Poradnia w Wołominie

Poniedziałek - Piątek, od 8:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 19:00
Niedziela, od 8:00 do 16:00 (od 1.09.)
ul. Miła 3, 05-200 Wołomin, 3 piętro

Poradnia Warszawa Białołęka

Poniedziałek - Piątek, od 9:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 16:00
ul. Mochtyńska 65, 03-289 Warszawa

Poradnia w Wołominie

Poradnia Warszawa Białołęka

Strona głównaBlogPropolis – ratunek na niedoskonałości dermatologiczne

Propolis – ratunek na niedoskonałości dermatologiczne

Kategorie:
Artykuły partnerów

Produkty pszczele cieszą się popularnością zarówno w kuchni, jak i w pielęgnacji. W składzie licznych wyrobów znajdziemy nie tylko miód, lecz także propolis, zwany inaczej kitem pszczelim. Czym jest ten niezwykły składnik i jak go stosować, by rozwiązać problemy dermatologiczne?

Czym jest propolis?

propolis co to jest

Kit pszczeli to balsamiczno-żywiczna substancja, która powstaje z wydzielin zbieranych przez robotnice z pąków drzew. Wydzieliny te to najczęściej żywice i olejki eteryczne, które pszczoły mieszają z woskiem, pyłkiem i śliną. W ten sposób powstaje propolis, czyli aromatyczna masa, którą pszczoły wykorzystują do uszczelniania ula i ochrony przed chorobami. W naturze propolis służy także do mumifikacji intruzów uśmierconych w ulu, takich jak myszy czy węże. Kit pszczeli może być stosowany zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie.

Co znajdziemy w propolisie?

Dotychczas badaczom udało się wyodrębnić ok. 300 składników aktywnych zawartych w kicie pszczelim. Znajdziemy w nim:

  • biopierwiastki, m.in. wapń, mangan, cynk, miedź, krzem, kobalt, aluminium, tytan, chrom, ołów, nikiel,
  • witaminy, m.in. B1, B2, B3, B7, E,
  • kwasy organiczne,
  • antybiotyki,
  • substancje wzrostowe,
  • flawonoidy.

Kit pszczeli zawiera bogactwo składników aktywnych, dlatego nic dziwnego, że wielu badaczy nazywa go „antybiotykiem XXI wieku” – który jest nie tylko skuteczny, ale też naturalny.

Właściwości propolisu

Kit pszczeli wykazuje działanie przeciwdrobnoustrojowe, niszcząc bakterie, wirusy, grzyby i pierwotniaki. Nic więc dziwnego, że pszczoły stosują propolis przy wlocie do ula – każda wracająca pszczoła jest poddawana propolisowej dezynfekcji, dzięki czemu udaje się zapobiec wnoszenia chorobotwórczych drobnoustrojów do ula.

Najważniejsze właściwości kitu pszczelego (zastosowanie zewnętrzne):

  • zwalcza gronkowca złocistego i pleśniawki,
  • wykazuje działanie znieczulające,
  • wspiera leczenie żylaków podudzi i żylaków odbytu,
  • pomaga w leczeniu trudno gojących się ran,
  • wspiera leczenie ropnych chorób skóry, np. czyraków, zajadów, grzybicy skóry, rumieni, łuszczycy, opryszczki, trądziku, łysienia plackowatego,
  • chroni przed oparzeniami słonecznymi,
  • pielęgnuje cerę trądzikową,
  • przyspiesza gojenie rozdrapanych i wygniecionych krost,
  • zapobiega powstawaniu odleżyn,
  • chroni skórę przed infekcjami,
  • rany leczone propolisem nie pozostawiają blizn.

Propolis stosowany jest w farmacji, kosmetyce, dermatologii i branży spożywczej. Można go znaleźć między innymi w formie kropli, tabletek, wyciągów, roztworów, aerozoli, nalewek, czopków, kremów, maści, pomadek, mydeł czy żelów. Można więc w pełni dostosować produkt z propolisem do własnych oczekiwań i dolegliwości.

Propolis na skórę – w jakiej formie?

Jeśli szukasz produktu, który redukuje krostki, grudki i podrażnienia, zabija drobnoustroje oraz regeneruje skórę i błony śluzowe, sięgnij po żel propolisowy TISANE FARM w formie superkoncentratu, który zawiera aż 90% ekstraktu z propolisu. Produkt można stosować na twarz, ciało i jamę ustną, a w jego składzie – oprócz kitu pszczelego – znajduje się również krzemionka, która stymuluje syntezę kolagenu i elastyny, a tym samym przyspiesza gojenie się ran.

Taki żel stosujemy miejscowo na skórę objętą drobnymi zmianami skórnymi, które występują podczas opryszczki, trądziku czy zapalenia mieszków włosowych. Można go również nakładać przy otarciach, oparzeniach i podrażnieniach. Żel propolisowy to kompleksowa pomoc na dolegliwości dermatologiczne, które nie tylko powodują ból i dyskomfort, lecz w wielu przypadkach przyczyniają się również do spadku samooceny.

Czy propolis jest dla każdego? Przeciwwskazania

U niektórych osób występuje uczulenie na kit pszczeli, dlatego przed użyciem żelu z propolisem przeprowadź test – rozprowadź produkt w zgięciu ramienia i obserwuj, czy nie pojawi się zaczerwienienie (odczyn alergiczny występuje zwykle po kilku godzinach). Wyrobów zawierających propolis nie należy również stosować na rany oraz znaczne zmiany skórne wymagające konsultacji lekarskiej.

 

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?
Polub nas na Facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!