Narodowy Fundusz Zdrowia w podsumowaniu II kwartału 2023 roku polskiego rynku zdrowotnego wskazuje, że około 500 tys. Polaków czeka na wizytę u okulisty, a niemal 89 tys. na przyjęcie na oddział otolaryngologiczny. Okres oczekiwania na pierwszą wizytę w poradni endokrynologicznej wynosi aż 160 dni. By ominąć kolejki, warto zdecydować się na prywatną opiekę medyczną. Co zapewnia? Jaki pakiet zdrowotny wybrać?
Prywatna opieka medyczna kontra NFZ – dlaczego warto się na nią zdecydować?
Podstawową opiekę zdrowotną w Polsce zapewniają dla ubezpieczonych w ZUS publiczne placówki zdrowia finansowane ze środków, jakimi dysponuje Narodowy Fundusz Zdrowia – NFZ.
Problemy z dostaniem się do pożądanych specjalistów i długie kolejki do gabinetów lekarskich oraz na badania skłaniają Polaków, by korzystać z prywatnych pakietów medycznych. W cenie ubezpieczenia zdrowotnego można otrzymać dostęp do różnych specjalistów, badań diagnostycznych i obrazowych.
Według danych zgromadzonych przez Polską Izbę Ubezpieczeń, pod koniec III kw. 2022 roku około 4,1 mln Polek i Polaków było objętych prywatnym ubezpieczeniem zdrowotnym, a ich liczba z kwartału na kwartał i z roku na rok się powiększa. Zaletą takiego pakietu medycznego jest przede wszystkim zdecydowanie szybszy dostęp do świadczeń z zakresu opieki zdrowotnej. Na badania czy do lekarza można umówić się nawet przez Internet lub aplikację w telefonie, co jest atrakcyjniejsze dla samych pacjentów w porównaniu z bezpośrednią rejestracją „przy okienku”.
Co oferują prywatne pakiety opieki medycznej?
Ubezpieczenie medyczne w pakiecie pozwala na zapewnienie nam takiej opieki, jakiej oczekujemy. Wszystko zależy od tego, z jakiej oferty ostatecznie skorzystamy. Na przykład pakiet ubezpieczenia zdrowotnego może współistnieć z ubezpieczeniem na życie. Przykładem jest polisa na życie z leczeniem za granicą Medycyna bez Granic oferowana przez towarzystwo UNIQA. Ubezpieczeni dzięki takiej polisie mają możliwość korzystania z pomocy medycznej na całym świecie do wartości 2 mln euro. Pacjent znajduje się pod opieką znakomitych specjalistów i ma do swojej dyspozycji nowoczesne procedury w zagranicznych czy polskich ośrodkach.
Oczywiście, to tylko jedna z możliwości na zapewnienie sobie prywatnego pakietu opieki medycznej. Można wybierać pakiety indywidualne i przeznaczone dla całej rodziny, w tym również z telekonsultacjami z lekarzami określonych specjalizacji.
Sprawdź, jak wybrać dla siebie pakiet medyczny?
Przystępując do wyboru odpowiedniego dla siebie pakietu medycznego, musisz wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii:
- Liczba lekarzy specjalistów – zakres ochrony zapewnianej przez dany pakiet medyczny jest określany przez liczbę specjalistów z różnych dziedzin medycyny, z których można skorzystać. Zwróć uwagę na to, czy w pakiecie znajdują się konsultacje ze specjalistami, których potrzebujesz lub będziesz potencjalnie potrzebować w przyszłości. Na przykład młoda kobieta może oczekiwać lekarza ginekologa do prowadzenia ciąży i rutynowych badań, a senior kardiologa, neurologa i innego rodzaju specjalistów.
- Liczba i rodzaj badań diagnostycznych ujętych w pakiecie – to równie istotne, jak liczba specjalistów dostępnych w ubezpieczeniu, warto sprawdzić, czy zapewnia ono badania profilaktyczne, w tym badania laboratoryjne, USG, RTG, tomograf komputerowy, rezonans magnetyczny i inne badania jak testy na grypę. Szybka diagnostyka jest bardzo ważna dla ustalenia, co Ci dolega.
- Szczepienia ujęte w pakiecie – szczepienia przeciwko grypie i inne szczepienia okresowe.
- Bliskość placówek medycznych, w których można skorzystać z wykupionego pakietu medycznego – powinny one znajdować się w miarę blisko miejsca zamieszkania.
- Czas reakcji ubezpieczyciela – warto sprawdzić, jak szybko dostaniesz się do lekarza czy na badania w ramach wykupionego abonamentu.
Pakiet medyczny dostosuj do siebie i swoich wymagań, płacąc rzeczywiście za oczekiwany zakres ochrony. Dobrym pomysłem jest powiązanie ze sobą ochrony życia i zdrowia, a także zapewnienia sobie świadczeń z ubezpieczenia np. przy poważnym zachorowaniu, pobytu w szpitalu czy doznaniu uszczerbku na zdrowiu.