Poradnia w Wołominie

Poniedziałek - Piątek, od 8:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 19:00
Niedziela, od 8:00 do 16:00 (od 1.09.)
ul. Miła 3, 05-200 Wołomin, 3 piętro

Poradnia Warszawa Białołęka

Poniedziałek - Piątek, od 9:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 16:00
ul. Mochtyńska 65, 03-289 Warszawa

Poradnia w Wołominie

Poradnia Warszawa Białołęka

Strona głównaBlogSkuteczny trening siłowy – jak samodzielnie go zaplanować?

Skuteczny trening siłowy – jak samodzielnie go zaplanować?

Kategorie:
Artykuły partnerów

Trening siłowy, kondycyjny, a także każdy inny powinien być dobrze zaplanowanym procesem, uwzględniającym wiele uwarunkowań. Oczywiście najlepszym sposobem na zaplanowanie odpowiedniego treningu jest skorzystanie z pomocy specjalisty, ale przy amatorskim wykonywaniu ćwiczeń dla poprawy własnej kondycji można także zrobić to samodzielnie. Co należy uwzględnić, na co zwrócić szczególną uwagę? Oto przydatne wskazówki.

wybór odpowiedniego obciążenia

Harmonogram treningu i dobór sprzętów

Zanim podejmie się pierwszy krok, jakim jest stworzenie harmonogramu na podstawie dostępnych zasobów treningowych, warto sprawdzić kondycję fizyczną, stan zdrowia i możliwości siłowe. To one są bazą do optymalnego planu treningowego. Dobrze wyposażona siłownia jest zwykle najlepszym wyborem, jednak także w warunkach domowych można ćwiczyć skutecznie. Trzeba jednak w takiej sytuacji szczegółowo dobrać zestawy ćwiczeń na sprzętach i akcesoriach, które są dostępne.

Intensywność treningu – obciążenie, powtórzenia, regularność

Sam rodzaj treningu, czy nawet opis ćwiczenia nie będzie wystarczający. Kluczowy jest wybór odpowiedniego obciążenia, dobranie ilości powtórzeń w serii oraz liczności samych serii. Nie bez znaczenia jest także regularność treningów oraz wprowadzanie w nich zmian. Wykonywanie ćwiczeń nie może być zbyt intensywne oraz zbyt częste – prowadzi do przetrenowania, skutkującego albo przemęczeniem i ryzykiem problemów zdrowotnych, albo po prostu zniechęceniem i zarzuceniem planu. Jednak także zbyt niska intensywność i regularność ćwiczeń nie będzie dobra, bo po prostu nie będzie w stanie przynieść pożądanych skutków.

Akcesoria i przyrządy pomocne w trenowaniu

Oprócz głównych sprzętów wykorzystywanych do treningu siłowego ważne jest również uwzględnienie pomocniczych gadżetów. Mogą pozwolić zadbać o komfort, ale i bezpieczeństwo ćwiczeń. To na przykład pasy treningowe zapobiegające przeciążeniom, rękawice do ciężarów poprawiające chwyt i niwelujące ryzyko odcisków, czy też ochraniacze do stawów, dzięki którym zagrożenie kontuzjami maleje. Pomocne będą także maty treningowe o odpowiedniej grubości i sprężystości.

Dobra motywacja kluczem do sukcesu

Skuteczność treningu siłowego w dużej mierze zależy od osoby trenującej. Sprzęty i akcesoria to jedynie narzędzia pomagające w realizacji celów. To właśnie ich odpowiednie wyznaczenie i znalezienie motywacji pomaga w utrzymaniu regularności treningów i ich kontynuacji nawet wtedy, gdy zauważalne rezultaty rozciągnięte są w czasie. Dlatego równie ważne co przygotowanie fizyczne, jest prawidłowe podejście i wspomniana wcześniej motywacja.

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?
Polub nas na Facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!