Poradnia w Wołominie

Poniedziałek - Piątek, od 8:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 19:00
Niedziela, od 8:00 do 16:00 (od 1.09.)
ul. Miła 3, 05-200 Wołomin, 3 piętro

Poradnia Warszawa Białołęka

Poniedziałek - Piątek, od 9:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 16:00
ul. Mochtyńska 65, 03-289 Warszawa

Poradnia w Wołominie

Poradnia Warszawa Białołęka

Strona głównaBlogJak działa system dynamicznego ustalania cen biletów w PKP?

Jak działa system dynamicznego ustalania cen biletów w PKP?

Kategorie:
Artykuły partnerów

W 2022 roku PKP Intercity wprowadziło system dynamicznie zmieniających się cen biletów na wszystkich połączeniach i dla wszystkich kategorii pociągów. Na czym polega to rozwiązanie, czy jest opłacalne dla klientów, w przypadku jakich kategorii pociągów jest wykorzystywane i jak są ustalane ceny? Podpowiadamy!

system ustalania cen biletów

System dynamicznego ustalania cen – kto jako pierwszy go wprowadził?

System dynamicznego ustalania cen swoją popularność zyskał jeszcze w latach 80. XX wieku. To właśnie wtedy pierwsze linie lotnicze w Stanach Zjednoczonych zaczęły korzystać z tego rodzaju rozwiązań. Do tamtej pory wszystkie ceny były kontrolowane i ustalane przez amerykański rząd. Wszystko zmieniło się wraz z deregulacją przemysłu lotniczego, kiedy to poszczególni przewoźnicy zaczęli eksperymentować z różnymi rozwiązaniami, pozwalającymi na dostosowanie cen biletów na danych trasach do aktualnego zapotrzebowania. Obecnie system dynamicznego ustalania cen wykorzystywany jest na całym świecie nie tylko w świecie transportu pasażerskiego, lecz także m.in. przez branżę hotelarską – znajdziemy go, chociażby, w porównywarkach cen noclegów.

System dynamicznego ustalania cen jest stale rozwijany. Obecnie korzysta z zaawansowanych, zautomatyzowanych algorytmów, bazujących na sztucznej inteligencji, które pozwalają na łatwe dostosowanie cen do aktualnych potrzeb różnych branż.

Czym jest stosowany przez PKP Intercity system dynamicznego ustalania cen?

Wprowadzony przez PKP Intercity system dynamicznego ustalania cen jest nowoczesnym rozwiązaniem, pozwalającym na elastyczne dostosowywanie cen biletów do aktualnych warunków. Algorytm z założenia uwzględnia takie aspekty jak aktualny popyt na danej trasie, dostępność wolnych miejsc czy zbliżający się termin podróży. Podobne rozwiązania wykorzystywane są od wielu lat przez innych przewoźników, zarówno kolejowych, jak i autobusowych czy lotniczych. Wprowadzenie przez PKP Intercity systemu dynamicznego ustalania cen miało pomóc w optymalizacji przychodów przewoźnika i dostosowaniu oferty biletowej do potrzeb podróżujących.

System dynamicznego ustalania cen pozwala także przewoźnikowi na lepsze planowanie liczby składów czy dostosowanie rozkładu jazdy na danej trasie do aktualnego zainteresowania.

Jak działa stosowany przez PKP system?

System dynamicznego ustalania cen biletów bazuje na algorytmie, który na bieżąco analizuje zainteresowanie klientów daną trasą. W jego ramach ceny mogą ulegać zmianom, rosnąc w miarę zbliżania się daty odjazdu i wyczerpywania się puli tańszych biletów. Z założenia system ma zachęcać do szybszego planowania podróży – im szybciej kupimy bilet, tym mniej za niego zapłacimy. Co ważne, przewoźnik, dzięki wprowadzeniu systemu dynamicznego ustalania cen biletów, może w optymalny sposób zarządzać dostępnością wolnych miejsc na danych relacjach. Dzięki temu możemy skorzystać z atrakcyjnych ofert „last minute”.

Czy system dynamicznego ustalania cen jest opłacalny dla klientów?

System dynamicznego ustalania cen jest przede wszystkim opłacalny dla tych osób, które z wyprzedzeniem planują swoje podróże. Dla takich pasażerów PKP oferuje możliwość zakupu biletów w znacznie niższych cenach, szczególnie jeśli rezerwacja jest dokonana na długo przed planowaną podróżą. Jeśli chcemy kupić bilet na ostatnią chwilę, może się okazać, że zapłacimy za niego znacznie więcej. Pamiętajmy jednak, że PKP Intercity wprowadza okresowe promocje, pozwalające na oszczędności często nawet rzędu kilkudziesięciu procent. Bilety Intercity znajdziesz w ofercie EuroPodróże.

Czy PKP stosuje system dynamicznego ustalania cen na wszystkich przejazdach?

Początkowo system dynamicznego ustalania cen był stosowany przez PKP jedynie w przypadku pociągów kategorii EIC (Express InterCity) oraz EIP (Express InterCity Premium). Po kilku miesiącach od wprowadzenia zmian przewoźnik zdecydował się go stosować także na połączeniach IC (InterCity) oraz TLK (Twoje Linie Kolejowe). Co istotne, nie ma znaczenia, w jakiej klasie chcemy podróżować.

Zobacz również

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?
Polub nas na Facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!