Sezon zimowy często łączy się z przemarznięciem w czasie powrotu do domu. Aby się szybko rozgrzać, trzeba zjeść coś ciepłego. Sama herbata do kanapek to trochę za mało. Podpowiadamy co zjeść i jak w łatwy sposób przygotować rozgrzewające potrawy.
Jakie zupy jeść, żeby się rozgrzać?
Na pierwszym miejscu listy rozgrzewających zup stoi oczywiście rosół. To królewska zupa i tradycja w polskich domach. Jednak rosół nie jest jedyną zupą, która uratuje nasz komfort termiczny w chłodny dzień. Sprawdzi się też zupa, do której trafi dynia, marchew, ziemniaki, bataty, por, cebula. Oczywiście wszystkie warzywa nie muszą występować łącznie, można je dowolnie komponować, tworząc w ten sposób własne wariacje na temat zupy jarzynowej.
Dobrym zwyczajem w sezonie jesienno-zimowym jest też jedzenie kasz, płatków owsianych i gryczanych, brązowego ryżu. Z mięs dobrze sprawdza się wołowina i jagnięcina. Wegetarianie i weganie powinni mieć w swoich zapasach orzechy włoskie i migdały, a także suszone daktyle, banany i wiórki kokosowe.
Zimą warto jeść kasze
Kasza jest bardzo energetycznym i rozgrzewającym produktem. W kuchni polskiej wykorzystuje się ją na wiele sposobów. Najczęściej jest dodatkiem do dań mięsnych lub warzywnych oraz zup. Warto jednak pamiętać, że na bazie lekkich kasz (jaglanej, kuskus) można przygotować ciekawe desery, które z apetytem zjedzą nawet dzieci.
Czy gulasz jest daniem rozgrzewającym?
Tak, jak najbardziej i to zarówno w wersji mięsnej, jak i wegetariańskiej. Warto pamiętać, by dodać do niego rozgrzewające przyprawy, np. papryczkę chili, imbir, kardamon i kurkumę. Zarówno gulasz mięsny, jak i wegetariański powinien zawierać cebulę, bakłażany i pomidory (mogą być z puszki).
W wersji wegańskiej warto wzbogacić gulasz produktem bogatym w białko, np. soczewicą, soją lub fasolą.
Gulasz jest daniem jednogarnkowym. Można go przyrządzić metodą tradycyjną lub wykorzystać kuchenne urządzenie wielofunkcyjne. Ta druga wersja jest szybsza i mniej pracochłonna.
Dlaczego warto mieć wielofunkcyjne urządzenie kuchenne?
Wielofunkcyjne urządzenie do kuchni przyda się nie tylko zimą. Także latem z pewnością docenimy jego dobrodziejstwo. Przede wszystkim pozwala zautomatyzować przygotowanie większości dań. Jest urządzeniem wielofunkcyjnym, a więc nie tylko gotuje, ale też piecze, dusi, podgrzewa, utrzymuje temperaturę. Ponadto sieka, miksuje, blenduje, miesza, ubija i ugniata. Wielofunkcyjne urządzenie kuchenne MFC2506 PERFECT MIX2 potrafi także kruszyć lód, konfitować, wyparzać i deglasować. Przy tym ma wbudowaną listę automatycznych przepisów i asystenta, który przeprowadzi przez proces gotowania krok po kroku.
Jednak kiedy jesteśmy zmarznięci, marzymy przede wszystkim o tym, żeby jeść, a nie stać przy kuchni. I właśnie dlatego warto mieć kuchenne urządzenie wielofunkcyjne. Kiedy już uruchomimy program, nie musimy monitorować procesu obróbki termicznej. Wszystko dzieje się samo, a o zakończeniu zostaniemy poinformowani sygnałem dźwiękowym. Możemy spokojnie wziąć ciepły prysznic lub owinąć się kocem elektrycznym. Na pewno nic się nie przypali ani nie wykipi.
Czego nie jeść, jeśli chcemy się rozgrzać?
Są produkty, których lepiej nie jeść, gdy jest nam zimno i wbrew pozorom nie chodzi o lody. W rozgrzaniu się na pewno nie pomoże sałatka z surowymi pomidorami oraz świeżymi ogórkami. Na listę produktów, które w tym czasie warto ograniczyć, trafiły też cytrusy.
Jeśli chodzi o napoje, to kawa i zielona herbata raczej nas nie rozgrzeją, nawet gdy wypijemy je ciepłe.