Oczyszczanie wody SRT Hydro – odwrócona osmoza inaczej
Zależy ci na czystej, zdatnej do picia wodzie, ale nie chcesz kupować w sklepach wersji butelkowanej? Chcesz wspierać ekologiczne inicjatywy? Poszukujesz prostych, ale efektywnych rozwiązań? Jeśli twoja odpowiedź na przynajmniej jedno z tych pytań brzmi twierdząco, oznacza to, że filtr odwróconej osmozy przeznaczony do filtrowania wody pitnej będzie dla Ciebie idealną opcją. Poniżej wyjaśniamy, jak działa odwrócona osmoza i dlaczego warto postawić właśnie na nią.
1.Czym jest filtr odwróconej osmozy?
2. Jak działają systemy odwróconej osmozy?
3. Filtry odwróconej osmozy – zalety
Jeśli zastanawiasz się, czy warto zainwestować w filtr odwróconej osmozy, możesz sprawdzić jakość wody w swoim miejscu zamieszkania. Podkreślmy jednak, że filtracja wody, konkretnie ta oparta o system odwróconej osmozy, pozwala uzyska krystalicznie czystą wodę, nieosiągalną innymi metodami. Nowoczesne systemy filtrujące takie jak SRT Hydro nie posiadają wad jakie mają klasyczne systemy odwróconej osmozy. SRT Hydro nie wymaga skomplikowanego montażu, znacznie redukuje zużycie wody, a także pozwala na odzysk minerałów z wody. Dowiedz się więcej na www.srtech.pl.
Czym jest filtr odwróconej osmozy?
Filtry odwróconej osmozy, podobnie jak każdy inny filtr wody, mają za zadanie oczyścić ciecz z osadów i innych zbędnych składników. Zasada działania jest w tym przypadku zupełnie inna od standardowej, co jednocześnie sprawia, że jest to najdokładniejszy sposób filtracji wody, eliminujący pozostawianie drobinek. Proces opiera się na wykorzystaniu wysokiego ciśnienia, które jest kluczowe do przepuszczenia wody przez specjalną membranę. To ona zatrzymuje wirusy, bakterie, sole mineralne, niektóre związki organiczne. Można w ten sposób wyeliminować aż 99% niechcianych substancji.
Filtry oparte o systemy odwróconej osmozy są stosowane wszechstronnie, między innymi w rolnictwie, przemyśle, akwarystyce, a także – rzecz jasna – w warunkach domowych, dzięki odpowiednim urządzeniom.
Jak działają systemy odwróconej osmozy?
Jak wygląda sam schemat uzdatniania wody? W przypadku różnych urządzeń to oczyszczanie wody może przebiegać w nieco inny sposób, natomiast główna zasada w każdym systemie odwróconej osmozy jest taka sama. Ciecz pod wpływem wspomnianego wysokiego ciśnienia jest przeprowadzana przez specjalną membranę półprzepuszczalną z mikroskopijnymi oczkami. Przedostając się przez nią, trafia do wydzielonego zbiornika, natomiast zanieczyszczenia zatrzymane na membranie zostają wypłukane i odprowadzone.
Efektem opisanego procesu jest krystalicznie czysta ciecz, dużo czystsza nawet od wody butelkowanej. W ten sposób usuwa się nawet drobinki o wielkości tysięcznych części mikrometra (μm).
Filtry odwróconej osmozy – zalety
Najważniejszy atut odwróconej osmozy to możliwość usunięcia zanieczyszczeń z wody, co korzystnie wpływa na smak i zapach płynu. Obsługa i wymiana filtrów jest bardzo prosta: sprzętu nie trzeba podłączać do sieci wodno-kanalizacyjnej ani żadnej instalacji, poza podłączeniem do prądu. Dodatkowo, dzięki filtrom, można zredukować ilość odpadów plastikowych i koszty związane z zakupem wody butelkowej. Wymiana filtrów nie wiąże się ani z wysokimi wydatkami, ani nie generuje dużej ilości dodatkowych odpadów.
Warto podkreślić, że choć woda pochodząca z klasycznej odwróconej osmozy jest całkowicie pozbawiona minerałów, niektóre dostępne na rynku systemy umożliwiają częściowy odzysk minerałów w formie najprostszych jonów. Poza wszystkim warto natomiast mieć świadomość, że woda wcale nie stanowi najcenniejszego źródła składników mineralnych. Najbardziej przyswajalne formy dostarczane są z substancjami pokarmowymi. Z tego powodu nie ma podstawy, żeby sądzić, że woda osmotyczna jest nienaturalna i niezdrowa.