Poradnia w Wołominie

Poniedziałek - Piątek, od 8:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 19:00
Niedziela, od 8:00 do 16:00 (od 1.09.)
ul. Miła 3, 05-200 Wołomin, 3 piętro

Poradnia Warszawa Białołęka

Poniedziałek - Piątek, od 9:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 16:00
ul. Mochtyńska 65, 03-289 Warszawa

Poradnia w Wołominie

Poradnia Warszawa Białołęka

Strona głównaBlogJak nawyki żywieniowe wpływają na zdrowie skóry?

Jak nawyki żywieniowe wpływają na zdrowie skóry?

Kategorie:
Artykuły partnerów

Zdrowie naszej skóry uzależnione jest od wielu różnych czynników, w tym m.in. codziennej pielęgnacji, a także nieco niedocenianych w tym kontekście – nawyków żywieniowych. To, co jemy, bezpośrednio wpływa zarówno na kondycję, jak i na wygląd naszej skóry. Niektóre z produktów spożywczych mogą nie tylko nasilać nasze problemy skórne, ale wręcz być ich głównym powodem. Na czym polega zależność pomiędzy dietą a zdrowiem skóry? Jak komponować swoją dietę, by mieć realny wpływ na wygląd skóry?

zdrowie skóry a nawyki żywieniowe

Co jeść, by cieszyć się piękną i zdrową skórą?

Nie bez powodu mówi się, że zdrowie skóry zaczyna się od talerza. To właśnie dieta ma fundamentalne znaczenie dla kondycji i wyglądu naszej skóry. Właściwie zoptymalizowana, dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych we właściwych proporcjach, a tym samym – wspiera naturalne procesy regeneracyjne naszej skóry. Kluczowe dla jej zdrowia są: witaminy A, C, E i K, cynk, selen, zdrowe tłuszcze (kwasy omega 3 i 6), a także białka, które wspomagają proces produkcji kolagenu i utrzymania prawidłowej bariery hydrolipidowej skóry.

Od czego zacząć? Na początku warto wprowadzić do swojego codziennego jadłospisu owoce i warzywa, w tym zwłaszcza: pomidory, marchewki czy jagody. Warto też zadbać o włączenie do niego produktów, będących pełnowartościowymi źródłami białka. Mowa tu o: mięsie drobiowym, rybach bogatych w omega-3 (np. łososiu), a także jajkach. Osoby na diecie wegetariańskiej powinny jeść rośliny strączkowe, nasiona i orzechy. W codziennej diecie powinno znaleźć się również miejsce dla zdrowych tłuszczów. Te znajdziemy m.in. w awokado, orzechach czy nasionach (np. siemieniu lnianym). Nie należy zapominać również o nawodnieniu organizmu – należy pić co najmniej 2 l niegazowanej wody dziennie.

Czego nie jeść przy problemach skórnych?

Jedzenie zdrowych pokarmów może poprawić stan skóry, jednak konsumpcja pewnych produktów może prowadzić do problemów skórnych. Jakie to produkty? Mowa tu przede wszystkim o żywności wysokoprzetworzonej – fast foodach, słodyczach, chipsach i innych słonych przekąskach. Należy też wyeliminować alkohol, którego nadmierne spożycie może prowadzić do odwodnienia organizmu, a co za tym idzie – do przesuszenia skóry. Oprócz alkoholu należy unikać też innych używek, w tym papierosów. Wszystko to może prowadzić do potencjalnych problemów skórnych, na czele z trądzikiem.

Dieta i odpowiednia pielęgnacja skóry – to klucz do zdrowej skóry?

Zarówno dieta, jak i odpowiednia pielęgnacja, mają kluczowe znaczenie dla utrzymania skóry w zdrowiu i dobrym stanie. Właściwie zbilansowana dostarcza skórze niezbędnych składników odżywczych, takich jak witaminy, minerały i antyoksydanty, które pomagają chronić skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi i wspomagają jej regenerację. Z drugiej strony, właściwa pielęgnacja skóry pomaga utrzymać jej czystość, nawilżenie i elastyczność. Kosmetyki wysokiej jakości, takie jak te oferowane przez Avene, mogą dostarczyć skórze dodatkowych składników aktywnych, które mogą stanowić wsparcie w pielęgnacji skóry także tej z trądzikiem, przesuszonej czy z oznakami zmęczenia i starzenia.

Warto przy tym pamiętać, że zdrowie skóry jest również związane z innymi aspektami stylu życia, takimi jak odpowiednia ilość snu, unikanie stresu, regularna aktywność fizyczna i unikanie szkodliwych czynników, takich jak nadmierne opalanie. Reasumując, dieta i odpowiednia pielęgnacja skóry są kluczowe, ale należy je postrzegać jako część szerszego, holistycznego podejścia do zdrowia skóry i całego organizmu. Niemniej jednak, na niektóre kwestie nie mamy wpływu. Zdrowie skóry zależy też od… naszych genów. Determinują one wiele aspektów naszej skóry, takich jak jej kolor, tekstura, skłonność do tworzenia zmarszczek, a nawet predyspozycja do określonych problemów skórnych, takich jak trądzik, egzema czy zaczerwienienia. Przykładowo, niektóre geny mogą zwiększać naszą wrażliwość na szkodliwe działanie promieniowanie UV, co może prowadzić do szybszego starzenia się skóry lub zwiększonego ryzyka raka skóry.

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?
Polub nas na Facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!