Strona głównaBlogJak problemy finansowe wpływają na zdrowie psychiczne człowieka?

Jak problemy finansowe wpływają na zdrowie psychiczne człowieka?

Autor:
Opublikowano:09.11.2023
Kategorie:
Artykuły partnerów

Problemy finansowe są zaliczane do jednych z najpoważniejszych czynników, które mogą negatywnie wpłynąć na twoje samopoczucie. Ich obecność może nie tylko zupełnie zdezorganizować życie człowieka, ale także przyczynić się do pogorszenia zdrowia psychicznego. Dowiedz się, jakie skutki mogą mieć kłopoty w domowym budżecie dla ludzkiej psychiki.

problemy finansowe a zdrowie psychiczne

Przewlekły stres

Brak pewności dotyczącej przyszłości finansowej i trudności w pokrywaniu podstawowych potrzeb mogą prowadzić do ciągłego uczucia napięcia i niepokoju. To z kolei może w konsekwencji doprowadzić do przewlekłego stresu, który przyczynia się do powstawania dysfunkcji w układzie nerwowym. Organizm będący nieustannie w stanie gotowości staje się też bardziej podatny na różnego rodzaju zaburzenia psychiczne. Ponadto chroniczny stres ma wyniszczający wpływ na zdrowie fizyczne, zwiększając ryzyko m.in. zawału serca i udaru.

Stany lękowe

Problemy finansowe często prowadzą do rozwoju zaburzeń lękowych. Osoby zmagające się z takimi kłopotami odczuwają niepokój dotyczący przyszłości w kontekście spłaty zobowiązań i zaspokojenia potrzeb rodziny. W takiej sytuacji lęk może mieć paraliżujący wpływ na człowieka, uniemożliwiając mu normalne funkcjonowanie i poprawę sytuacji finansowej. Dobrym sposobem na zmniejszenie niepokoju jest wprowadzenie małych kroków, które przyniosą spokój i pozytywnie wpłyną na domowy budżet. Skuteczną strategią może być korzystanie z promocji takich jak Rossmann Black Friday, śledzenie gazetek supermarketów i robienie listy zakupów.

Depresja

Trudności finansowe często prowadzą do depresji. Utrata pracy, kłopoty z płaceniem rachunków czy też rosnące długi mogą wywołać uczucie beznadziejności i przygnębienia. W przypadku braku szybkiej poprawy sytuacji smutek i niepokój mogą przerodzić się w stany depresyjne. Takie zaburzenia z kolei zwiększają jedynie problemy z domowym budżetem, ponieważ wiążą się z utratą energii i zmniejszeniem zainteresowania życiem. W rezultacie człowiek może dość łatwo wpaść w błędne koło, w którym depresja pogarsza sytuację finansową, a brak pieniędzy pogłębia depresję.

Bezsenność

Stres związany z problemami finansowymi często prowadzi do bezsenności i zaburzeń snu. Osoby zmagające się z kłopotami finansowymi spędzają noce na analizowaniu sytuacji finansowej i rozmyślaniu o niepewnej przyszłości. Jest to bardzo niebezpieczne, ponieważ regularny brak snu lub jego niska jakość mają negatywny wpływ na zdolność radzenia sobie z codziennymi wyzwaniami. W ten sposób naprawa domowego budżetu może być jeszcze trudniejsza, zwiększa się też ryzyko wystąpienia problemów psychicznych.

Izolacja społeczna

Brak środków pieniężnych może ograniczać możliwość uczestnictwa w życiu społecznym. Ponadto często jest powodem uczucia wstydu i zakłopotania. Osoby z problemami finansowymi poprzez unikanie towarzystwa mogą próbować ukryć swoje problemy i odzyskać w ten spokój w głowie. Należy jednak pamiętać o tym, że izolacja społeczna może jeszcze bardziej pogłębiać poczucie beznadziei. Takie zachowanie może także przyczynić się do wystąpienia innych problemów ze zdrowiem psychicznym, czyli np. depresji lub rozwoju fobii społecznej.

Zwiększone ryzyko uzależnień

Osoby zmagające się z problemami finansowymi są bardziej narażone na wpadnięcie w nałóg. Alkohol, narkotyki czy też hazard przynoszą bowiem chwilową ulgę i pozwalają chociaż na chwilę zapomnieć o kiepskiej sytuacji finansowej. Uzależnienia często jednak jedynie pogarszają kłopoty z pieniędzmi, ponieważ oznaczają spore wydatki i utrudniają skupienie się na pracy. Utrata kontroli nad nałogiem w dłuższej perspektywie przyczynia się do pogorszenia stanu zdrowia psychicznego i fizycznego.

Niskie poczucie własnej wartości

Trudności finansowe przeważnie znacząco obniżają poczucie własnej wartości. Kryzys finansowy często sprawia, że dotknięta nim osoba czuje się gorsza, bezwartościowa i pozbawiona wpływu na swój los. Niska samoocena może natomiast utrudniać znalezienie pracy i podjęcie innych działań, które mogłyby pozytywnie wpłynąć na stan portfela. Ponadto negatywne myślenie o sobie może być wstępem do depresji, fobii społecznej i innych zaburzeń psychicznych.

Myśli samobójcze

W najcięższych przypadkach problemy finansowe mogą być przyczyną pojawienia się myśli samobójczych. Osoby doświadczające znacznego pogorszenia sytuacji finansowej mogą uważać samobójstwo za jedyne sensowne rozwiązanie. Może też im się wydawać, że w ten sposób nie będą więcej dla bliskich powodem stresu, wstydu i rozczarowania. Myśli samobójcze to poważny sygnał alarmowy i zawsze wymagają natychmiastowej pomocy psychologicznej.

Czytaj więcej porad Moniki Chrapińskiej-Krupa

Najnowsze artykuły

Jakie słowa działają na mężczyzn? Gotowe komplementy dla faceta

Jakie słowa działają na mężczyzn? Gotowe komplementy dla faceta

20.11.2024
Depresja – Objawy, przyczyny, leczenie i pomoc

Depresja – Objawy, przyczyny, leczenie i pomoc

14.11.2024
Oferta dla szkół i przedszkoli

Oferta dla szkół i przedszkoli

17.10.2024
Terapia z patyczakami – Innowacyjne podejście do terapii

Terapia z patyczakami – Innowacyjne podejście do terapii

23.09.2024
Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?Polub nas na facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!Udostępnij ten artykuł