Poradnia w Wołominie

Poniedziałek - Piątek, od 8:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 19:00
Niedziela, od 8:00 do 16:00 (od 1.09.)
ul. Miła 3, 05-200 Wołomin, 3 piętro

Poradnia Warszawa Białołęka

Poniedziałek - Piątek, od 9:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 16:00
ul. Mochtyńska 65, 03-289 Warszawa

Poradnia w Wołominie

Poradnia Warszawa Białołęka

Strona głównaBlogDla kogo przeznaczone jest odtruwanie alkoholowe Warszawa?

Dla kogo przeznaczone jest odtruwanie alkoholowe Warszawa?

Kategorie:
Artykuły partnerów

Choroba alkoholowa rozwija się fazami. Każda kolejna faza przynosi kolejne objawy uzależnienia od alkoholu. Początkowo jednostka docenia pozytywny wpływ alkoholu na jej życie. Z czasem tolerancja organizmu na tą substancję się zwiększa a osoba ta musi spożywać coraz więcej alkoholu, aby poczuć upragniony stan upojenia. Następnie przychodzi czas, w którym jednostka nie ma już kontroli nad alkoholem, a później i własnym życiem. Jednostka zaczyna popadać w ciągi alkoholowe, czyli nieustanne spożywanie alkoholu. Jedną z metod na ich zakończenie jest odbycie odtrucia organizmu.

Warszawa odtruwanie alkoholowe

Odtrucie alkoholowe – na czym to polega?

Już na samym początku warto zaznaczyć, że odtrucie alkoholowe nie jest formą leczenia choroby alkoholowej. Jest bardzo często niezbędne, aby móc rozpocząć terapię leczenia uzależnień, gdyż pozytywnie wpływa na kondycję fizyczną oraz psychiczną pacjenta a także cały proces terapeutyczny. Odtruwanie alkoholowe Warszawa pozwala na oczyszczenie organizmu z toksyn i substancji szkodliwych. Umożliwia także wyregulowanie stężeń elementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Mowa tutaj o witaminach, substancjach odżywczych, elektrolitach czy odpowiednim nawodnieniu organizmu.

Zaleca się, aby osoby uzależnione od alkoholu odbywały detoks w warunkach szpitalnych pod czujnym okiem specjalistów. Powodzenie terapii zależy od wewnętrznej motywacji osoby uzależnionej oraz jej zaangażowania.

Odtrucia alkoholowego mogą potrzebować też osoby nieuzależnione od alkoholu, które zbyt wiele wypiły poprzedniego wieczoru. Polega to na usunięciu toksyn z organizmu, które zostały nagromadzone przez alkohol. Osoby te mogą samodzielnie przeprowadzić detoks pijąc dużo wody, wody z cytryną lub mogą skorzystać z tak zwanego odtrucia na telefon. Ratownik medyczny poda wtedy odpowiednie kroplówki, które przywrócą prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

W każdym przypadku detoks alkoholowy ma na celu wyrównanie poziomu elementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Prawidłowe stężenie witamin, substancji odżywczych czy elektrolitów poprawia  sprawność fizyczną oraz psychiczną a także zmniejsza odczuwanie nieprzyjemnych dolegliwości odstawienia alkoholu.

Odtrucie alkoholowe – jak długo to trwa?

Osobom uzależnionym zaleca się, aby odtrucie alkoholowe przechodziły w warunkach szpitalnych pod ścisłą kontrolą specjalistów. Zapewnia to bezpieczeństwo pacjenta oraz zwiększa jego komfort.

W przypadku osób zdrowych, które jednorazowo zatruły się alkoholem, odtrucie alkoholowe trwa od kilkunastu godzin do dwóch dni. Detoks ten można przeprowadzić w warunkach domowych. Jednostka najczęściej odczuwa dolegliwości takie jak wymioty, nudności, osłabienie organizmu, problemy z koncentracją, silne bóle głowy, bóle mięśni i inne.

U osób uzależnionych od alkoholu, których organizm jest znacznie bardziej wyniszczony przez alkohol, detoks trwa około 10 dni i zaleca się, aby przeprowadzony był pod okiem specjalistów. Lekarz przyjmujący pacjenta na odtrucie alkoholowe ustala jego ogólny stan zdrowia. Ważne jest przeprowadzenie wywiadu z pacjentem, który dostarczy informacji na temat schorzeń pacjenta, jego uzależnienia, rozwoju choroby, przebiegu ostatnich dni, jakości spożywanego alkoholu oraz długości ciągu alkoholowego. Specjalista zleca wykonanie niezbędnych badań, głównie z krwi i moczu oraz badań specjalistycznych jeżeli jest taka konieczność. Badania te będą powtórzone kilkukrotnie w czasie trwania odtrucia alkoholowego. Dają one obraz na to czy organizm oczyścił się już z toksyn. Długość detoksu alkoholowego zależna jest od ilości alkoholu w organizmie. Jego zakończenie następuje w momencie, gdy organizm oczyścił się z toksyn oraz substancji szkodliwych oraz wyrównany został poziom elementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Etapy odtrucia alkoholowego:

  1. Przyjęcie pacjenta na detoks alkoholowy. Zebranie podstawowych informacji na temat stanu zdrowia jednostki, jej schorzeń, uzależnienia oraz jakości spożywanego alkoholu. Przeprowadzenie badań z krwi i moczu. Skierowanie na specjalistyczne badania jeżeli jest taka konieczność. Badanie poziomu alkoholu w wydychanym powietrzu.
  2. Regulacja gospodarki wodno – elektrolitowej. Za pomocą kroplówek wyrównuje się poziom elektrolitów w organizmie.
  3. Wyrównanie stężeń substancji niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu, witamin z grupy B, potasu, magnezu i innych
  4. przeprowadzenie badań kontrolnych, wskazujących jak wiele toksyn jeszcze pozostało w organizmie
  5. Jeżeli zachodzi taka potrzeba to włączenie dodatkowej farmakoterapii, która ma na celu wyciszyć pacjenta oraz zmniejszyć odczuwanie nieprzyjemnych dolegliwości.

Ważne jest, aby pacjent znajdował się pod opieką specjalistów, którzy doświadczeni są w niesieniu pomocy osobom uzależnionym. Osoba uzależniona podczas odtrucia alkoholowego odczuwać może drgawki, zaburzenia świadomości, omamy czy halucynacje.

Odtrucie alkoholowe – jakie występują objawy?

W przypadku osób uzależnionych od alkoholu, nagłe odstawienie alkoholu wywołuje silne i nieprzyjemne dolegliwości alkoholowego zespołu abstynencyjnego. Jednostka doświadczać może dolegliwości takich jak wymioty, nudności, biegunka, zawroty głowy, ból głowy, omamy, halucynacje, zaburzenia świadomości, drgawki, drżenie mięśni, rozdrażnienie, zaburzenia snu, tiki nerwowe, zaburzenia rytmu serca, skoki ciśnienia, depresja, stany lękowe, agresja i inne.

Odtrucie alkoholowe – dlaczego należy wykonać je przed rozpoczęciem terapii leczenia uzależnień?

Należy pamiętać, że detoks alkoholowy nie jest formą leczenia choroby alkoholowej. Jednak to bardzo ważny element  wychodzenia z uzależnienia od alkoholu. Bardzo często jest to pierwszy moment od bardzo dawna, w którym jednostka może doświadczać życia w  trzeźwości. Pozwala to na odbieranie wszelkich bodźców w inny sposób. Może również zachęcić do podjęcia leczenia oraz wzmocnić motywację pacjenta i jego wiarę w to, że może się udać. Pacjent ma świadomość, że zrobił już dużo, że przeszedł wiele  i doświadczył przykrych konsekwencji, dlatego nie chce tego zaprzepaścić i wrócić do alkoholu. Dzięki odtruciu alkoholowemu, organizm osoby uzależnionej jest oczyszczony z toksyn, jest w dużo lepszej kondycji psychicznej i fizycznej, jego zdrowie jest zadbane co pozwala skupić mu się w pełni na działaniach terapeutycznych.

Odtrucie alkoholowe – jakie są jego zalety?

Zaletami odtrucia alkoholowego niewątpliwie są:

  • przerwanie ciągu alkoholowego
  • wykonanie badań, które pokazują jak mocno zniszczony jest organizm
  • wyrównanie gospodarki wodno -elektrolitowej
  • wyrównanie poziomu witamin oraz innych elementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu
  • zadbanie o stan zdrowia osoby uzależnionej
  • wzmocnienie chęci wyjścia z nałogu
  • nabranie motywacji do walki z uzależnieniem od alkoholu
  • poprawa stanu zdrowia pacjenta, zarówno fizycznego jak i psychicznego
  • pozwala na usunięcie toksyn i substancji szkodliwych nagromadzonych w organizmie
  • pozwala na rozpoczęcie terapii leczenia uzależnień.
Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?
Polub nas na Facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!