Poradnia w Wołominie

Poniedziałek - Piątek, od 8:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 19:00
Niedziela, od 8:00 do 16:00 (od 1.09.)
ul. Miła 3, 05-200 Wołomin, 3 piętro

Poradnia Warszawa Białołęka

Poniedziałek - Piątek, od 9:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 16:00
ul. Mochtyńska 65, 03-289 Warszawa

Poradnia w Wołominie

Poradnia Warszawa Białołęka

Strona głównaBlogOgrodoterapia – terapia przy pracy nad ogrodem

Ogrodoterapia – terapia przy pracy nad ogrodem

Kategorie:
Artykuły partnerów

Życie w ciągłym biegu wywołuje stres, który niekorzystnie wpływa na cały organizm. Niestety w obecnych czasach trudno tego uniknąć. Jednak można znaleźć sposób na wyciszenie i oczyszczenie umysłu. Dobrym pomysłem jest własny ogród. Terapia poprzez ogrodnictwo niesie za sobą wiele korzyści dla zdrowia psychicznego i jest wykorzystywana również w medycynie.

ogrodoterapia terapia przy pracy nad ogrodem

Pozytywny wpływ roślin na zdrowie psychiczne jest znany od dawna. Taka forma terapii otrzymała nawet swoją nazwę — Hortiterapia i jest chętnie wykorzystywana w łagodzeniu dolegliwości związanych z długotrwałym stresem, depresji, a także podczas rekonwalescencji po wypadkach lub udarach. Nic więc dziwnego, że wielu ludzi decyduje się na zakup działki i szuka kontaktu z naturą. W dzisiejszych czasach życie pędzi do przodu, a ludzie muszą dostosować się do tego tempa, co często odbija się na ich równowadze umysłowej. Dlatego warto szukać sposobów na wyciszenie i odciążenie umysłu. Dobrym sposobem jest praca w ogrodzie, nawet jeżeli ma polegać tylko na koszeniu trawy i rekreacji.

Czym jest terapia poprzez ogrodnictwo?

Terapia poprzez ogrodnictwo zwana również Hortiterapią jest niekonwencjonalną metodą leczenia wykorzystującą kontakt z zielenią i pracę w ogrodzie do osiągnięcia równowagi umysłowej. Zazwyczaj już samo przebywanie w otoczeniu roślinności zapewnia wyciszenie i ułatwia oczyszczenie umysłu. Zatem jest to dobry sposób na redukcję stresu i lepsze samopoczucie. Jeżeli nie jest się fanem wysiłku fizycznego, zawsze można zdecydować się na relaks i np. postawić basen ogrodowy, który pozwoli na ochłodzenie w gorące letnie dni, przy okazji kojąc nerwy i zapewniając kontakt z naturą.

Jakie korzyści przynosi Hortiterapia?

Przede wszystkim ogrodoterapia stymuluje zmysły poprzez kontakt z naturą. Pobudza je i zwiększa wrażliwość sensoryczną. Z całą pewnością poprawia również nastrój i zapobiega negatywnym myślom — poprzez skupienie się na wykonywanych czynnościach. Dbanie o rośliny pozwala także zredukować stres i zapobiega wystąpieniu depresji. Odpowiednie natlenienie normuje cykl dobowy, ułatwiając zasypianie i zwalczając bezsenność. Prace w ogrodzie zachęcają również do wysiłku fizycznego, który korzystnie wpływa na cały organizm.

Nie tylko poprawia kondycję fizyczną, ale również zwiększa wytwarzanie serotoniny — hormonu odpowiedzialnego za dobre samopoczucie. Dlatego nawet zwykłe koszenie trawy może wnieść wiele dobrego. Oczywiście, jeżeli się do niego dobrze przygotuje. Dlatego decydując się na własny ogródek, jednym z ważniejszych elementów jest kosiarka spalinowa. W końcu niezależnie od przeznaczenia takiego ogródka trawę zawsze trzeba skosić.

Zalety posiadania własnego ogródka

Własny kawałek zieleni to ogromny atut, który można wykorzystać na wiele sposobów. Jednak najważniejszą zaletą jest to, że zawsze ma się gdzie wyjść i odetchnąć od ciągłego zgiełku. Ponadto mając ogródek, można pielęgnować własne rośliny, uczyć się nowych rzeczy i czerpać korzyści z własnych upraw. Przecież nic tak dobrze nie smakuje niż własnoręcznie wyhodowane warzywo bądź owoc. Jest to również szansa na stworzenie ogrodu kwietnego z ulubionymi gatunkami roślin i obserwacji ich wzrostu. Praca w ogrodzie pozwala na ucieczkę od spraw zaprzątających umysł, na pełną koncentrację na wykonywanych zadaniach i na czerpanie satysfakcji z ich wykonywania.

Dużą zaletą posiadania działki jest również jej dowolne wykorzystanie. Można urządzić ją według własnego pomysłu. Zdecydować czy ma się na niej znajdować warzywniak lub kwietnik, czy też woli się postawić na prostotę i wydzielić miejsce na odpoczynek z hamakiem i miejscem na grilla. Ponadto osoby pragnące wypocząć w towarzystwie roślin często decydują się na basen ogrodowy.

Dzięki dużej ofercie bez problemu można znaleźć mniejsze i większe modele dostosowane do własnych potrzeb. Taka atrakcja spodoba się nie tylko dzieciom, ale również gościom, których można zaprosić na wspólny relaks. Dodatkowo własny ogródek zachęca do ruchu, który jest wskazany w każdym wieku.

Drobne prace porządkowe lub uprawa roślin pozwala na zadbanie o ciało i kondycję, dzięki czemu można uniknąć wielu schorzeń spowodowanych siedzących trybem życia. Dlatego działkę można również potraktować jako swoją osobistą siłownię, na której dba się zarówno o ciało, jak i umysł. Dodatkowo posiadając własny ogródek będziecie mieli możliwość zamontowania dmuchanego jacuzzi w ogródku aby po pracy móc wygrzewać się w ciepłych bąbelkach.

Jak zadbać o ogródek?

Niezależnie od przeznaczenia ogródka niektóre prace są konieczne w utrzymaniu go w dobrej kondycji. Jeżeli rezygnuje się z uprawy roślin, pracy jest znacznie mniej. Jednak w dalszym ciągu pozostaje konieczność zatroszczenia się o trawę i ewentualne drzewka. Trawnik należy kosić systematycznie i od czasu do czasu nawozić, a także podlewać w czasie suszy.

Dlatego dobra kosiarka lub kosa spalinowa jest niezastąpionym elementem wyposażenia każdego ogrodnika. Powinna mieć moc od 4 do 6 km i szerokość koszenia w przedziale od 40 do 50 cm. Ponadto podczas zakupu warto upewnić się, że ma kosz na trawę, która będzie do niego zbierana podczas koszenia. W ten sposób można zaoszczędzić sobie wiele pracy w postaci grabienia trawnika po koszeniu.

Oczywiście na trawniku nie należy również pozostawiać liści, które rozkładając się, mogąc doprowadzić do choroby grzybowej.

Własny ogród pozytywnie wpływa na stan umysłu

Pielęgnacja ogrodu nie powinna być zarezerwowana tylko dla pasjonatów. Ze względu na zdrowotne korzyści każdy powinien szukać ukojenia w tego typu zajęciach. Szczególnie osoby narażone na długotrwały stres, cierpiące na bezsenność, zmagające się z depresją bądź szukające spokoju i wyciszenia.

Roślinność pozytywnie wpływa na wiele aspektów i zapewnia psychice relaks potrzebny do prawidłowego funkcjonowania. Dlatego warto poprzebywać na łonie natury i w miarę możliwości znaleźć własne miejsce do odpoczynku od codziennych problemów.

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?
Polub nas na Facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!