W poniższym artykule, odpowiadamy na częste pytania, które docierają do naszego gabinetu psychologicznego. Dotyczą psychoterapii, wsparcia psychicznego, form pomocy. Postaramy się rozjaśnić sprawy, które mogą wydawać się na początku skomplikowane.
Co to jest psychoterapia?
To forma wsparcia psychicznego, która służy realizacji zdrowych celów klienta lub pacjenta. Regularne spotkania z psychoterapeutą, psychologiem pomagają poradzić sobie z wybuchami płaczu, złości, nadmiernym smutkiem lub problemami w relacjach, niestabilną samooceną. Psychoterapia jest skuteczna w leczeniu depresji, zaburzeń osobowości, uzależnień i innych problemów, powodujących cierpienie.
Psychoterapia – jak wygląda?
Są to spotkania zazwyczaj raz w tygodniu z psychologiem lub psychoterapeutą. Mogą odbywać się stacjonarnie w gabinecie lub online. Rozmawiacie o Twoich trudnościach, potrzebach, uczuciach, fantazjach, sprawdzacie co Ci służy w tych rozmowach, co nie. Pomiędzy sesjami mogą się pojawiać w Tobie różne myśli na temat tych rozmów – warto to omawiać na kolejnych sesjach. Czasem możesz dostać jakieś zadanie do domu.
Kiedy psychoterapia może być pomocna?
Jeśli czujesz się zagubiona/y w swoim życiu, uczuciach lub nie czujesz się w nim szczęśliwy, albo masz problemy ze snem, tempem życia, ilość obowiązków Cię przytłacza – to znajdziesz adekwatną pomoc na psychoterapii. Kiedy przechodzisz przez trudną sytuację: zmianę miejsca zamieszkania, pracy, śmierć najbliższych, rozwód to też czas kiedy wsparcie terapeutyczne Ci pomoże.
Nie musisz też mieć szczególnych problemów, żeby spróbować psychoterapii. Jeśli masz potrzebę rozwoju, przyjrzenia się sobie, pogłębienia swojego szczęścia – to też warto taki proces terapeutyczny przejść.
Jak działa psychoterapia?
W gabinecie psychologicznym zostaniesz wysłuchany i zrozumiany. Obecność życzliwego i nie oceniającego specjalisty pomoże Ci się otworzyć i porozmawiać o trudnych dla Ciebie sprawach. Terapeuta porządkuje, odzwierciedla, czasem doradzi. Podczas psychoterapii możesz zrozumieć głębiej siebie i genezę swoich zachowań i uczuć. Nauczysz się umiejętności, które pomogą Ci w życiu codziennym np. skutecznej komunikacji, rozpoznawania swoich granic i pokazywania im innym, ćwiczeń oddechowych, nazywania emocji, rozumienia innych.
Dlaczego psychoterapia boli?
Czasem bywa, że psychoterapia wywołuje intensywne przeżycia: te cieplejsze, a nieraz te trudniejsze. Dzieje się tak z różnych powodów. Jeśli przyszliśmy po pomoc w trudnym dla nas okresie, kiedy zmagamy się z depresją lub w kryzysie – to cierpienie jest obecne w nas, niezależnie od terapii – i tak byśmy go doświadczali. Podczas spotkań możemy nauczyć się, jak radzić sobie z trudnymi emocjami i je przeżywać. W innych przypadkach – czasem oświetlenie problemu, skonfrontowanie się ze sobą samym lub z tym, co akurat dzieje się w naszym życiu, genezą naszych mechanizmów psychicznych – może być w jakimś momencie wyzwaniem. Jeśli takie emocje się pojawiają – to warto wtedy o tym porozmawiać wprost ze swoim terapeutą. Psychoterapia to proces i pomaga w perspektywie długofalowej. Jak każde wartościowe, budujące doświadczenie – bywa, że wymaga zaangażowania i wysiłku. Bycie w tej trudności blisko z terapeutą jest wyzwalające i leczące.
Kiedy psychoterapia jest skuteczna?
Proces terapeutyczny jest długoterminowy. Na początkowych spotkaniach poznajecie się z terapeutą, powstaje między wami nić porozumienia i zaufania. Może być tak, że od razu poczujesz się lepiej po spotkaniach, a może być tak, że dopiero po pół roku. Wszystko zależy od tego w jakim miejscu swojego życia jesteś, z czym obecnie się zmagasz, na ile jesteś gotowy/a się otworzyć i zaangażować. To sprawa bardzo indywidualna.
Jak psychoterapia zmienia człowieka, mózg?
Neuroplastyczność – czyli stała zdolność mózgu do zmian struktury i budowania nowych połączeń synaptycznych powoduje, że zarówno przez uczenie się np. nowego języka, tak i przez oddziaływania psychoterapeutyczne nasz mózg może się zmieniać. Jeśli przychodzisz na psychoterapię, to pewnie oczekujesz pewnego rodzaju zmian – chcesz zmniejszyć nieprzyjemne objawy, rozwiązać problemy, polepszyć swoje funkcjonowanie, być szczęśliwszą/ym. Wszystko zależy od Twoich celów i zaangażowania – czego potrzebujesz, jakie jest Twoje tempo, gdzie są Twoje granice. Zmiany doświadczane naturalnie i spokojne są budujące i poprawiające jakość życia. To Ty decydujesz podczas psychoterapii o tym, co zmieniasz w sobie.
Kiedy psychoterapia szkodzi?
Psychoterapia może szkodzić – jeśli razem z terapeutą zaczniecie się spotykać prywatnie/pozagabinetowo i z relacji terapeutycznej przejdziecie w relacje partnerską. Takie przypadki bardzo rzadko się zdarzają, ale należy być uważnym i nie próbować lub nie przyjmować takich propozycji. Jeśli pojawiają się w Tobie marzenia o relacji prywatnej z terapeutą/ką- to najlepiej spróbować o tym porozmawiać na sesji – a terapeuta powinien pomóc Ci zrozumieć te uczucia i nie może zmieniać tonów relacji terapeutycznej w prywatną.
Dlaczego psychoterapia jest taka droga?
Na cenę psychoterapii wpływa wiele czynników. Jednym z nich jest potrzeba nieustannego treningu i kształcenia psychologów i psychoterapeutów, które są kosztem specjalisty. Aby Twój proces psychoterapeutyczny był bezpieczny, to każdy specjalista potrzebuje go superwizować – czyli omawiać z innym, bardziej doświadczonym psychologiem, psychiatrą, psychoterapeutą – to również koszt. Do tego dochodzą koszty pracownicze, które specjaliści opłacają sami – podatki i ubezpieczenia, czynsze. Aby specjalista był efektywny w pracy z Tobą, potrzebuje jak każdy człowiek, mieć balans pomiędzy życiem osobistym, a służbowym. Jeśli pracuje na za niskich stawkach i ze zbyt wieloma pacjentami – to obniża jego efektywność na sesjach z Tobą.
Psychoterapia jak zacząć?
Czasami pierwszy krok, w szukaniu pomocy jest trudny. Możesz popytać wśród znajomych – może ktoś ma specjalistę, którego poleca? W Internecie łatwo znajdziesz gabinety psychologiczne. Na stronach www z reguły są zdjęcia i opisy specjalistów – znajdziesz tam informacje o doświadczeniu i edukacji, ale też o wartościach i nastawieniu do pracy. Możesz poczytać o nich i wybrać kogoś, z kim chcesz zacząć pracę. Jeśli ważna jest dla Ciebie lokalizacja – to możesz poszukać w Google Maps gabinetów w Twojej okolicy – wpisując psycholog, psychoterapia. Zastanów się jaki termin będzie dla Ciebie najwygodniejszy do spokojnej rozmowy. Zdecyduj, czy wolisz spotkać się w gabinecie, czy online. Jeśli coś Cię blokuje przed zadzwonieniem do gabinetu – to możesz znaleźć miejsce, gdzie zarezerwujesz wizytę online.
Psycholog w okolicy, psychoterapia blisko Ciebie
Psycholodzy Jutrzenki
Jesteśmy doświadczonym zespołem psychologów, psychoterapeutów i trenerów gotowym pomóc Ci w podróży ku lepszemu samopoczuciu i pełniejszemu życiu. W naszym gabinecie psychologicznym na warszawskich Włochach oferujemy profesjonalną i wspierającą przestrzeń, w której możesz dzielić się swoimi problemami oraz myślami, uczuciami i wyzwaniami.
Sprawdź: Psycholog, psychoterapia Warszawa Włochy (https://www.psycholodzy-jutrzenki.pl/)
Zajmujemy się różnorodnymi obszarami, takimi jak depresja, stany lękowe, wypalenie zawodowe, stres, problemy związane z relacjami, samorealizacja oraz wiele innych aspektów zdrowia psychicznego.
Mamy w naszej ofercie także terapię dla par, psychologa dziecięcego i szeroką gamę warsztatów i szkoleń. Oferujemy profesjonalną pomoc psychologiczną i psychoterapię w komfortowym i kameralnym miejscu, w Warszawie, dzielnicy Włochy lub terapię online.