Wymiana soczewki kojarzy się głównie z leczeniem chorób oczu takich jak zaćma, która polega na zmętnieniu naturalnej soczewki oka. Nie każdy wie jednak, że tę metodę można zastosować również do korygowania wad wzroku. Dowiedz się, na czym polega refrakcyjna wymiana soczewki i kto może jej się poddać.
Czym jest refrakcyjna wymiana soczewki?
Refrakcyjna wymiana soczewki to zabieg z zakresu chirurgii okulistycznej. Polega on na zastąpieniu naturalnej soczewki Pacjenta – sztuczną. Procedura ta ma niewiele przeciwwskazań, a jednocześnie umożliwia rozwiązanie wielu problemów ze wzrokiem. Ogromną zaletą refrakcyjnej wymiany soczewki jest również natychmiastowy efekt – przykładowo po poddaniu się laserowej korekcji wzroku na rezultaty zwykle trzeba trochę poczekać. Co więcej, zabieg ten jest całkowicie bezpieczny, a przy tym chroni przed rozwojem zaćmy w przyszłości.
W jakich przypadkach zaleca się refrakcyjną wymianę soczewki?
Refrakcyjna wymiana soczewki bardzo często zalecana jest Pacjentom, którzy nie kwalifikują się do laserowej korekcji wzroku, np. z powodu zbyt cienkiej rogówki, zespołu suchego oku czy dużej wady wzroku. Jest również rekomendowana pacjentom po 40. roku życia, którzy doświadczają problemów związanych z prezbiopią, znaną szerzej jako starowzroczność. Problem ten wynika bowiem ze zgrubienia naturalnej soczewki oka, co skutkuje jej mniejszą elastycznością, a w efekcie problemami akomodacji. Sztuczna soczewka na stałe usuwa ten problem. Należy też pamiętać, że refrakcyjna wymiana soczewki, choć przypomina zabieg usuwania zaćmy, nie jest z nim tożsama. Procedurę tę wykonuje się jedynie na soczewce przeziernej (niezmętniałej) lub takiej, w przypadku której zmętnienia nie są znaczące dla widzenia.
Jak wygląda zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki?
Zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki to szybka i bezpieczna procedura. Wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym – do operowanego oka podawane są specjalne krople niwelujące ból. W przebiegu procedury naturalna soczewka oka usuwana jest metodą ultradźwiękowej fakoemulsyfikacji. Następnie do oka wprowadzana jest sztuczna soczewka wewnątrzgałkowa. Cały proces odbywa się przez niewielkie nacięcie – zaledwie 2,2 mm. Podczas zabiegu Pacjent jest na bieżąco informowany o aktualnych działaniach lekarza. Zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki trwa zwykle ok. 15-20 minut. Osoba poddana procedurze najczęściej może wrócić do domu jeszcze tego samego dnia. Przed podjęciem decyzji o refrakcyjnej wymianie soczewki należy mieć też na uwadze, że podczas jednego zabiegu operowane jest tylko jedno oko. Jeśli istnieje taka potrzeba, możliwe jest przeprowadzenie go na obu oczach, pomiędzy tymi zabiegami musi jednak minąć co najmniej 14 dni.
Jakie są przeciwwskazania do refrakcyjnej wymiany soczewki?
Refrakcyjna wymiana soczewki jest zabiegiem zalecanym osobom, które z pewnych względów nie mogą skorzystać z procedury chirurgii laserowej. Właściwie nie ma żadnych przeciwwskazań do wszczepienia sztucznej soczewki. Mogą one mieć miejsce tylko w wyjątkowych sytuacjach, dlatego przed przystąpieniem do zabiegu konieczne jest przejście licznych badań lekarskich. Szczególnie istotne jest dokładne sprawdzenie stanu narządu wzroku – to właśnie niektóre choroby oka mogą wykluczyć możliwość przeprowadzenia zabiegu u danego Pacjenta.
Przygotowanie do zabiegu i postępowanie po nim
Poza dokładnym badaniem lekarskim konieczne jest również samodzielne przygotowanie się Pacjenta do zabiegu. Na wskazany czas przed procedurą konieczne będzie zrezygnowanie z soczewek kontaktowych. W dniu wykonywania wymiany soczewki nie powinno się nakładać kosmetyków na okolice oka, zabroniony jest też makijaż twarzy. Należy też ubrać się w wygodną i niekrępującą ruchów odzież, a także zjeść lekki posiłek na ok. 6 godzin przed refrakcyjną wymianą soczewki. Pamiętaj, aby zabrać ze sobą okulary przeciwsłoneczne. Warto również przyjść z osobą towarzyszącą, która odwiezie Pacjenta do domu. Rekonwalescencja zwykle trwa ok. tygodnia, istnieje jednak lista zaleceń, których należy przestrzegać przez ok. 4-6 tygodni po zabiegu. Przede wszystkim należy zrezygnować z podnoszenia ciężkich rzeczy i gwałtownego schylania się. Nie należy pocierać operowanego oka, nie powinno ono mieć też bezpośredniego kontaktu z wodą. Niezwykle ważne jest też stosowanie przepisanych przez lekarza leków oraz stawianie się regularnie na wizyty kontrolne.