Poradnia w Wołominie

Poniedziałek - Piątek, od 8:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 19:00
Niedziela, od 8:00 do 16:00 (od 1.09.)
ul. Miła 3, 05-200 Wołomin, 3 piętro

Poradnia Warszawa Białołęka

Poniedziałek - Piątek, od 9:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 16:00
ul. Mochtyńska 65, 03-289 Warszawa

Poradnia w Wołominie

Poradnia Warszawa Białołęka

Strona głównaBlogObjawy stresu długotrwałego

Objawy stresu długotrwałego

Kategorie:
Artykuły partnerów

Stres pełni funkcję ostrzegawczą i może działać mobilizująco. Jednak problem pojawia się, gdy trwa zbyt długo i zaczyna wpływać na jakość życia codziennego. Jakie są objawy stresu długotrwałego i jak sobie z nimi radzić?

stres długotrwały jakie objawy

Co może być przyczyną stresu długotrwałego?

Stres długotrwały może być wywołany przez różne czynniki, utrzymujące się przez dłuższy czas. Należą do nich m.in.:

  • nadmierna ilość pracy;
  • brak stabilności finansowej;
  • konflikty rodzinne, trudności w relacjach z dziećmi;
  • diagnoza poważnej choroby i konieczność poddania się leczeniu;
  • presja społeczna;
  • brak równowagi między pracą a życiem prywatnym;

Stres, który utrzymuje się przez dłuższy czas, przestaje być czymś, co powoduje lepszą percepcję, wzmożenie czujności i mobilizację do działania. Zaczyna być czynnikiem, który wpływa negatywnie zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Po czym poznać, że ta granica została przekroczona?

Jakie mogą być objawy stresu długotrwałego?

Objawy stresu długotrwałego nie zawsze są widoczne od razu. Pierwszymi niepokojącymi sygnałami mogą być: częste bóle głowy, wypalenie zawodowe, niechęć do wykonywania różnych czynności czy bóle żołądka. Po pewnym czasie dołączają do nich inne objawy np. obojętność, agresja, zmiany nastrojów czy zaburzenia erekcji u mężczyzn.

Stres po cichu i powoli wyniszcza zdrowie. Jeśli zostanie zlekceważony, może prowadzić nie tylko do bólów głowy czy żołądka. W niektórych przypadkach jest również przyczyną nerwicy, depresji, zaburzeń hormonalnych, chorób autoimmunologicznych, a nawet wyniszczenia organizmu.

Sposoby na radzenie sobie ze stresem

Jak nie dopuścić do pojawienia się objawów stresu długotrwałego? W celu zachowania równowagi emocjonalnej, warto pamiętać o kilku kwestiach. Jedną z nich jest zdrowy styl życia, czyli regularna aktywność fizyczna (pomocne mogą być ćwiczenia typu joga, Tai Chi lub zwykła gimnastyka), zdrowa dieta i unikanie używek. Niezwykle ważna jest również odpowiednia ilość i jakość snu.

Istotne jest również dbanie o równowagę między życiem zawodowym a prywatnym (tzw. work-life balance, WLB). Jak to zrobić? Osoby zajmujące się tematyką WLB zalecają m.in. unikanie przesady z perfekcjonizmem, skupienie się na priorytetach, pielęgnowanie swojej pasji, a także odpoczynek w dni wolne i wakacje (najlepiej bez ciągłego przeglądania mediów społecznościowych).

Oprócz dbania o zdrowy styl życia i WLB, można wspomóc się ziołami o delikatnym działaniu uspokajającym (np. łatwo dostępną melisą lekarską lub rumiankiem pospolitym), a także innymi domowymi sposobami. Ulgę w stresujących momentach przynoszą np. relaksująca kąpiel, słuchanie spokojnej muzyki czy proste ćwiczenia oddechowe, do których nie potrzeba specjalnego sprzętu.

Pomocne są również leki wzmacniające. Jednym z nich jest Vita buerlecithin, który zawiera lecytynę i witaminy z grupy B, które mają korzystny wpływ na funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego. Wśród wskazań do przyjmowania leku Vita buerlecithin wymienia się m.in. bezsenność, rekonwalescencja i stany wyczerpania psychicznego.

Zobacz również

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?
Polub nas na Facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!