Wielu z nas marzy o pięknym, opalonym ciele, które prezentuje się niezwykle atrakcyjne, gdy muśnięte jest delikatnym brązem. Bez znaczenia pozostaje pora roku. Pomimo tego, że lato stwarza nam doskonałą okazję do opalania, a przez cały rok możemy korzystać z solarium i cieszyć się piękną opalenizną, warto przede wszystkim korzystać ze słońca i innych form opalania w sposób bezpieczny. Jak opalać się w sposób mądry? Jakimi zasadami kierować się podczas opalania? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska. Ciekawi? Zaczynamy!
Cenne zasady podczas opalania się na słońcu i w solarium
Bardzo wiele osób decyduje się na opalanie w solarium. Regularne wizyty pozwalają na piękną, brązową skórę przez cały rok. By jednak nie tylko nasz wygląd był perfekcyjny, ale także kondycja skóry i ogólne zdrowie, należy kierować się kilkoma zasadami. Chodząc na solarium ile minut powinniśmy wybrać na swoje pierwsze zabiegi? Bardzo wiele osób popełnia jeden, podstawowy błąd, który ma fatalne skutki nie tylko dla naszego wyglądu, ale i zdrowia- decyduje się na zbyt długi czas naświetlania, chcąc w jak najkrótszym czasie osiągnąć wymarzony poziom opalenizny. Takie zachowanie prowadzi przede wszystkim do naruszenia warstwy ochronnej skóry. Pojawia się mocne zaczerwienie, skóra zaczyna złuszczać się bądź mogą pojawić się bolesne pęcherze. Zaczynając swoją przygodę z solarium należy zacząć seanse naświetlania od 2- 3 minut. Czas należy zwiększać o 1 minutę wraz z kolejną wizytą na solarium. To pozwoli na bezpieczne opalenie sztucznym światłem.
Opalanie się na słońcu także wymaga właściwej ochrony naszej skóry. Promieniowanie słoneczne bywa dla nas bezlitosne. Wiele osób uważa, że nałożenie na ciało kremów z filtrem UV sprawi, że nasza skóra nie przybierze wymarzonego, brązowego odcienia. Tymczasem krem z filtrem sprawi, że krostki na ramionach nie pojawią się, a skóra będzie odpowiednio nawilżona. Co więcej, warto wybierać kremy z filtrem UV wodoodporne. Bardzo często opalamy się nad wodą- nasza skóra także w wodzie narażona jest na poparzenia.
Skutki nieodpowiedzialnego opalenia. Co nam grozi?
Opalanie się musi odbywać się z rozwagą i z tzw. głową. Tak jak w przypadku wielu innych spraw, to proces, który wymaga czasu. Nie uda nam się w szybkim czasie uzyskać efektu mocnego opalenia. Pomijając estetykę i wygląd- nierozważne, długotrwałe przebywanie na słońcu czy solarium może wywołać o wiele bardziej poważne konsekwencje. Oprócz różnego stopnia poparzeń, coraz częściej zaobserwować możemy występowanie raka skóry, który potocznie zwany jest czerniakiem. Nowotwór skóry może okazać się nawet chorobą śmiertelną- nic więc dziwnego, że specjaliści „biją na alarm”, by zachowywać podstawowe zasady dbania o naszą skórę.
Z czym dodatkowo wiąże się nieodpowiedzialne opalanie?
Oprócz tego nadmierne opalenie bez zabezpieczenia prowadzi niejednokrotnie do destrukcji kolagenu, elastyny, jak również wspomaga pojawianie się wolnych rodników. Zbyt intensywne opalanie się na słońcu czy w solarium dodatkowo może wywoływać:
- nudności,
- senność,
- ogólne osłabienie organizmu,
- gorączkę,
- dreszcze,
- ból głowy,
- wymioty.
Co więcej, możemy także nabawić się udaru słonecznego czy stresu cieplnego.
Paleta konsekwencji związanych z niewłaściwym opaleniem jest niezwykle bogata. W dążeniu do pięknego ciała przede wszystkim, na pierwszym miejscu zawsze należy stawiać nasze zdrowie oraz kondycję naszej skóry. Co więcej, należy pamiętać, że przesada nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem, a rozwaga i zachowanie umiaru, także w przypadku opalania, jest najlepszym kryterium.