Czy warto poddać się operacji plastycznej nosa?
Kształt i wielkość nosa mają duży wpływ na wygląd naszej twarzy. Zbyt duży, krzywy, garbaty lub zbyt szeroki jest częstym powodem kompleksów i obniżonej samooceny. Nieprawidłowa budowa nosa może także powodować problemy z oddychaniem. Rynoplastyka to zabieg, dzięki któremu osoby niezadowolone z wyglądu swojego nosa mogą zmienić jego kształt, a tym samym pozbyć się kompleksów lub zredukować problemy z oddychaniem.
Rynoplastyka, czyli operacja plastyczna nosa, to zabieg z dziedziny chirurgii plastycznej, który może być przeprowadzana zarówno ze względów estetycznych, jak i funkcjonalnych.
Wskazania do rynoplastyki
Rynoplastyka to zabieg chirurgiczny mający na celu zmianę kształtu nosa oraz z powodu jego niedrożności. W zależności od powodu wykonania zabiegu możemy wyróżnić rynoplastykę estetyczną lub funkcjonalną.
Rynoplastyka estetyczna ma na celu rozwiązanie konkretnych problemów estetycznych, takich jak:
- zmiana kształtu grzbietu nosa
- krzywy nos
- szeroki lub wąski mostek nosa
- rozmiar nosa
- kształt czubka nosa.
Z kolei rynoplastyka funkcjonalna jest przeprowadzana w celu naprawy zaburzeń strukturalnych powodujących trudności w oddychaniu. Mogą one być wynikiem:
- krzywej przegrody nosowej
- załamanie zastawki nosowej
- lub inne anatomiczne problemów wpływających na niedrożność nosa.
Przebieg operacji nosa
Pierwszym etapem rynoplastyki jest konsultacja, podczas której lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem i kwalifikuje go do zabiegu. Omawiane są oczekiwania pacjenta i wybierana jest najlepsza metoda przeprowadzenia operacji. To też czas, by lekarz poinformował pacjenta o przeciwskazaniach i zlecił wykonanie niezbędnych badań takich jak: morfologia, wskaźniki krzepnięcia (APTT i INR), kreatynina, poziom glukozy, elektrolity (Na, K), badanie ogólne moczu, szczepienie p/WZW B i EKG.
Operacja, najczęściej odbywa się w znieczuleniu ogólnym i trwa od 1,5-4 godzin. Wyróżnia się dwie metody jej przeprowadzenia: zamkniętą i otwartą. Podczas operacji rynoplastyki chirurg może wykonać nacięcia wewnątrz nosa (zamknięta rynoplastyka) lub na zewnętrznej skórze między nozdrzami (otwarta rynoplastyka). Po wykonaniu nacięcia chirurg ma dostęp do części kostnej i chrzęstnej nosa, które mogą zostać ukształtowane lub wzmocnione w celu osiągnięcia pożądanego efektu. Skóra jest następnie zaszywana i zakładany jest opatrunek.
Rekonwalescencja po plastyce nosa
Po zabiegu plastyki nosa zazwyczaj pojawia się obrzęk, który ustępuje samoistnie po kilku dniach. Lekarz może także przepisać leki przeciwbólowe, a w pewnych sytuacjach także antybiotyk. Rekonwalescencja po zabiegu trwa ok. 2 tygodni. W okresie rekonwalescencji zaleca się unikanie ekspozycji na słońce i unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego. Ostateczne efekty można ocenić po upływie kilku miesięcy, po całkowitej regeneracji nosa.
Ile kosztuje operacja nosa
Koszty rynoplastyki zależy od wielu czynników, takich jak lokalizacja kliniki, doświadczenie chirurga, złożoność procedury oraz ewentualne dodatkowe koszty związane z badaniami przedoperacyjnymi, hospitalizacją i opieką pooperacyjną.
Orientacyjnie, koszt rynoplastyki w Polsce może wynosić od około 8 000 zł do 30 000 zł w zależności od stopnia skomplikowania zabiegu. Warto jednak pamiętać, że jest to ogólny przedział, a rzeczywiste ceny mogą się różnić w zależności od indywidualnych czynników i ustaleń z konkretną placówką medyczną.
Przeczytaj także: https://medikod.pl/blog/operacja-plastyczna-nosa-koszty/
Jeśli planujesz poddać się rynoplastyce, ważne jest, aby nie kierować się tylko ceną danej usługi. Należy upewnić się, że wybierasz renomowaną klinikę i doświadczonego chirurga, który spełnia wymogi medyczne i posiada odpowiednie certyfikaty oraz referencje. Przed podjęciem decyzji o rynoplastyce, oczekiwane rezultaty, ryzyka i wszelkie inne wątpliwości z wybranym chirurgiem.
Jeśli nie jesteś w stanie wyłożyć środków na zabieg, pomyśl o skorzystaniu z usługi odroczonych płatności, jakie oferuje MediKod. Jeśli spłacisz udostępnioną kwotę w ciągu 30 dni, nie zapłacisz żadnych dodatkowych opłat, prowizji. Jeśli nie będziesz w stanie tak szybko dokonać spłaty – nie bój się, nie będą się z tym wiązały wysokie koszty. Wejdź na stronę MediKod (link do kalkulatora) i odlicz wysokość miesięcznych rat.