Strona głównaBlogPrzekąski dla diabetyka, czyli co może jeść cukrzyk między posiłkami

Przekąski dla diabetyka, czyli co może jeść cukrzyk między posiłkami

Autor:
Opublikowano:12.08.2024
Kategorie:
Artykuły partnerów

Cukrzyca typu 2 to jedna z najbardziej rozpowszechnionych chorób dotyczących zaburzeń metabolizmu. W jej leczeniu jednym z najważniejszych aspektów jest kontrolowanie poziomu cukru we krwi, co w głównej mierze wiąże się z koniecznością zmiany diety. W najtrudniejszych przypadkach lekarz może zdecydować o potrzebie wdrożenia insulinoterapii. Najczęściej jednak pacjenci mogą utrzymać prawidłowe stężenie glukozy we krwi dzięki prawidłowemu odżywianiu, dbając jednocześnie o zdrowy tryb życia, a więc odpowiednią aktywność fizyczną. Nie jest jednak tajemnicą, iż konieczne zmiany w diecie mogą być trudne, ponieważ wiążą się z wyeliminowaniem wielu produktów – np. słodkich przekąsek i deserów, które przecież wszyscy tak lubią. Czy istnieją przekąski, którymi cukrzycy mogą się nasycić między posiłkami?

przekąski dla diabetyka

Kiedy można pozwolić sobie na przekąskę w diecie cukrzyka?

Przekąski dla cukrzyka będą się nieco różnić od tych, po jakie najczęściej zdrowi ludzie sięgają między posiłkami. Ważne, aby stawiać na produkty, które nie będą znacząco podnosiły poziomu glukozy we krwi. Lepiej też samodzielnie przygotować sobie zestaw przekąsek lub deserów, rezygnując z tych gotowych, wysokoprzetworzonych, dostępnych na półkach sklepowych. Gotowe produkty zazwyczaj mają wysoką zawartość cukru i tłuszczu, podnoszą glikemię, po której w stosunkowo krótkim czasie cukrzyk ponownie odczuwa głód.

Ważne, by przekąski nie zastępowały głównych posiłków w diecie cukrzyka, takich jak śniadanie, obiad czy kolacja. Ponadto powinny być wpisane w całodzienny jadłospis, z zachowaniem odpowiednich odstępów czasowych między posiłkami (mniej więcej co 3-4 godziny). Przekąski takie można spożywać np. na lunch czy podwieczorek. Poniżej przedstawiamy nasze propozycje.

Ciekawe przekąski z produktów, które ma się pod ręką

Bardzo dobrą propozycją, która pomoże zaspokoić apetyt, mogą być warzywa przygotowane w zachęcającej formie. Mowa tutaj chociażby o marchewkach, papryce i ogórkach pokrojonych w słupki lub plasterki, dekoracyjnie ułożonych na talerzyku, dzięki czemu cieszą wzrok, a tym samym i podniebienie.

Można również serwować wyżej wymienione produkty w formie sałatki, np. z dodatkiem jajka lub pieczonego chudego mięsa. Będzie to syta propozycja, która zaspokoi apetyt do następnego planowanego posiłku.

Ciekawą opcją będą również koktajle lub soki warzywne, które można przygotować samodzielnie. Wystarczy zastosować blender, który umożliwi uzyskanie subtelnie aksamitnego w smaku smoothie.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby sięgnąć również po nabiał. Mowa tutaj o jogurcie naturalnym, maślance albo kefirze. Można miksować je razem z owocami, tworząc tym samym pyszne i syte koktajle.

Coś na słodko? Tylko wybrane produkty i z rozwagą

Sięganie po gotowe słodycze jest wysoce niewskazane w przypadku diabetyków. Mogą bardzo podnosić poziom cukru we krwi, a przywrócenie go do normy będzie długotrwałym i trudnym procesem. Alternatywą dla typowych słodyczy będą np. orzechy w rozsądnej ilości.

Pojedyncze owoce również nie powinny stanowić problemu, o ile nie przesadza się z ich ilością. Można sięgnąć po jedno jabłko czy połowę pomarańczy bądź garść malin.

Dla miłośników deserów w pucharkach ciekawą opcją może okazać się niewielka ilość kisielu słodzonego ksylitolem, przygotowywanego samodzielnie w domu. Niekiedy można również pozwolić sobie nawet na ciasto, zwracając jednak uwagę na ilość zawartego w nim tłuszczu, rodzaj substancji słodzącej wykorzystanej w wypieku i zawartość białka.

W przypadku sięgania po przekąski zdecydowanie łatwiej jest je wybrać osobom, u których występuje cukrzyca typu 1. Ma to związek z prowadzoną u nich insulinoterapią, która ułatwia stabilizowanie poziomu cukru. Natomiast chorzy na cukrzycę typu 2 mają mniejszą swobodę żywieniową i większe restrykcje w przypadku wyboru przekąsek.

Źródła:

  1. https://diabdis.com/blog/przekaski-w-diecie-diabetyka-zaspokoj-glod-z-mysla-o-prawidlowej-glikemii/
  2. https://diabetyk24.pl/blog-section/zasady-odzywiania/dieta-dla-cukrzyka-cukrzyca-typ-2-jak-ja-zaplanowac
  3. https://diabetyk.org.pl/zlote-zasady-zywienia-w-cukrzycy/
  4. https://www.mp.pl/cukrzyca/dietaiwysilek/112622,ciasto-w-diecie-chorego-na-cukrzyce
  5. https://www.freestyle.abbott/pl-pl/artykuly/dieta-w-cukrzycy/przepisy-dla-diabetykow/co-mozna-jesc-przy-cukrzycy-testujemy-przekaski.html
  6. https://cukrzyca.pl/dieta-cukrzycowa/przekaski-w-cukrzycy/

Czytaj więcej porad Moniki Chrapińskiej-Krupa

Najnowsze artykuły

Jakie słowa działają na mężczyzn? Gotowe komplementy dla faceta

Jakie słowa działają na mężczyzn? Gotowe komplementy dla faceta

20.11.2024
Depresja – Objawy, przyczyny, leczenie i pomoc

Depresja – Objawy, przyczyny, leczenie i pomoc

14.11.2024
Oferta dla szkół i przedszkoli

Oferta dla szkół i przedszkoli

17.10.2024
Terapia z patyczakami – Innowacyjne podejście do terapii

Terapia z patyczakami – Innowacyjne podejście do terapii

23.09.2024
Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?Polub nas na facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!Udostępnij ten artykuł