Poradnia w Wołominie

Poniedziałek - Piątek, od 8:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 19:00
Niedziela, od 8:00 do 16:00 (od 1.09.)
ul. Miła 3, 05-200 Wołomin, 3 piętro

Poradnia Warszawa Białołęka

Poniedziałek - Piątek, od 9:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 16:00
ul. Mochtyńska 65, 03-289 Warszawa

Poradnia w Wołominie

Poradnia Warszawa Białołęka

Strona głównaBlogPo czym rozpoznać odwodnioną skórę?

Po czym rozpoznać odwodnioną skórę?

Kategorie:
Artykuły partnerów

Odwodniona skóra to nie to samo, co skóra sucha. Odwodnienie może dotyczyć każdego rodzaju cery, także tłustej. Odwodnienie skóry to problem nie tylko kosmetyczny – zazwyczaj jest objawem poważniejszych zaburzeń. Warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę i jak sobie pomóc w przypadku odwodnionej skóry.

skóra odwodniona

Dlaczego skóra jest odwodniona?

Odwodnienie skóry to efekt uszkodzenia płaszcza hydrolipidowego i zbyt szybkie uwalnianie się wilgoci ze skóry na zewnątrz. Praktyka pokazuje jednak, że do odwodnienia skóry może dojść z kilku zupełnie różnych powodów:

  • Długotrwałe przebywanie w suchych, klimatyzowanych pomieszczeniach.
  • Długotrwałe przebywanie na zewnątrz, szczególnie na mrozie lub w rejonach o dużym zanieczyszczeniu powietrza.
  • Nadmiar stresorów, przemęczenie, brak odpowiedniej ilości snu.
  • Przyjmowanie leków regulujących poziom cukru lub cholesterolu. Odwodniona skóra może być także objawem zaburzeń hormonalnych lub choroby nerek.
  • Stosowanie używek – nikotyna i alkohol to dwie używki, których lepiej unikać przy problemach z odwodnieniem skóry.
  • Nieprawidłowa dieta, uboga w wodę warzywa i owoce. Nadmiar tłustych mięs, soli i cukru.
  • Stosowanie źle dobranych kosmetyków zawierających alkohol, silnie wysuszających. To częsty błąd osób mających trądzik, jednak leczenie go nie polega na suszeniu warstwy zewnętrznej naskórka.
  • Nieużywania kosmetyków zawierających filtry przeciwsłoneczne.

Jak rozpoznać, że skóra jest odwodniona?

Swędzenie i pieczenie o nieustalonym podłożu to najbardziej charakterystyczne objawy suchej skóry. Jeśli nie mamy żadnych zmian, stanów zapalnych, zaczerwienień lub uszkodzeń, a mimo to skóra swędzi, to niemal na pewno jest odwodniona.

Odwodniona skóra ma zdecydowanie większą skłonność do zaczerwienień, jej koloryt niemal zawsze jest nierówny, może pojawić się ziemistość lub zszarzenie.

Mycie twarzy często połączone jest z uczuciem nadmiernego ściągnięcia, jakby na twarzy było za mało skóry.

Pod oczami może pojawić się widoczne zasinienie, charakterystyczne worki.

Na odwodnionej skórze szybciej pojawią się zmarszczki. Jeśli dotąd ich nie było, a nagle zaczyna ich być sporo, nie tylko mimicznych, niemal na pewno przyczyną jest odwodniona skóra.

Skóra sucha i odwodniona to niemal synonimy, chociaż nie do końca. Jeśli jednak suchości jest znacznie więcej, niż było do tej pory, warto wdrożyć odpowiednie działania.

Skóra tłusta i odwodniona? Jak najbardziej tak. W tym przypadku mamy do czynienia ze swego rodzaju paradoksem, bo tłusta skóra odwodniona jest… jeszcze bardziej tłusta. Organizm broni się, wydzielając więcej sebum, dlatego, jeśli coraz trudniej ci uporać się z łojotokiem mimo używania dobrych kosmetyków, zastanów się, czy problemem nie jest właśnie odwodnienie skóry.

Co robić, gdy mam odwodnioną skórę?

Odwodniona skóra potrzebuje nawodnienia od wewnątrz i zewnątrz.

Kuracja wewnętrzna to odpowiednio dobrana dieta bogata w wodę, witaminy A, B, C i E, a uboga w cukier, sól, alkohol, tłuste mięsa i sery. Warto zrezygnować z podjadania słodyczy i chipsów.

Jeśli w domu jest suche powietrze, warto zaopatrzyć się w nawilżacz.

Koniecznie trzeba zrewidować zawartość półki z kosmetykami. Powinny z niej zniknąć wszystkie kosmetyki zawierające alkohol i silnie wysuszające skórę, np. mydło. Zamiast nich lepiej stosować łagodne środki myjące.

Odwodniona skóra może potrzebować intensywnej kuracji w postaci kremu lub serum z kwasem hialuronowym, regularnie wykonywanych maseczek nawilżających oraz złuszczania zrogowaciałego naskórka średnio raz w tygodniu. Warto sięgnąć po peeling enzymatyczny zamiast mechanicznego.

Zobacz również

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?
Polub nas na Facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!