Strona głównaBlogRecepta na medyczną marihuanę – w przebiegu jakich terapii lekarz może ją wystawić?

Recepta na medyczną marihuanę – w przebiegu jakich terapii lekarz może ją wystawić?

Autor:
Opublikowano:01.12.2023
Kategorie:
Artykuły partnerów

Od 2017 roku leki z marihuaną w Polsce są legalne. Stosowanie medycznej marihuany jest bezpieczniejsze, gdyż substancja ta, nim zostanie dopuszczona do sprzedaży, musi zostać dokładnie oczyszczona i podlega standaryzacji. Można zakupić ją w aptece pod warunkiem posiadania recepty na określoną dawkę, odpowiednią do schorzenia i stanu pacjenta. Dowiedz się, jak zdobyć receptę na medyczną marihuanę i w przebiegu jakich chorób wskazane jest przyjmowanie tego leku.

dla kogo medyczna marihuana

Jak działa medyczna marihuana?

Medyczna marihuana zawiera różne związki mające pozytywny wpływ na organizm. Wśród nich można wyróżnić kannabinoidy: THC oraz CBD. Mogą one działać wspomagająco w różnych rodzajach terapii, jednak nie leczą chorób. Substancje aktywne zawarte w medycznej marihuanie wykazują działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, spazmolityczne i antyspastyczne. Marihuana medyczna jest często używana wspomagająco w łagodzeniu objawów związanych z różnymi chorobami, szczególnie takimi, w których przebiegu występuje silny ból, np. nowotworami.

Medyczna marihuana – skąd wziąć receptę?

Receptę na medyczną marihuanę można otrzymać od uprawnionego do jej wystawienia lekarza. Specjalista przed zaleceniem terapii przeprowadza dokładny wywiad i ocenia, czy medyczna marihuana może polepszyć stan w danym przypadku. Oceniane są bezpieczeństwo stosowania oraz ewentualne interakcje z przyjmowanymi lekami. Lekarz dobiera także właściwą dawkę, częstotliwość stosowania i drogę podania, zależnie od schorzenia pacjenta, jego stanu, objawów i indywidualnych preferencji.

W celu ustalenia takiej terapii można udać się do lekarza prowadzącego lub zdecydować na wygodną konsultację online, w czasie której zostanie wystawiona recepta na medyczną marihuanę online. W czasie e-konsultacji lekarskiej w Centrum Marihuany lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad i po kwalifikacji pacjenta do terapii zostaje mu wystawiona e-recepta na medyczną marihuanę. Poza ceną samej medycznej marihuany, która nie jest refundowana przez NFZ, trzeba się liczyć także z jednorazowymi kosztami sprzętu i akcesoriów do jej przyjmowania.

Kiedy można stosować medyczną marihuanę?

Medyczną marihuanę można stosować w różnego rodzaju terapiach. Najwięcej mówi się o jej działaniu przeciwbólowym, w związku z tym jest powszechnie stosowana u chorych cierpiących z powodu bólu, którego nie zwalczają środki farmakologiczne. Często zdarza się to u pacjentów nowotworowych, u których marihuana daje dodatkowo korzystne efekty, jeśli chodzi o redukcję objawów niepożądanych terapii przeciwnowotworowej – zwiększa apetyt, działa przeciwwymiotnie i przeciwzapalnie.

Medyczna marihuana może być stosowana także u osób z ciężkimi migrenami, bólami neuropatycznymi, endometriozą czy bólem pooperacyjnym lub pourazowym. Ze względu na działanie przeciwzapalne marihuany oraz pozytywne efekty stosowania u osób z chorobami autoimmunologicznymi, endokrynologicznymi czy dermatologicznymi, często zaleca się ją pacjentom cierpiącym na atopowe zapalenie skóry, reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczycę, endometriozę, chorobę Leśniowskiego-Crohna czy fibromialgię.

Medyczna marihuana ma również działanie neuroprotekcyjne, w związku z czym można ją stosować w chorobach układu nerwowego, takich jak: choroba Parkinsona czy Alzheimera, stwardnienie rozsiane, zespół Tourette’a, pląsawica Huntingtona, udar mózgu. Medyczna marihuana działa też przeciwdrgawkowo, więc często przepisuje się ją chorym z lekooporną padaczką. Może być również stosowana w zaburzeniach psychicznych, takich jak depresja, zaburzenia lękowe, PTSD, nadpobudliwość, przewlekłe zmęczenie, zaburzenia snu.

Czytaj więcej porad Moniki Chrapińskiej-Krupa

Najnowsze artykuły

Jakie słowa działają na mężczyzn? Gotowe komplementy dla faceta

Jakie słowa działają na mężczyzn? Gotowe komplementy dla faceta

20.11.2024
Depresja – Objawy, przyczyny, leczenie i pomoc

Depresja – Objawy, przyczyny, leczenie i pomoc

14.11.2024
Oferta dla szkół i przedszkoli

Oferta dla szkół i przedszkoli

17.10.2024
Terapia z patyczakami – Innowacyjne podejście do terapii

Terapia z patyczakami – Innowacyjne podejście do terapii

23.09.2024
Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?Polub nas na facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!Udostępnij ten artykuł