Poradnia w Wołominie

Poniedziałek - Piątek, od 8:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 19:00
Niedziela, od 8:00 do 16:00 (od 1.09.)
ul. Miła 3, 05-200 Wołomin, 3 piętro

Poradnia Warszawa Białołęka

Poniedziałek - Piątek, od 9:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 16:00
ul. Mochtyńska 65, 03-289 Warszawa

Poradnia w Wołominie

Poradnia Warszawa Białołęka

Strona głównaBlogSanitizer UV – co warto o nim wiedzieć?

Sanitizer UV – co warto o nim wiedzieć?

Kategorie:
Artykuły partnerów
Mycie zębów to zdecydowanie jedna z najbardziej upowszechnionych, lecz także skutecznych metod ochrony ich przed różnego rodzaju zagrożeniami. W sklepach znaleźć można szczoteczki manualne, które wymagają ręcznego szczotkowania powierzchni zębów, lecz także szczoteczki elektryczne, a nawet soniczne, które zamiast ruchu główki przy pomocy fal dźwiękowych poruszają samym włosiem. Wielu specjalistów zaleca, aby oprócz szczoteczek używać jeszcze jednego urządzenia. Jest nim oczywiście sanitizer UV. Czym jest ten sprzęt i dlaczego jest tak istotny dla bezpieczeństwa zębów

Czym jest sanitizer UV?

sanitizer uv co to

Z jakiego powodu każdy człowiek musi regularnie myć swoje zęby? Oczywiście chodzi w tym wypadku o usuwanie spomiędzy nich resztek jedzenia, lecz oprócz tego o neutralizowanie licznych bakterii, a także odrywanie z powierzchni szkliwa kamienia nazębnego. Wiedzieć jednak trzeba, że wszystkie te substancje i zabrudzenia po myciu zębów pozostają na szczoteczce. Rzecz jasna każdy dokładnie ją myje po zakończeniu mycia zębów, lecz nawet najdokładniejsze przepłukanie włosia wodą nie będzie w stanie usunąć z niego bakterii. Te pozostaną na główce szczoteczki i będą się namnażały.

Na szczęście istnieje jeden bardzo prosty sposób na to, aby się takiego zagrożenia z włosia szczoteczki bardzo skutecznie pozbyć. Chodzi tu oczywiście o sanitizer UV. Jest to specjalne, niewielkich rozmiarów pudełeczko, w którym umieszcza się główkę szczoteczki. Po zamknięciu jej w nim należy tylko urządzenie włączyć, a następnie zaczyna ono emitować światło UV, które jak wiadomo, zabija bakterie i wirusy. Jak wynika z ostrożnych szacunków, tego typu urządzenie jest w stanie zlikwidować nawet 99% drobnoustrojów, które mogą być obecne na włosiu szczoteczki. Dzięki temu można nie tylko zabezpieczyć swoją szczoteczkę, lecz np. pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z ust, który najczęściej spowodowany jest nieodpowiednio oczyszczoną szczoteczką.

Dlaczego jest to tak ważne urządzenie?

Wielu osobom może się wydawać, że kupowanie takiego urządzenia nie ma większego sensu, ponieważ myją oni dokładnie swoją szczoteczkę i z całą pewnością jest ona idealnie czysta oraz wolna od drobnoustrojów. Osoby te zapominają o tym, w jak niebezpiecznym środowisku szczoteczka jest przechowywana. Nawet jeśli umyje się ją naprawdę dokładnie, to jednak cały czas przechowywana jest ona w łazience, czyli w dość dużej wilgotności. Co więcej, łazienki często łączone są z toaletą, co powoduje, że obecne są w nich zróżnicowane bakterie. Takie środowisko sprawia, że naprawdę nietrudno o to, aby na włosiu znalazły się niebezpieczne dla zdrowia mikroorganizmy.
Co dokładnie grozi osobie, która będzie wykorzystywała do mycia zębów tak zanieczyszczoną szczoteczkę? Rzecz jasna znacznie wzrasta ryzyko próchnicy, ponieważ do jamy ustnej dostarczane będą mikroorganizmu z zewnątrz. Dodatkowo u pacjentów często widuje się paradontozę, a także oczywiście halitozę. Wszystko to sprawia, że zdecydowanie warto skorzystać z tego prostego urządzenia, które przy pomocy światła ultrafioletowego jest w stanie zlikwidować praktycznie każde zagrożenie.

Na co zwrócić uwagę kupując sanitizer?

Jak więc widać nikogo nie trzeba przekonywać do tego, jak ważne jest codzienne wykorzystywanie tego sprzętu we własnej łazience i czyszczenie nim swojej szczoteczki do zębów. Powstaje jednak bardzo ważne pytanie, jak się taki sanitizer powinno wybierać. Czy są jakieś konkretne cechy takiego urządzenia, na które powinno się zwrócić uwagę przy zakupie?

Co prawda są to urządzenia uniwersalne i nie powinno być problemu z wyczyszczeniem w nich każdej szczoteczki do zębów, lecz warto przed zakupem zorientować się, czy np. posiadany nietypowy model szczoteczki sonicznej lub elektrycznej także można włożyć do sanitizera.

Kolejną bardzo ważną sprawą jest to, jak będzie on zasilany. Zdecydowanie odradzane są modele na baterie, które szybko się rozładowują i wymagają częstych zmian baterii. Najlepiej kupować po prostu modele z akumulatorem, który można później naładować nawet zwykłą ładowarką od telefonu lub poprzez powerbank.

 

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?
Polub nas na Facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!