Poradnia w Wołominie

Poniedziałek - Piątek, od 8:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 19:00
Niedziela, od 8:00 do 16:00 (od 1.09.)
ul. Miła 3, 05-200 Wołomin, 3 piętro

Poradnia Warszawa Białołęka

Poniedziałek - Piątek, od 9:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 16:00
ul. Mochtyńska 65, 03-289 Warszawa

Poradnia w Wołominie

Poradnia Warszawa Białołęka

Strona głównaBlogCzytanie a zdrowie psychiczne: jakie korzyści przynosi regularna lektura książek?

Czytanie a zdrowie psychiczne: jakie korzyści przynosi regularna lektura książek?

Kategorie:
Artykuły partnerów

Książki to źródło wspaniałej rozrywki i okno na świat; walory rekreacyjne i edukacyjne płynące z regularnego czytania nie podlegają wątpliwościom. Czy zastanawiałeś się jednak, jakie korzyści z czytania książek możemy odnieść w obszarze dobrostanu psychicznego? A jest ich mnóstwo – nie tylko w literaturze fachowej!

regularne czytanie książek

Co daje czytanie książek osobom w kryzysie psychicznym?

Choć zaczęliśmy przewrotnie, poświęćmy kilka słów wspomnianej literaturze fachowej. Dobre poradniki i książki popularnonaukowe z dziedzin psychologii i rozwoju osobistego są skarbnicą merytorycznej wiedzy i praktycznych wskazówek, przydatnych w samodzielnej pracy nad trapiącymi nas problemami. Dzięki książkom psychologicznym możemy dowiedzieć się, skąd biorą się nasze trudności, skutecznie je okiełznać lub dowiedzieć się, gdzie szukać profesjonalnej pomocy.

W trudnych momentach życia pomaga także sięganie po beletrystykę. Literatura zawiera całość ludzkiego doświadczenia – śledząc losy bohaterów powieści i reportaży wielu z nas znajduje odbicie własnych przeżyć lub inspirację do rozwiązania problemów. Artyści przelewają na papier myśli, wrażenia i uczucia, które często trudno ująć w słowach: odnalezienie znanych sobie emocji na kartach książki przynosi ulgę, daje poczucie wspólnoty, pomaga spojrzeć na problem z innej perspektywy. Treść książki może stać się “światełkiem w tunelu”, przypomnieć, że los może odwrócić się w każdej chwili, a po burzy zawsze wychodzi słońce.

Terapeutyczne korzyści z czytania książek

Pozytywny wpływ czytania na psychikę jest podstawą metody terapeutycznej zwanej biblioterapią. Stosuje się ją zarówno w pracy z dziećmi – czytanie książek i rozmowa o ich treści w odniesieniu do osobistych problemów małych pacjentów pomaga im się otworzyć i zrozumieć własne emocje – jak i z dorosłymi: lektura wyselekcjonowanych materiałów może w zależności od potrzeb pełnić funkcję pobudzającą, uspokajającą lub refleksyjną.

Lektura pasjonującej książki to także doskonała odskocznia od problemów. Każdy z nas potrzebuje czasem zajęcia głowy, chwili zapomnienia o codziennych kłopotach, zatracenia się w emocjonującej akcji powieści lub śmiechu do łez. Niektórzy znajdują ową odskocznię w ponadnaturalnych uniwersach fantasy, inni w utworach komediowych; w bogatym, różnorodnym literackim świecie każdy wyszuka coś dla siebie.

Czytanie – fitness dla mózgu

Odpowiadając na pytanie, co daje czytanie książek, nie można pominąć także korzyści dla pracy mózgu, który – podobnie jak mięśnie – potrzebuje regularnej stymulacji, by prawidłowo funkcjonować. Czytając ćwiczymy umiejętności koncentracji, kreatywnego myślenia, wnioskowania i nieszablonowego podejścia do rozwiązywania problemów. Czytanie przed snem jest także zdrowym nawykiem regulującym sen: książka jest znacznie lepszym wyborem niż telewizor czy telefon, których ekrany emitują niebieskie światło zakłócające rytm dobowy. Aby wyrobić nawyk czytania, warto zaczerpnąć porady z bestsellerowej książki Atomowe nawyki Jamesa Cleara, która pokazuje, jak drobne zmiany w naszych codziennych nawykach mogą prowadzić do dużych i pozytywnych efektów w naszym życiu.

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?
Polub nas na Facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!