Strona głównaBlogSłabe libido – czy mężczyzna zawsze ma ochotę na seks?

Słabe libido – czy mężczyzna zawsze ma ochotę na seks?

Autor:
Opublikowano:10.10.2023
Kategorie:
Artykuły partnerów

Seksualność w Polsce nadal bywa tematem tabu. O niektórych sprawach się nie mówi, wierząc w utarte schematy. Tak jest z męskim libido. Stereotypowo uważa się, że mężczyzna „zawsze ma ochotę”. Czy jest to prawdą?

słabe libido czy mężczyzna zawsze ma ochotę na seks

Różnice w poziomie libido u mężczyzn

Libido to inaczej popęd seksualny lub chęć aktywności seksualnej. Obejmuje ono nie tylko seks z partnerką (partnerem), ale także masturbację. Poziom libido naturalnie waha się pomiędzy osobami. Każdy mężczyzna ma inny naturalny popęd seksualny. Mniejsza ochota na seks w porównaniu do innych nie musi od razu być problemem, jeśli dla danego mężczyzny mieści się w jego osobistym zakresie normy.

Czynniki wpływające na męskie libido

Libido jest zależne od czynników biologicznych, psychologicznych i społecznych (relacji). Od strony biologicznej popęd seksualny jest regulowany przez hormony płciowe (testosteron i estrogen) oraz neuroprzekaźniki (oksytocynę i dopaminę). Chęć na seks u mężczyzn zależy także od ich ogólnej aktywności fizycznej, samopoczucia i dobrobytu psychicznego oraz od jakości relacji, jaką mają z partnerką (partnerem).

Przyczyny słabego libido

Czynniki, które obniżają popęd seksualny niezależnie od płci, to:

  • przemęczenie, stres;
  • urazy i traumy (z dzieciństwa lub poprzednich związków);
  • aktywność fizyczna – wyczynowe uprawianie sportów, ale także brak aktywności w ciągu dnia;
  • brak bliskości w związku, konflikty;
  • kompleksy co do wyglądu, poziomu intelektualnego, umiejętności zaspokojenia potrzeb partnerki (partnera);
  • choroby, np. niedoczynność tarczycy, anemia, choroby serca, choroby prostaty;
  • używki – palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, narkotyki.

Potencjalnymi przyczynami obniżenia libido u mężczyzn są także zaburzenia hormonalne, zaburzenia psychiczne i emocjonalne oraz przyjmowanie niektórych leków. Niskiego libido nie należy mylić z zaburzeniami erekcji, które także mogą doprowadzić do zmniejszenia ochoty na seks. [1]

Zaburzenia hormonalne

Ważnym hormonem w odniesieniu do męskiej seksualności jest testosteron. Jego poziom naturalnie spada z wiekiem i może być przyczyną zmniejszenia ochoty na seks w porównaniu z poprzednimi latami życia. Również zbyt mała ilość snu, stres i choroby mogą zaburzyć wydzielanie testosteronu, przez co popęd obniża się.

Depresja i inne problemy emocjonalne

Składowa psychiczna popędu seksualnego jest i jeszcze pewnie przez wiele lat pozostanie trudna do wyjaśnienia. Stany depresyjne mają wpływ na każdy aspekt życia mężczyzny, w tym na sferę seksualną. Objawy takie jak osłabienie koncentracji, niska samoocena, poczucie winy i małej wartości, a także towarzyszące temu zaburzenia snu mogą poważnie obniżyć libido. Stany lękowe mogą wpływać na poczucie bezpieczeństwa oraz na utrudnienie zaspokajania potrzeb seksualnych.

Skutki uboczne leków

Które leki mogą obniżać ochotę na seks? Katalog jest dość obszerny. Wśród popularnych preparatów znajdują się niektóre leki przeciwalergiczne, leki przeciwdepresyjne, leki na nadciśnienie i chorobę wieńcową oraz leki obniżające poziom cholesterolu we krwi. Obniżenie libido nie jest głównym celem stosowania tych leków, a jedynie działaniem ubocznym. Informacja o tym powinna się znaleźć na ulotce dla pacjenta. [2]

Jak poprawić libido?

Pierwszym i bardzo ważnym krokiem jest odnalezienie przyczyny zaburzeń. Warto zacząć od działań, które można przeprowadzić samodzielnie. Zmiana diety, rozsądna aktywność fizyczna i rozwiązanie problemów w związku mogą znacznie podnieść poziom pożądania seksualnego. Warto zadbać o swoje zdrowie – należy unikać używek i wysypiać się.

Jeśli to nie pomaga, to źródła problemu można szukać wraz z lekarzem. Dobrze jest zacząć od wizyty u lekarza rodzinnego. Pakiet podstawowych badań z krwi oraz USG jamy brzusznej i dróg moczowych mogą wiele powiedzieć o stanie zdrowia. Jeśli się okaże, że mamy niski poziom hormonów tarczycy, lekarz zleci odpowiednią terapię substytucyjną. Jeśli badania wykażą anemię, trzeba będzie uzupełnić żelazo lub witaminy. USG może wykazać miażdżycę naczyń – zostanie wtedy zlecona zmiana diety i odpowiednie leczenie. Jeśli badanie wykaże przerost prostaty, być może warto będzie zastosować lek na gruczoł krokowy. Niektóre preparaty, np. ze śliwy afrykańskiej lub z owoców palmy sabal, są dostępne bez recepty. Na inne potrzebne będzie specjalne zalecenia lekarskie.

Od mężczyzn oczekuje się, że bez względu na wszystko zawsze będą mieli ochotę na seks i że nieustannie będą do niego gotowi. Ten stereotyp jest bardzo krzywdzący. Libido jest skomplikowanym połączeniem czynników fizycznych, psychicznych oraz uwarunkowań charakteru wyjątkowych dla danej osoby, więc do sprawy należy podchodzić wielotorowo.

Bibliografia

[1] L. Chen i in., „Male sexual dysfunction: A review of literature on its pathological mechanisms, potential risk factors, and herbal drug intervention”, Biomedicine & Pharmacotherapy, t. 112, s. 108585, kwi. 2019, doi: 10.1016/j.biopha.2019.01.046.

[2] „Drug-Induced Sexual Dysfunction: An Analysis of Reports to a National Pharmacovigilance Database | SpringerLink”. https://link.springer.com/article/10.1007/s40264-022-01174-3 (dostęp 10 sierpień 2023).

Czytaj więcej porad Moniki Chrapińskiej-Krupa

Najnowsze artykuły

Jakie słowa działają na mężczyzn? Gotowe komplementy dla faceta

Jakie słowa działają na mężczyzn? Gotowe komplementy dla faceta

20.11.2024
Depresja – Objawy, przyczyny, leczenie i pomoc

Depresja – Objawy, przyczyny, leczenie i pomoc

14.11.2024
Oferta dla szkół i przedszkoli

Oferta dla szkół i przedszkoli

17.10.2024
Terapia z patyczakami – Innowacyjne podejście do terapii

Terapia z patyczakami – Innowacyjne podejście do terapii

23.09.2024
Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?Polub nas na facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!Udostępnij ten artykuł