Strona głównaBlogOdtrucie alkoholowe pierwszym krokiem do trzeźwości – przerwij ciąg i poddaj się terapii

Odtrucie alkoholowe pierwszym krokiem do trzeźwości – przerwij ciąg i poddaj się terapii

Autor:
Opublikowano:05.01.2023
Kategorie:
Artykuły partnerów

Dla większości osób uzależnionych odtrucie alkoholowe stanowi pierwszy krok na drodze do osiągnięcia trzeźwości. Jest jednocześnie jednym z najważniejszych z nich, ponieważ nierozerwalnie wiąże się z koniecznością odstawienia substancji odurzającej i utrzymania abstynencji. Po detoksykacji pacjent jest trzeźwy, dzięki czemu jego organizm zyskuje czas na przywrócenie równowagi psychofizycznej.

Głównym celem odtruwania ustroju po spożyciu nadmiernej ilości etanolu jest jego oczyszczenie z toksyn i półproduktów procesu metabolizmu alkoholu. Podczas detoksykacji uzupełnia się elektrolity, witaminy i inne substancje odżywcze, których niedobory występują w organizmach alkoholików. Konieczne jest również ograniczenie dokuczliwości objawów Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego poprzez zastosowanie dożylnej lub domięśniowej farmakoterapii.

odtrucie alkoholowe

Przerwanie ciągu alkoholowego jest warunkiem koniecznym dla prawidłowego przebiegu procesu oczyszczania organizmu. Odtrucie alkoholowe można rozpocząć u osób znajdujących się pod wpływem alkoholu lub po jego spożyciu. Wówczas przerwanie ciągu alkoholowego następuje pod kontrolą i z udziałem specjalistów. Dzięki temu ogranicza się możliwość wystąpienia nieprzyjemnych objawów głodu alkoholowego i zmniejsza ryzyko nawrotu choroby. Samodzielne odstawienie używki najczęściej jest u alkoholików nieskuteczne głównie ze względu na uciążliwość objawów odstawiennych, z jakimi zmaga się większość z nich po zaprzestaniu spożywania alkoholu. Skutecznym sposobem na rozpoczęcie terapii alkoholizmu z jednoczesnym ograniczeniem ryzyka wystąpienia objawów niepożądanych i powikłań jest profesjonalne odtrucie alkoholowe.

Detoks alkoholowy, czyli odtrucie alkoholowe – detoksykacja początkiem terapii

Odtrucie alkoholowe zawsze powinno się odbywać w klinicznych lub ambulatoryjnych warunkach stacjonarnej placówki medycznej. Tam do dyspozycji pacjenta pozostają wykwalifikowani lekarze i przedstawiciele personelu pielęgniarskiego. Udzielają oni wsparcia w procesie odstawienia substancji odurzającej, wzmacniając motywację wewnętrzną pacjenta do walki z nałogiem. Detoksykacja stanowi zwykle początkowy etap na drodze nałogowca do abstynencji. Lekarze uważają bowiem, że niemożliwe jest całkowite wyzdrowienie uzależnionego z choroby alkoholowej, ale sukcesem terapeutycznym nazywa się te sytuacje, w których pozostaje on trzeźwy do końca życia.

Aby rozpocząć leczenie alkoholizmu, należy skonsultować się z lekarzem. Przed przystąpieniem do odtrucia po alkoholu w Centrum Medycznym Galmedic, odbywa się kwalifikacja pacjenta do zabiegu. Podczas konsultacji lekarz bada chorego i zbiera od niego informacje o charakterze medycznym w postaci wywiadu. W ten sposób poznaje jego objawy, dolegliwości, z jakimi zmaga się na co dzień oraz potrzeby. Na podstawie pozyskanych danych ustala stopień uzależnienia chorego od alkoholu, szacuje optymalny czas trwania detoksykacji, a w razie konieczności zleca wykonanie dodatkowych badań (laboratoryjnych lub obrazowych).

Jak profesjonalne odtrucie alkoholowe pomaga pacjentowi przerwać ciąg alkoholowy?

Podczas odtruwania alkoholowego możliwe jest bezpieczne i skuteczne przerwanie ciągu alkoholowego. Pacjent w placówce medycznej znajduje się pod stałą opieką specjalistów. Monitorują oni jego stan zdrowia, kontrolują parametry życiowe i adekwatnie odpowiadają na wszelkie potrzeby. Pacjent, który zgłasza się do ośrodka leczenia uzależnienia lub innych placówek specjalizujących się w terapii alkoholizmu, motywowany jest do odstawienia alkoholu. Gdy znajduje się pod opieką specjalisty, nie otrzymuje żadnych dawek etanolu. Nie stosuje się popularnych, lecz nieskutecznych klinów, które jedynie przedłużają okres trwania ciągów alkoholowych.

Długotrwałe spożywanie alkoholu etylowego powoduje patologiczne zmiany w strukturze i funkcjonowaniu niemal wszystkich narządów wewnętrznych człowieka. Etanol uszkadza przede wszystkim wątrobę, nerki, trzustkę, żołądek, serce, a nawet mózg. Niekorzystnie wpływa na funkcje poznawcze i ogólny stan zdrowia chorego. Odtrucie alkoholowe wiąże się z koniecznością odstawienia alkoholu. Pacjent rezygnuje z jego spożywania, dzięki czemu może zostać poddany procedurze medycznej. W rezultacie podjętych działań terapeutycznych możliwe staje się wycofanie niektórych zmian patologicznych, do jakich doszło w ustroju uzależnionego człowieka.

Odtrucie alkoholowe – na czym polega i jak przebiega detoks alkoholowy?

Głównym celem odtrucia alkoholowego jest szybkie, a zarazem skuteczne oczyszczenie organizmu z toksyn poalkoholowych. Jednocześnie konieczne staje się uzupełnienie niedoborów substancji odżywczych w krwiobiegu alkoholika. Odtrucie alkoholowe polega zatem na dożylnym podaniu kroplówek witaminowych, których działanie ukierunkowane jest na przyspieszenie procesu metabolizmu alkoholu etylowego i zwiększenie poziomu wchłanialności makro- i mikroelementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Po pozytywnej kwalifikacji pacjenta do zabiegu przedstawiciele personelu medycznego wykonują w jego żyle obwodowej wkłucie. Wewnątrz niej umieszczają wenflon. Za jego pośrednictwem bezpośrednio do krwiobiegu pacjenta trafiają substancje odżywcze i witaminy rozpuszczone w roztworze energetycznej glukozy. W składzie dożylnych wlewów witaminowych stosowanych podczas procesu detoksykacji zawarte są przede wszystkim jony podstawowych pierwiastków (magnez, potas, sód, wapń). Ich obecność w organizmie przyspiesza wydalanie toksyn z ustroju i poprawia wydolność fizyczną i psychiczną całego organizmu. Podczas odtrucia poalkoholowego w Centrum Medycznym Galmedic pacjent przebywa w komfortowych i dyskretnych warunkach jednoosobowego pokoju z łazienką. Dożylna infuzja płynów trwa zwykle 30 minut, podczas których chory znajduje się pod ścisłą opieką lekarza. Już podczas podania kroplówki witaminowej niektórzy pacjenci odczuwają znaczny wzrost energii i poprawę samopoczucia. Jednocześnie większość z nich zmaga się wówczas z objawami zespołu abstynencyjnego. Kolejnym etapem detoksykacji staje się zatem farmakoterapia.

Alkoholizm i zatrucie alkoholowe a objawy Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego

Długotrwałe spożywanie alkoholu etylowego wiąże się z szeregiem konsekwencji zdrowotnych. Pod wpływem działania etanolu w organizmie pacjenta zachodzą zmiany metaboliczne i biochemiczne. Ustrój stopniowo przyzwyczaja się bowiem do obecności toksyny w krwiobiegu i reaguje na jej brak w przypadku, gdy alkoholik odstawi substancję odurzającą. Wówczas reakcję organizmu odczuwa on w postaci nieprzyjemnych i niebezpiecznych dla zdrowia dolegliwości. W pierwszej fazie trzeźwienia nałogowcy zmagają się zwykle z takimi dolegliwościami jak: bóle i zawroty głowy, nudności, wymioty, tachykardia, nadpotliwość i zaburzenia pracy układu krążenia. Wraz z upływem czasu i dalszym brakiem trunku w organizmie objawy te nasilają się. Osoba uzależniona odczuwając głód alkoholowy, może cierpieć z powodu zaburzeń psychicznych, zaburzeń osobowości, być rozdrażniona, lękliwa, a nawet agresywna. Objawy Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego skutecznie zwalcza się jedynie przy wsparciu lekarza, decydując się na odtrucie alkoholowe.

Specjalista podczas odtrucia alkoholowego w Galmedic zleca pacjentom podanie dożylnych lub domięśniowych środków farmakologicznych. Są to zwykle leki przeciwbólowe, nasenne, przeciwwymiotne i uspokajające. Ich działanie ukierunkowane jest ściśle na zwalczanie objawów odstawiennych. Dzięki temu, że samopoczucie pacjenta szybko się poprawia, zyskuje on motywację do dalszego utrzymania wstrzemięźliwości i pozostania w stanie trzeźwości.

Czy można przeprowadzać odtruwanie w domu i bezpiecznie odstawić alkohol?

odtrucie alkoholowe Bielsko

W warunkach domowych bezpieczne i skuteczne odtruwanie organizmu zwykle nie jest możliwe. Odtrucie alkoholowe przeprowadzane w domu (nawet podczas wizyt lekarza z dojazdem do domu) jest zazwyczaj zbyt krótkie, by mogło przynieść oczekiwane rezultaty. W placówce medycznej pacjent spędza od kilku do nawet 24 godzin. To, ile trwa odtruwanie organizmu z alkoholu, zależy od stanu zdrowia pacjenta, jego predyspozycji i potrzeb. Nagłe odstawienie alkoholu bez pomocy lekarza może skutkować trudnymi do opanowania reakcjami organizmu. Dotyczą one sfery zdrowia fizycznego i psychicznego. W związku z tym każdą detoksykację należy poprzedzić konsultacją lekarską w specjalistycznej placówce medycznej.

Pacjentom zainteresowanym usługą, jaką jest odtrucie alkoholowe, Bielsko proponuje usługi Centrum Medycznego Galmedic.

Czytaj więcej porad Moniki Chrapińskiej-Krupa

Najnowsze artykuły

Jakie słowa działają na mężczyzn? Gotowe komplementy dla faceta

Jakie słowa działają na mężczyzn? Gotowe komplementy dla faceta

20.11.2024
Depresja – Objawy, przyczyny, leczenie i pomoc

Depresja – Objawy, przyczyny, leczenie i pomoc

14.11.2024
Oferta dla szkół i przedszkoli

Oferta dla szkół i przedszkoli

17.10.2024
Terapia z patyczakami – Innowacyjne podejście do terapii

Terapia z patyczakami – Innowacyjne podejście do terapii

23.09.2024
Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?Polub nas na facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!Udostępnij ten artykuł