Strona głównaBlogSuplementy diety a leki – na czym polega różnica?

Suplementy diety a leki – na czym polega różnica?

Autor:
Opublikowano:07.03.2023
Kategorie:
Artykuły partnerów

Suplementy diety znajdziesz w drogeriach, aptekach, a nawet osiedlowych sklepach spożywczych. Przy obecnym tempie życia włączenie ich do jadłospisu jest swego rodzaju drogą na skróty, a czasem wręcz koniecznością. Pomagają w poprawie zdrowia i samopoczucia, jednak nie są farmaceutykami. Dowiedz się, czym różnią się suplementy diety od leków oraz w jakich dolegliwościach mogą pomóc.

Dostępność suplementów diety w wielu miejscach wynika głównie z mniej restrykcyjnych zasad dotyczących ich dystrybucji. Od ręki możesz kupić podstawowe witaminy i minerały, które pozwolą zadbać o zdrowie. Jednak nie należy łykać ich bez ograniczeń. Na efekty wpływa jakość produktów, która w przypadku wyrobów drogeryjnych nie jest najwyższa. Mimo większej dostępności niż w przypadku leków zażywanie suplementów również powinno być przemyślane.

suplementy diety

Co to są suplementy diety?

Suplementy diety mają na celu wzbogacenie codziennej diety w trudno przyswajalne lub przyjmowane w sposób niedostateczny składniki odżywcze. Zaliczamy do nich witaminy, minerały, kwasy tłuszczowe, aminokwasy i wiele innych cennych dla organizmu substancji. Zapobiegają powstawaniu niedoborów i poprawiają ogólne samopoczucie. Dostępne są bez recepty.

Warto zaznaczyć, że suplementy diety nie są zastępstwem zrównoważonego jadłospisu. Ich stosowanie dobrze poprzedzić badaniami krwi oraz konsultacją z lekarzem lub dietetykiem, zwłaszcza w przypadku osób przewlekle chorych. Mogą wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, czyli zaburzać lub wzmacniać ich działanie.

Leki a suplementy diety – podstawowe różnice

Suplementy diety dla mężczyzn, kobiet i dzieci kojarzą się z lekami, jednak różnice są znaczne. Nie leczą chorób, a jedynie służą poprawie ogólnego samopoczucia, wzbogaceniu jadłospisu w wartości odżywcze i zmniejszaniu niedoborów. Występują w podobnej formie: tabletek, kapsułek, saszetek czy płynów. Bywa, że zażywanie samych suplementów wystarcza do wzmocnienia organizmu i zapobiega rozwojowi poważnych chorób.

W przeciwieństwie do leków, aby suplementy diety zostały dopuszczone do sprzedaży, nie muszą być tak dokładnie badane. Decydując się zatem na suplement, warto dokładnie przyjrzeć się producentowi. Przykładowo liczne testy laboratoryjne przechodzą preparaty Lab One, co nie jest standardem na rynku.

Leki z kolei zawierają substancje lecznicze, często niewystępujące w naturalnym środowisku. Suplementy diety w składzie mają związki, które można dostarczyć wraz z pożywieniem, jednak nie zawsze jest to łatwe ze względu na posiadane dolegliwości czy fakt mieszkania w słabo nasłonecznionym miejscu.

Farmaceutyki zazwyczaj przyjmujemy krótkoterminowo aż do momentu wyleczenia choroby. Suplementy można stosować przez długi czas, jednak warto monitorować poziom poszczególnych składników w organizmie. Nadmiar witamin i minerałów również bywa szkodliwy.

Suplementy dla mężczyzn – co powinny zawierać?

Chociaż w sklepach można znaleźć suplementy przeznaczone dla mężczyzn i kobiet, w rzeczywistości na zapotrzebowanie organizmu wpływają w większym stopniu wiek i waga niż płeć. W „męskich preparatach” można często znaleźć składniki wspomagające rozrost tkanki mięśniowej i zwiększające wydolność podczas treningu m.in. kreatynę, l-argininę czy beta-alaninę. Starsi panowie mogą rozważyć zażywanie ekstraktu z miłorzębu japońskiego, żeń-szenia i palmy sabałowej, co pomoże im dłużej utrzymać sprawność seksualną. Kwasy tłuszczowe, witaminy i minerały przydadzą się każdemu niezależnie od płci.

Czytaj więcej porad Moniki Chrapińskiej-Krupa

Najnowsze artykuły

Jakie słowa działają na mężczyzn? Gotowe komplementy dla faceta

Jakie słowa działają na mężczyzn? Gotowe komplementy dla faceta

20.11.2024
Depresja – Objawy, przyczyny, leczenie i pomoc

Depresja – Objawy, przyczyny, leczenie i pomoc

14.11.2024
Oferta dla szkół i przedszkoli

Oferta dla szkół i przedszkoli

17.10.2024
Terapia z patyczakami – Innowacyjne podejście do terapii

Terapia z patyczakami – Innowacyjne podejście do terapii

23.09.2024
Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?Polub nas na facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!Udostępnij ten artykuł