Aparaty słuchowe dostępne na obecnym rynku to wysokiej klasy urządzenia, wyposażone w najnowszą technologię. Co ważne, daleko różnią się od odpowiedników starszego typu – powszechnie kojarzonymi z niedoskonałą konstrukcją, zakłóceniami i awaryjnością. Nieustannie przy tym pojawiają się pytania na temat aparatów słuchowych: na co zwrócić uwagę podczas ich wyboru i czym charakteryzują się najlepsze marki. Nie czekaj i sprawdź już teraz!
- Aparat słuchowy – minikomputer ułatwiający funkcjonowanie.
- Zauszne i douszne aparaty słuchowe nowego typu – zasady działania.
- Dofinansowanie do aparatu słuchowego – NFZ.
Spoglądając na dostępne douszne i zauszne aparaty słuchowe, nietrudno o stwierdzenie, że są to urządzenia o atrakcyjnym designie, ściśle przylegające do głowy/ucha użytkownika, a czasami po prostu całkowicie niewidoczne. To jednak nie wygląd jest najważniejszy w przypadku tego konkretnego sprzętu. Powinien on być w pełni funkcjonalny, wytrzymały i zarazem wygodny do tego stopnia, że użytkownik zapomni o jego istnieniu. Czy tak jest w rzeczywistości?
Aparat słuchowy – minikomputer ułatwiający funkcjonowanie
Z dzisiejszymi aparatami słuchowymi sprawa wygląda niemal identycznie jak z innymi urządzeniami wysokiej klasy. Do ich produkcji wykorzystuje się nowoczesną technologię, specjalistyczną wiedzę i najwyższą precyzję. Wyposażone są w ultraczułe mikrofony, jakościowe głośniki, ale także procesory, wzmacniacze oraz regulatory głośności. Dzięki temu każda osoba niedosłysząca szybko i skutecznie poprawi swoje zdolności wyłapywania dźwięków z otoczenia.
Innowacyjne aparaty słuchowe nie bez powodu określane są mianem miniaturowych komputerów. Otóż posiadają one specjalistyczne oprogramowanie poprawiające codzienny komfort. Renomowane modele, np. od marek Phonak, Oticon czy Starkey, wyposażono w funkcje między innymi redukcji szumu, w tym wiatru, a także stabilizator nagłych głośnych dźwięków.
Zauszne i douszne aparaty słuchowe nowego typu – zasady działania
Nowoczesne aparaty słuchowe niewidoczne, jak inne urządzenia wykorzystujące najlepsze technologie, posiadają procesor. Ten niewielki i niepozorny układ odpowiedzialny jest za wszystkie funkcje, sterując nimi i uruchamiając w odpowiednim momencie. W sporym uproszczeniu procesor wyłapuje i rozpoznaje wpadające do aparatu dźwięki, klasyfikując je na podstawie natężenia czy głośności, jednocześnie dostosowując do potrzeb i upodobań użytkownika. To właśnie dzięki niemu słyszany dźwięk jest czysty i wyraźny.
Ponadto znajdziemy różne rodzaje aparatów słuchowych wyposażonych w sztuczną inteligencję. Funkcja ta zapewnia np. symultaniczne tłumaczenie z innego języka oraz monitoring funkcji organizmu.
W związku z tym, że jest to złożony i innowacyjny sprzęt, zawsze wybierajmy renomowany serwis aparatów słuchowych, wyspecjalizowany w protetyce słuchu.
Dofinansowanie do aparatu słuchowego – NFZ
Co istotne, zakup wysokiej jakości urządzenia wcale nie musi się wiązać z pokaźną inwestycją. Od 2014 roku, czyli całej dekady, osoby niedosłyszące mogą starać się o dofinansowanie zarówno na aparat słuchowy NFZ, jak i wkładki uszne oraz innego rodzaju sprzęt wspomagający czy akcesoria do aparatów słuchowych.
Pamiętajmy przy tym, że wysokość dofinansowania jest wyliczana w sposób indywidualny. W zależności od przypadku refundacja może wynieść nawet 100%. Aby uzyskać wsparcie, niezbędne są: bezpłatne badanie słuchu, wizyta u laryngologa (który wystawia zlecenie na aparat słuchowy nfz) i finalne dobranie rodzaju urządzenia odpowiedniego do potrzeb pacjenta.