Poradnia w Wołominie

Poniedziałek - Piątek, od 8:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 19:00
Niedziela, od 8:00 do 16:00 (od 1.09.)
ul. Miła 3, 05-200 Wołomin, 3 piętro

Poradnia Warszawa Białołęka

Poniedziałek - Piątek, od 9:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 16:00
ul. Mochtyńska 65, 03-289 Warszawa

Poradnia w Wołominie

Poradnia Warszawa Białołęka

Strona głównaBlogRecepta online – czym różni się od tradycyjnej?

Recepta online – czym różni się od tradycyjnej?

Kategorie:
Artykuły partnerów

W ostatnim czasie można zauważyć znaczny postęp telemedycyny. Niektóre z tych rozwiązań są bardzo dobrze oceniane przez pacjentów i stanowią spore ułatwienie,  szczególnie dla osób mniej mobilnych. Jednym z takich udogodnień jest e-recepta. Zobacz, w jaki sposób można ją otrzymać i zrealizować!

Tradycyjne, papierowe recepty często bywały powodem różnych problemów – od niewyraźnie zapisanych nazw leków, poprzez zniszczenie lub zgubienie samego dokumentu. Taką receptę można było też otrzymać tylko podczas stacjonarnej wizyty – osobiście lub za pośrednictwem innej osoby. Na szczęście, w dobie powszechnej informatyzacji, dostęp do recept jest znacznie łatwiejszy. Co wyróżnia e-receptę?

recepta online pomoc

Czym jest e-recepta?

Taka recepta wystawiana jest za pośrednictwem ogólnopolskiego systemu teleinformatycznego. Pacjent zamiast standardowego, papierowego dokumentu otrzymuje czterocyfrowy kod, który wraz z numerem PESEL należy podać w aptece. Taka recepta może zostać wystawiona zarówno podczas wizyty w przychodni, jak i w trakcie konsultacji telefonicznej lub internetowej. E-recepta online wysyłana jest do pacjenta za pośrednictwem wiadomości SMS, można ją także znaleźć na swoim Internetowym Koncie Pacjenta.

Jakie leki mogą być zapisane na e-recepcie

Pod względem prawnym, taka recepta pełni dokładnie takie same funkcje, jak ta papierowa. Można na niej przepisać leki, które pacjent przyjmuje stale, jak i zupełnie nowe preparaty – o ile wystawiający receptę lekarz uzna, że są ku temu wskazania, może to zrobić również na podstawie telewizyty. Pewne ograniczenia dotoczą jedynie niektórych silnych leków psychotropowych i przeciwbólowych – przy ich wystawieniu konieczne może być badanie w gabinecie.

W jakich sytuacjach przyda się dietetyk online i jak przebiega wizyta?

Czy e-receptę trzeba zrealizować osobiście?

Taką receptę może wykupić w aptece każda osoba, która posiada czterocyfrowy kod i numer PESEL pacjenta. Nie ma więc żadnych przeszkód, żeby odebrać receptę za kogoś, szczególnie jeśli ta osoba nie czuje się najlepiej. Możliwość uzyskania recepty przez Internet i telefon oraz wygodny sposób jej realizacji to ogromne ułatwienie dla osób starszych, przewlekle chorych, czy z niepełnosprawnościami.

Czy e-recepta jest objęta refundacją?

W przypadku e-recepty – zarówno wystawianej stacjonarnie, jak i online, obowiązują dokładnie te same warunki refundacji. Obecnie receptę na leki z refundacją może wystawić zarówno lekarz, który ma podpisaną umowę z NFZ, jak i specjalista przyjmujący prywatnie. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie leki są refundowane, a niektóre preparaty objęte są  zniżką tylko w konkretnych przypadkach.

Jak długo ważna jest e-recepta?

E-receptę należy zrealizować w ściśle określonym czasie. W większości przypadków, na wykupienie lekarstw masz 30 dni. Jednak ten okres może być skrócony lub wydłużony – w zależności od rodzaju leku i decyzji lekarza. Najkrócej, bo tylko 7 dni ważne są e-recepty na antybiotyki. Na dłuższy czas można liczyć w przypadku leków immunologicznych i sprowadzanych z zagranicy – wówczas recepta jest ważna przez 120 dni. Lekarz może też wypisać większe ilości leku, taka recepta może być ważna nawet rok.

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?
Polub nas na Facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!