowe. Sporadycznie spotkać możemy jeszcze parowe, które niemal wyszły z użytku, z powodu dużego poboru prądu i stwarzania ryzyka poparzenia.

Nawilżacz ewaporacyjny wykorzystuje naturalny mechanizm odparowywania wody. Wentylator wymusza przepływ powietrza przez zanurzony w wodzie, a więc mokry filtr, w wyniku czego  ulega ono nawilżeniu. Można tu bez obaw stosować wodę prosto z kranu. Technologia ewaporacji uznawana jest za najbezpieczniejszą metodę nawilżania powietrza.

Nawilżacz ultradźwiękowy natomiast rozbija wodę na mikroskopijną mgiełkę przy pomocy fal dźwiękowych o wysokiej częstotliwości. W zależności od zastosowanej wody i czystości urządzenia mgiełka może zawierać minerały, bakterie, chemikalia, a nawet metale ciężkie. Wdychanie takiej mieszanki to ogromne zagrożenie, zwłaszcza dla dzieci. Z tego powodu nawilżacz ultradźwiękowy wymaga stosowania wody destylowanej i szczególnej troski o higienę.

Wskaźnik wilgotności i higrostat – wsparcie w utrzymaniu prawidłowego nawilżenia

Prawidłowy poziom nawilżenia powietrza mieści się w granicach 40-60%. Negatywny wpływ na zdrowie ma zarówno zbyt suche, jak i przewilżone powietrze, tak więc należy unikać intensywnego nawilżania bez kontrolowania wilgotności. Warto zatem kupić taki nawilżacz powietrza, który jest wyposażony we wskaźnik poziomu nawilżenia.

Dobre urządzenie ma również higrostat, który służy do utrzymywania wyznaczonej wilgotności, czyli pracy w trybie automatycznym. Użytkownik wybiera pożądaną wilgotność, a nawilżacz tak dobiera swoje ustawienia, żeby ją uzyskać i zachować.

Także i pod tym względem przewagę mają nawilżacze ewaporacyjne. W nawilżaczach ultradźwiękowych czujnik wilgotności i higrostat zwykle działają źle. Mgiełka emitowana przez takie urządzenie zaburza bowiem odczyty poziomu nawilżenia powietrza. Używając nawilżacza ultradźwiękowego, należy zatem korzystać z zewnętrznego czujnika wilgotności powietrza.

O nawilżacz powietrza trzeba dbać

Aby nawilżacz powietrza dobrze służył zdrowiu, trzeba utrzymywać go w czystości. Wprawdzie zaniedbanie higieny ma szczególnie negatywne skutki w przypadku nawilżacza ultradźwiękowego, lecz używając nawilżacza ewaporacyjnego, także należy przestrzegać kilku ważnych zasad.

Najważniejsze z nich to:

  • codzienna wymiana wody oraz przemycie i wytarcie zbiornika przed ponownym napełnieniem go,
  • przepłukanie filtra nawilżacza pod bieżącą wodą przynajmniej co drugi dzień,
  • dokładne umycie zbiornika (przy pomocy łagodnego środka myjącego) co najmniej raz w tygodniu,
  • regularna wymiana elementów ulegających zużyciu,
  • powstrzymanie się od dodawania do wody substancji zapachowych bez zgody producenta (w urządzeniach z funkcją aromaterapii olejki zwykle dodaje się do specjalnego zbiornika, a nie bezpośrednio do wody)
  • szybkie usunięcie kamienia, w razie jego pojawienia się na zbiorniku lub filtrze,
  • w przypadku dłuższej przerwy w użytkowaniu urządzenia – pozostawienie wszystkich elementów czystych i suchych.

 

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?
Polub nas na Facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!